Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

V Международная научно-практическая Инетрнет-конференция "АЛЬЯНС НАУК: УЧЕНЫЙ – УЧЕНОМУ" (20 марта 2009 г.)

Пундор А. З.

Львівський національний університет ім. І. Франка

УПРАВЛІННЯ КРЕДИТНИМ ПОРТФЕЛЕМ КОМЕРЦІЙНОГО БАНКУ

Постановка проблеми. В сучасних умовах функціонування ринкової економіки України з-поміж усіх традиційних видів діяльності комерційних банків кредитування завжди було і залишається основним джерелом їхнього прибутку.

Правильна організація банківського кредитування, розробка ефективної та гнучкої системи управління кредитними операціями виступають основою фінансової стабільності й ринкової стійкості комерційних банків.

На сьогоднішній момент з метою забезпечення організації ефективної кредитної діяльності комерційні банки розробляють власну внутрішню кредитну політику та впроваджують практичні механізми її реалізації. Саме тому питання оптимізації кредитного портфеля є актуальним.

Проблема управління кредитним портфелем комерційного банку досліджувалась в наукових працях провідних вітчизняних вчених у галузі банківської справи, банківського менеджменту, аналізу кредитного ризику та кредитного портфеля, а саме: А.М. Герасимовичем, А.М. Морозом, І.М. Парасій-Вергуленком , Л.О. Примосткою, М. І. Савлуком та ін.

Аналіз і напрями дослідження. Дане дослідження має на меті визначити сутність процесу кредитування в комерційному банку з точки зору стратегії управління кредитним портфелем, звернути увагу на основні аспекти управління кредитним портфелем, а також розглянути можливі шляхи удосконалення досліджуваної проблеми. Розглядається питання визначення комерційними банками пріоритетів під час формування кредитного портфеля, розгляд його диверсифікації з позиції визначення оптимальної кредитної політики.

Кредит (як основне поняття при визначенні сутності процесу управління кредитним портфелем) (від лат. creditum – вірити) – це економічні відносини, що виникають між суб’єктами підприємницької діяльності з приводу надання та одержання позики в грошовій або товарній формі на умовах зворотності, терміновості, платності, забезпеченості [1, c.29].

Кредитний портфель – це сукупність усіх позик, наданих банком з метою одержання прибутку [2, c.242]. В більшості досліджень дане поняття розглядають у широкому і вузькому розуміннях. Кредитний портфель у широкому значенні – це інструмент комплексного управління активами і пасивами банку, а у вузькому розумінні – це набір кредитних інструментів для досягнення таких цілей: високий рівень доходу в поточному періоді; високий темп приросту доходу в майбутній довгостроковій перспективі; мінімізація рівня ризиків кредитного портфеля; дотримання необхідної ліквідності кредитного портфеля; забезпечення максимального ефекту податкових пільг.

У структурі балансу банку кредитний портфель розглядається як єдине ціле та складова активів банку, що має свій рівень дохідності і ризику. Тому для успішного кредитування банки мають провадити ефективну й гнучку систему управління кредитним портфелем.

Обсяг кредитного портфеля оцінюється за балансовою вартістю всіх кредитів банку, у тому числі прострочених, пролонгованих, сумнівних.

Для відповідності фактичного складу кредитного портфеля кредитній політиці потрібно досягнути її ефективної реалізації

Розглядаючи з точки зору дохідності раціональну структуру кредитного портфеля необхідно вказати, що ця структура повинна забезпечувати банку покриття його вимог і приносити відповідний прибуток.

Вибір і формування кредитного портфеля прямо залежить від визначення банком свого інвестиційного горизонту, набору стратегічних і тактичних рішень на визначений проміжок часу. Тому варто підкреслити, що кредитний портфель є не просто сукупністю кредитних справ, а результатом активних дій банку, динамічно розвинених управлінським відношенням між різними видами кредитів. Саме тому необхідно розглядати кредитний портфель комерційного банку як спосіб реалізації стратегії, кредитної політики (яка являється в свою чергу частиною стратегії розвитку), результат активних управлінських дій, направлених на формування визначеного співвідношення між набором, сукупністю кредитних інструментів. Даний процес активного розподілу структури кредиту і кредитного портфеля за рядом критеріїв, за їх показниками необхідний для банку, але з врахуванням потреб і можливостей клієнта. Основними такими критеріями є ризик, дохідність і ліквідність.

Оцінка ризиковості і доходу – це та основа, на якій ґрунтуються раціональні рішення про вкладення грошей. Дохідність фінансового активу розраховується у вигляді річної процентної ставки. Ризиковість відображає невизначеність, пов’язану з величиною і часом отримання доходу у майбутньому. Критерій ліквідності відображає ступінь ймовірності того, що фінансовий актив може бути швидко і без втрат проданий на ринку, тобто швидко і без втрат перетворюватися на готівку.

Необхідність розглядати всі кредитні операції як єдине ціле, як кредитний портфель, зумовлена потребою в оцінці дохідності, ризиковості , ліквідності не лише кожної операції, але й їх сукупності. Це дає можливість аналізувати загальну кількість кредитних операцій з клієнтами банку на певну дату та частку окремої операції у їх загальній кількості [3, c.117].

Найважливішим і найдоцільнішим способом удосконалення управління кредитним портфелем є підвищення його конкурентоспроможності. Воно полягає в організації здатності забезпечення банком максимальної дохідності та якості активів порівняно з кредитними портфелями інших банків.

Враховуючи, що зараз основною проблемою стає питання якості активів, потрібно наголосити на удосконаленні системи фінансового моніторингу в банківській системі, а також на використанні зарубіжного досвіду (створення і розвиток системи бюро кредитних історій, співпраця з колекторськими компаніями).

Висновки: Отже, головна мета процесу управління кредитним портфелем банку полягає в забезпеченні максимальної дохідності за певного рівня ризику, а також в розв’язанні низки конкретних цілей та вимірюваних завдань, що повинні бути орієнтовані на результативність кредитної діяльності та зважені на чинник ризику.

Література:

1. Банківські операції. Конспект лекцій для студентів економічних спеціальностей / Укл . І.Г. Єресько , В.В. Чаленко . – Черкаси: ЧДТУ, 2003. – 64 с.

2. Банківські операції: Підручник / За ред. В.І. Міщенка, Н.Г. Слав’янської . - К.: Знання, 2006. - 727 с.

3. Сало І.В., Криклій О.А. Фінансовий менеджмент банку: Навч . посіб. – Суми: ВТД «Університетська книга», 2007. – 314 с.