Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Первая научно-практическая Интернет-конференция "ЯЗЫК И МЕЖКУЛЬТУРНАЯ КОММУНИКАЦИЯ" ( 10-11 декабря 2009 года)

Костюк О.Ю.

Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича

МОРФОЛОГО-СТИЛІСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ЛЕКСИЧНИХ ОДИНИЦЬ, ЩО ВЕРБАЛІЗУЮТЬ КОНЦЕПТ РЕЛІГІЯ

У статті досліджується концепт РЕЛІГІЯ як складовий сегмент концептосфери у релігійних текстах на прикладі творів сучасного американського автора.

Показовою віхою зміни парадигми гуманітарного знання є стрімкий розвиток когнітології та її самостійного відгалуження – когнітивної лінгвістики, яка зародилася в зарубіжному мовознавстві (Р. Джекендофф, М. Джонсон, Дж. Лакофф, Р.Лангакер, Дж.Міллер, Ч.Філлмор, У.Чейф). У сучасному вітчизняному та російському мовознавстві лінгвокогнітологія представлена роботами таких вчених, як В.З.Дем ’ янков, С.А.Жаботинська, О.С.Кубрякова, В.А.Маслова, О.О.Селіванова та ін. К огнітивна лінгвістика оперує не мовними елементами, а одиницями, особливими за своєю природою, які є носіями найрізноманітнішої інформації і повністю або частково матеріалізуються в мові. Для найменування цих одиниць функціонує термін – концепти. Дослідження когнітологів спрямовані на експлікацію концептів, що складають концептуальну систему (концептуальну картину світу), в якій зберігається знання, досвід результатів людської діяльності [ 2 ; 166 ].

Одним з головних розділів когнітивної лінгвістики є когнітивна семантика, яка виступає як загальна теорія концептуалізації і категоризації, або, іншими словами, теорія про те, як людина сприймає навколишній світ і як це позначається на значенні мовних виразів. Пізнавальна діяльність людини (когніція) спрямована на вміння орієнтуватися у навколишньому світі на основі отриманих знань. Це, в свою чергу, переростає у необхідність виділяти та порівнювати об’єкти і події. Важливе місце у цьому займають явища концептуалізації і категоризації.

О. Селіванова розглядає концепт як інформаційну структуру свідомості, організовану одиницю пам’яті, яка містить сукупність знань про об’єкт пізнання, вербальних і невербальних, набутих шляхом взаємодії п’яти психічних функцій свідомості й позасвідомого [3]. На думку дослідниці, концепти зароджується у процесі пізнавальної діяльності, відображають й узагальнюють досвід людини й інтеріоризовану її свідомістю дійсність, підводячи інформацію під певні вироблені суспільством категорії та класи.

Отже, актуальність роботи зумовлена зверненням до новітнього когнітивного напрямку лінгвістики, зокрема до аналізу мовного втілення структурованої репрезентації релігії в мисленні людини. Релігія становить суму значень і уявлень про світ, що впорядкована в інтегральну систему (Н.Д. Арутюнова, А.Д. Бєлова). На думку Г.Поліної, субстратом такої системи є ментальні утворення різних рівнів: образи, уявлення, схеми, поняття, фрейми, гештальти та інші ідеальні сутності різного ступеня складності й абстракції [1; 4].

Об’єктом дослідження є концепт РЕЛІГІЯ, вербалізований у світському дискурсі. Предметом дослідження виступають закономірності лексичних одиниць, що вербалізують концепт РЕЛІГІЯ у дискурсі роману Д. Брауна «Код да Вінчі».

У даній статті РЕЛІГІЯ ми розглядаємо морфолого-стилістичні особливості досліджуваних мовних одиниць. У досліджуваному романі концепт РЕЛІГІЯ налічує 211 номінацій, серед яких:

- 164 іменники (власні та загальні назви), що складають 77,7% всіх досліджених одиниць (наприклад: Christ , religion , monk , cruciform , chapel , baptism );

- 40 прикметників, що складають 18,2% (наприклад: religious , sacred , pagan , papal , sinful , hallowed , blissful );

- 7 дієслів, що складають лише 3,3% досліджених одиниць (наприклад: to bless, to baptise, to pray, to banish, to resurrect, to crucify , to purge ) .

Таку частинномовну дистрибуцію можна пояснити тим, що в романі автор акцентує не дії, а релігійні ролі (церковні посади, догмати, церковну символіку та архітектуру) та релігійні риси (божественність, праведність, гріховність тощо).

Стилістично, релігійні слова, які вербалізують вказаний концепт, ми поділяли на нейтральні, розмовні та номінації високого стилю.

З 211 досліджених номінацій переважають нейтральні (132 номінації, 65,9%), номінацій високого стилю – 72 (34,1%), розмовних лексичних одиниць не виявлено.

Таким чином, дослідження концептів вимагає не тільки семантичного аналізу мовних одиниць, які вербалізують ці концепти, а також їх вичерпного структурного, морфологічного та стилістичного аналізу. Перспективою нашого подальшого дослідження є сегментна структура концепту РЕЛІГІЯ у світському та релігійному дискурсах.

Література:

1. Поліна Г.В. Мовна об’єктивація концепту БОГ в англійському дискурсі XIV - XX століть. Автореф. дис… канд. філол. наук: 10. 02. 04 / Г.В. Поліна; Харк. нац. ун–т ім. В. Н. Каразіна – Харків, 2004. – 20 с.

2. Садовник-Чучвага Н.В. Міжособистісні концепти ДРУЖБА та ВОРОЖІСТЬ як складові концептосфери чоловічого роду в епічній картині світу // Гуманітарний вісник: всеукр. зб. наук. пр. - Черкаси: ЧДТУ, 2009. - Серія іноземна філологія. - Число 13. - С. 166-170.

3. Сурмач О.Я Концепт як мовно-ментальний феномен у когнітивній лінгвістиці - http://bulletin.cdu.edu.ua