Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция "Наука в информационном пространстве" (30-31 октября 2009 г .)

Філінчук І.Я.

Україна

ГІПОТЕЗИ ВИНИКНЕННЯ ТА ФОРМУВАННЯ ГРАМАТИЧНОЇ КАТЕГОРІЇ РОДУ

Цілком прийнятною є думка про те, що в глибокій давнині люди уподібнювали неживі предмети з живими, але існування граматичного роду в індоєвропейських мовах в основному пов’язано з морфологією (слова ділилися на роди в залежності до закінчень цих слів.

Граматичний рід є однією з найменш логічних категорій, але в той же час у цій граматичній категорії міститься найбільше несподіванок. Граматичний рід слова, зазвичай, пов’язують зі статтю істоти яку він позначає, проте, рід істоти часто не співпадає в тих мовах, в яких граматичний рід є чітко вираженим.

Існують три основні гіпотези походження граматичного роду: семантична, морфологічна і синтаксична. Прибічники семантичної концепції (І.Г. Гердер, Я. Гримм, В. Гумбольдт), вважають, що в основі граматичного роду лежить протиставлення за статтю? ознака статі переносилася давніми індоєвропейцями на предмети неживої природи. Причому цей перенос проходив по принципу: все велике, швидке, активне відноситься до чоловічого роду, все мале, спокійне, пасивне – до жіночого, а все штучне та збірне до середнього [3, с.201].

Прихильники морфологічної концепції трактують рід, як формальну категорію, суть якої полягає в класифікації субстантивів, але відбиття немовної реальності, а опозиція по статі сприймається як результат пізнішої раціоналізації іменної морфології [2, с.40].

Прихильники ж синтаксичної концепції (Г. Штейнталь, Дж. Фодор, В.В. Йоффе ), вважають, що рід можливий тільки в тих мовах в яких існує такий синтаксичний зв'язок, як узгодження.

Існує багато теорій розвитку граматичного роду, проте найбільш обґрунтованими є теорії А.Мейє та К.Бруннера.

На думку А. Мейє спочатку існувала відмінність не за родами, а за категоріями „живий-неживий предмет”. Таким чином, іменники поділялися на два класи – живі й неживі [4 , с. 129]. Оскільки індоєвропейська прамова була спочатку мовою активно-стативної будови, предмети та явища, що оточують людину, мислилися або як речі (артефакти), або як живі суб’єкти дії (факти). При цьому не обов’язково „істотами” могли бути тільки живі істоти (тварини, люди). Такі важливі у житті давньої людини “предмети”, як вогонь і вода, також могли розумітися як жива божественна сила. Зовнішні частини тіла людини (наприклад, рука, нога, око, зуб) мислилися як живі (активні) предмети, а внутрішні органи (серце, печінка) – як неживі (інактивні) предмети. ж ивими (божественними) силами чоловічого й жіночого роду могли мислитися, як сказано вище, і такі предме­ти, як вогонь і вода. Іменники, що позначали дерева, мислилися активними предметами (істотами), тоді як плоди цих дерев – як неживі предмети (інактивні) (пор. укр. яблуня – жін. роду (як дружина ) , але яблуко – середнього роду).

Карл Бруннер вважає, що спочатку граматичний рід не мав нічого спільного з поняттям статі, так само як ці поняття не є ідентичними в сучасних мовах (наприклад, у німецькій мові das M?dchen, das M?nnchen, das Weib - середньго роду ) [3 , с. 216]. Наприклад, історично до чоловічого роду в основному належав найчисельніший клас індоєвропейських іменників з основою на –о. Однак спочатку такі іменники не позначали ні виключно людей чи тварин чоловічої статі, ні неживі об’єкти, що були “чоловічими” через метафоричну персоніфікацію (уособлення). Наприклад, *ekwos “кінь” чи *wlqos “вовк” не позначали самців, вони позначали певного конкретного вовка чи коня. Відповідні їм іменники з основою на – ? (*ekw?, *wlq?) мали родове чи збірне значення, тобто позначали вид “кінь” та вид “вовк” чи групу цих тварин. Таким чином, клас був представлений жіночим родом, а окремі особини – чоловічим.

Ці три категорії – конкретне, родове та збірне – згодом були узагальнені, і закінчення прикметників та займенників почали узгоджуватися з основою іменника. Так, на думку Бруннера, рід став одним із основних класифікаційних принципів у індоєвропейських мовах [1 , с. 218].

Отже, на основі теорій А.Мейє та К.Бруннера можна зробити висновок: спочатку існувала відмінність не за родами, а за категоріями “живий – неживий предмет”, граматичний рід не мав нічого спільного з поняттям статі.

Перспективою подальшого дослідження є розвиток граматичного роду та способи його вираження.

Список літератури:

1. Бруннер К. История английского языка, т.2. – М.: Просвещение, 1995. – 392с.

2. Вгин Я.И. Поэтика грамматического рода. - Петрозаводск, 1992

3. Даниленко В.Л. Ономасиологическое направление в грамматике. – Иркутск: Изд-во Иркут. ун-та, 1990. - 240c.

4. Левицький В.В. Основи германістики. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2006. – 528 с.

5. Левицкий В.В. Основы сравнительной морфологи германских языков. – Черновцы: Рута, 2004. – 127 с.

6. Садовник Н. В. Концептуалізація роду в давньоанглійській картині світу. // «Гуманітарний вісник»: Серія: Іноземна філологія: всеукр. зб. наук. пр. Число ІІ. – Черкаси: ЧДТУ, 2007. – С. 461-466.