Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Международная научно-практическая конференция "ИНВЕСТИЦИОННЫЕ ПРИОРИТЕТЫ ЭПОХИ ГЛОБАЛИЗАЦИИ: влияние на национальную экономику и отдельный бизнес" (6 марта 2009 г .)

К.е.н . Рибіна Л.О.

Сумський національний аграрний університет

СИСТЕМНА МОДЕЛЬ УПРАВЛІННЯ ІННОВАЦІЙНО-ІНВЕСТИЦІЙНИМИ ПРОЦЕСАМИ В РЕГІОНАХ УКРАЇНИ

Після проголошення орієнтації на інноваційний курс розвитку України минуло більше 9 років, а суттєвих змін в цьому напрямку поки що не видно. Досягнення в цій області не змогли нейтралізувати наслідки "газової атаки" на економіку країни. Тут і від’ємне сальдо зовнішньоекономічного обороту, і підвищення темпів інфляції, і суттєве падіння реальної рентабельності виробництва.

Перехід на інноваційний шлях розвитку не повинен обмежуватися простим декларуванням питання. Необхідно сформувати і реалізувати на практиці відповідні організаційно-економічні механізми, виявити і усунути все те, що перешкоджає їх нормальному функціонуванню. І тут не обійтися без перебудови попередньої і удосконалення діючої системи управління економічними процесами.

Від радянського минулого ми наслідували командно-адміністративну систему. Своїми директивними заходами і прямим диктатом, що підкріплюється матеріальними стимулами, вона формувала таке економічне середовище, де була відсутня конкурентна боротьба між виробниками, які пропонували свою продукцію споживачам, що розподілялася у плановому порядку за державними цінами. Таке середовище знижувало потребу у підвищенні конкурентоспроможності виробництва і разом з тим попит на інноваційну продукцію. Система неконкурентного розподілу цей попит не ініціювала.

Формування ринкових відносин у сфері відтворення основного капіталу, які є невід’ємною складовою інноваційно орієнтованої політики, не слід перекладати на мікрорівневу систему управління виробництвом, як це, як правило, пропонується багатьма економістами, які займаються дослідженням ринкових відносин. В цьому випадку процес формування інноваційного конкурентного середовища на макрорівні може затягнутися; підприємства до цього не готові; у них відсутні необхідні відтворювальні структури. До того ж окреме підприємство буде пристосовуватися к існуючого становища и не стане формувати необхідне макрорівневе середовище. Вимагати від нього цього не має сенсу. Але затяжний процес в цій справі може мати зворотній зв'язок, що проявиться у витісненні вітчизняних підприємств з ринків збуту продукції, що випускається, більш конкурентоспроможними іноземними виробниками.

Різкий спад науково-технічної та інвестиційної активності за останнє десятиріччя вже призводить до значного відставання України від багатьох розвинутих країн світу за якістю життя і ефективністю економіки. Блокування подальшого розвитку негативних процесів в науково-інноваційній та інвестиційній діяльності потребує створення на системній основі цілісної моделі управління науково-інноваційними та інвестиційними процесами як у масштабах всієї країни, так і в кожному з регіонів.

Вихід з кризи і відродження України неможливі без орієнтації на використання досягнень науково-технічного потенціалу. Найважливішим завданням регіональної науково-технічної політики є раціональне поєднання цілей науково-технічного і соціально-економічного розвитку. У зв’язку з цим науково-технічна політика повинна бути в значній мірі орієнтована на задоволення потреб населення регіону, підвищення якості їх життя, оскільки за своєю суттю вона тісно пов’язана з вирішенням соціально-економічних проблем населення, на створення і виробництво конкурентоспроможної продукції за критеріями світового ринку.

Забезпечення структурних перетворень і розширеного відтворення на сучасній технологічній основі, блокування старіння основних фондів – потребує регулювання наукової і інноваційно-інвестиційної діяльності на всіх рівнях: державному, регіональному, муніципальному і корпоративному. На наш погляд, система управління науково-інноваційними та інвестиційними процесами в регіонах України повинна включати сім основних блоків, кожний з яких включає відповідні компоненти (табл. 1).

Таблиця 1. Система управління науково-інноваційними та інвестиційними процесами в регіонах

Назва блоку системи

Компоненти блоку системи

1

Правова база (правове забезпечення)

1. Закон «Про наукову і науково-технічну діяльність»

2. Закон «Про інноваційну діяльність»

3. Закон «Про наукову і науково-технічну експертизу»

4. Закон «Про спеціальний режим інноваційної діяльності технологічних парків»

5. Закон «Про інвестиційну діяльність»

6. Інші закони та нормативно-правові акти

2

Визначення і теоретико-методологічне обґрунтування стратегії і механізмів управління

1. Обґрунтування стратегічних пріоритетів соціального, економічного і екологічного розвитку регіонів

2. Обґрунтування стратегічних пріоритетів науково-освітньої та інноваційної політики та їх взаємоув’язки

3

Економіко-модельне забезпечення і пакети прикладних програм

1. Пакет методів комплексного аналізу

2. Пакет методів прогнозування

3. Пакет методів стратегічного програмування

4. Пакет методів комплексного моделювання ефективності інноваційної діяльності

4

Інформаційна база аналізу, моделювання і прийняття рішень

1. Моніторинг науково-інноваційного потенціалу регіонів

2. Бази даних об’єктів інтелектуальної власності

3. Електронні ресурси з тематики «Наука - освіта – техніка».

5

Програмно-цільова організаційна структура

1. Створення регіонального міжвідомчого координаційного науково-освітнього та інноваційного центру.

2. Створення (відновлення) проблемних інститутів (лабораторій).

3. Створення інноваційно-технологічних центрів і технопарків.

6

Методи мобілізації фінансових ресурсів на науково-інноваційні та інвестиційні цілі

1. Державне, регіональне замовлення.

2. Випуск цінних паперів під заставу інтелектуальної власності (акції, корпоративні облігації).

3. Амортизація і прибуток.

4. Банківські довгострокові кредити.

5. Інвестиції внутрішні і зовнішні.

7

Мотиваційна підсистема

1. Прямі методи державної, регіональної мотивації (адміністративно-відомчі, програмно-цільові).

2. Побічні методи державної, регіональної мотивації (податкове, амортизаційне регулювання, кредитна і фондова політика, цінове регулювання, політика протекціонізму