Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
Педан В.І.
Бердянський університет менеджменту і бізнесу, Україна
ДОКАЗОВЕ ЗНАЧЕННЯ УСТАНОВЧИХ ДОКУМЕНТІВ СУБ`ЄКТА ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПРИ ВИЯВЛЕННІ ТА РОЗСЛІДУВАННІ ЗЛОЧИНІВ У СФЕРІ ОПОДАТКУВАННЯ
Одним із об’єктів кримінально - правової охорони в нашій державі виступають відносини у сфері кредитно – фінансової системи, а саме сфері оподаткування. Чинний Кримінальний кодекс в статті 212 встановлює кримінальну відповідальність за ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів) [1].
Враховуючи підвищену суспільну небезпеку злочинів у сфері оподаткування, а також постійне вдосконалення способів їх вчинення з боку посадовців суб’єктів господарської діяльності, негайно постає проблема ретельного дослідження питань з їх розкриття та розслідування.
Найбільш поширеними способами вчинення цих злочинів виступають: ухилення при заповненні і поданні декларацій про доходи, звітності та бухгалтерських розрахунків до них; ухилення при користуванні пільгами; ухилення від сплати податку на прибуток, отриманий при установленні цін і собівартості; використання розрахункових рахунків як засобу укриття прибутків (доходів) від оподаткування; порушення податкового законодавства і укриття прибутку від оподаткування при розрахунках з іноземними партнерами; приховування об’єктів оподаткування при страхуванні; приховування від оподаткування прибутків, одержаних від реалізації товарів та іншої господарської діяльності; ухилення шляхом не включення в оподаткований прибуток коштів, отриманих від проведення позареалізаційних операцій (товарний, комерційний, фінансовий кредит та інші); ухилення шляхом заниження в документах відомостей про виторг [2, с.43-59].
При виявленні і розслідуванні даного виду злочинів в першу чергу необхідно здійснити заходи щодо вилучення реєстраційних документів суб’єкта господарської діяльності (статуту, установчого договору, рішення виконавчого комітету органу місцевого самоврядування про реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності) з метою подальшого їх вивчення та аналізу. Це дасть можливість не тільки встановити необхідні кримінально – правові ознаки суб’єкта, як обов’язкового елементу даного злочину, а також інші суттєві дані, які входять до предмету доказування у справі.
Складаючи плани розслідування та проведення оперативно – розшукових заходів по справам цієї категорії слід враховувати, що вивчення реєстраційних документів суб’єкта підприємницької діяльності дасть можливість встановити його юридичну адресу, юридичні адреси філій, вид господарської діяльності, номер розрахункового рахунку, установчі дані на службових осіб, пільги, якими воно користується, розмір статутного фонду та інших основних та оборотних фондів з метою забезпечення цивільного позову та конфіскації, порядок обліку та звітності, інші факти, які мають процесуальне значення.
Так, у випадку ухилення від сплати податків на прибуток шляхом укриття об’єктів оподаткування і подачі декларації про відсутність оподатковуваного прибутку , вивчення реєстраційних документів дозволить встановити види об’єктів оподаткування, що обкладаються податком і іншими обов’язковими платежами до бюджету (майно юридичних та фізичних осіб; види діяльності, обороти від якої обкладаються прибутком); а також вид податку, на якому знаходиться суб’єкт підприємницької діяльності; посади, що передбачені на підприємстві. Наприклад, службові особи одного з господарських підприємств м. Кіровограда уклали договір з ТОВ міста Дніпропетровська про поставку нафтопродуктів. Відповідно до його положень, кіровоградці придбали дизельне паливо у розмірі тридцять три тисячі тон за ціною 4600 грн. за тону. У тому ж місяці вони реалізували зазначений товар іншому, теж дніпропетровському підприємству за ціною, нижчою за покупну, а саме лише 4290 грн. за тону. В результаті такої оборудки підприємство нібито понесло збитки на суму майже 28 тисяч гривень, що і було відображено в податкових деклараціях з ПДВ та податку на прибуток, поданих до ДПІ у м.Кіровограді .Таким чином, операція з придбання і реалізації зазначеного товару, здійснена в межах одного місяця, не мала на меті отримання прибутку. Встановлено, що жадібні та нечисті на руку підприємці не тільки умисно занизили валові доходи та задекларували збитки в сумі 28 тисяч гривень, але й ухилились від сплати податків на загальну суму понад 6 млн. гривен [3]. Вилучення та вивчення установчих документів цього господарського підприємства дало можливість встановити його види діяльності, що обкладалися податком; напрямки отримання прибутку шляхом укладення окремих угод; порядок розподілу прибутку та покриття витрат. Внаслідок аналітичного дослідження цих документів було встановлено повну абсурдність цієї фінансової операції та визначено можливі способи ухилення від сплати податків на цьому підприємстві з подальшим розробленням слідчо – оперативних версій у справі.
В разі ухилення від сплати податків шляхом завищення відсотку певної категорії працюючих на підприємстві, що надає право на пільги при оподаткуванні , вивчення реєстраційних документів дозволить визначити вид діяльності підприємства, де можуть працювати інваліди 1 та 2 груп; адресу службових приміщень підприємства, в яких може здійснюватися підприємницька діяльність інвалідів; право власності на ці приміщення; наявність промислового обладнання, на якому можуть працювати інваліди тощо. Так, громадянин А. з метою незаконного одержання з державного бюджету податку на додану вартість, а також особистого збагачення, у період серпень - вересень 2006 року у м. Харкові за грошову винагороду, схилив директора ТОВ НВП «А» громадянина Т . до заняття незаконною фінансово-господарською діяльністю. В подальшому А ., реалізуючи свій злочинний намір, спрямований на одержання пільги по податку на додану вартість для заволодіння бюджетними коштами, дав вказівки Т. набрати на підприємство інвалідів. За вказівкою А., Т. прийняв на роботу 8 інвалідів, які на підприємстві, ніякої участі у виробничій діяльності підприємства не приймали, ніякої продукції не виготовляли, а за те, що значаться на підприємстві, одержували від 50 до 60 грн. щомісяця. Надалі А. надавав недостовірні дані громадянці С. , яка за вказівкою останнього заповнювала звіти, необхідні для одержання пільги по ПДВ. Незаконно одержавши на підставі п.п.6.2.8 п.6.2. ст.6 ЗУ "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.97 пільгу по ПДВ, А. за попередньою змовою з директором підприємства ТОВ НВП «А» Т. за результатами фінансово-господарської діяльності за серпень - вересень 2006 року заявив до відшкодування з бюджету ПДВ в сумі 579 377 грн. Однак, злочинний намір А. і Т. , спрямований на заволодіння бюджетними коштами в сумі 579 377 грн., не був доведений до кінця, по незалежним від них причинам, у результаті не підтвердження ДПІ суми ПДВ, заявленої до відшкодування. В даному випадку ретельне вивчення установчих документів підприємства дало можливість встановити напрямки господарської діяльності товариства; можливість залучення до такого виду діяльності інвалідів; придбання спеціального обладнання для забезпечення роботи інвалідів 1 і 2 груп та інші доказові факти.
Вилучення в ході дослідчої перевірки установчих документів має також важливе значення для попередження ухилення від кримінальної відповідальності посадових осіб шляхом умисного банкрутства підприємства. Вивчення цих документів у сукупності з іншою господарською документацію дасть можливість спростувати доводи винних осіб щодо неможливості сплати податків до бюджету і встановити всі ознаки суб’єктивної сторони цього злочину.
З наведеного можна зробити висновок, що вилучення та дослідження установчих документів при розслідування злочинів у сфері оподаткування дозволяє не тільки встановити необхідні ознаки спеціального суб’єкту даного злочину, а також виявити інші важливі дані, що входять до предмету доказування в залежності від способу вчинення певного злочину.
Список літератури:
1. Уголовный кодекс Украины . НПК/ Отв . ред . С.С. Яценко . – Ки .: А.С.К., 2003. – 1088 с.
2. Никифорчук Д.Й., Ніколаюк С.І., Баранюк Є.В. Злочини, що вчиняються у сфері оподаткування – засоби запобігання та викриття: Науково-практичний посібник. – К.: КНТ, 2008. – 332 с.
3. Новини міста: [ Електронний ресурс ] . ? Режим доступу: http://kirovograd.proua.com/news .
4. Новини міста: [ Електронний ресу рс ] . ? Режим доступу: http:// www.dpa.kharkov.ua .