Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция "Наука в информационном пространстве" (30-31 октября 2009 г .)

РовенськаВ.В.

Донбаська державна машинобудівна академія, Україна

ФУНКЦІОНАЛЬНО-ВАРТІСНИЙ АНАЛІЗ – СУЧАСНИЙ ІНСТРУМЕНТ ПОБУДОВИ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ

За останній рік в економіці відбулися зміни, які свідчать про початок нового етапу в управлінні підприємством. Сутність змін що відбуваються – в зміні самої концепції управління персоналом. В кризовій ситуації вже інші мотиви спонукають персонал до добросовісної праці. Змінюється зміст елементів трудової мотивації: стимулів, інтересів, пріоритетів, оцінки, соціальних установок та очікувань, життєвої позиції особистості, мотивів, процесу прийняття рішень. Дуже важливо на сучасному етапі приділити увагу вивченню змін в концепції управління, змінам в принципах формування системи управління персоналом, новітнім методам побудови цих систем.

До останнього часу поняття «управління персоналом» в управлінській практиці було відсутнє. Управління персоналом – це цілеспрямована діяльність керівного складу підприємства, яка місить розробку концепції кадрової політики та методів управління персоналом.

На кожному підприємстві існує власна система управління персоналом. Як правило, ці служби мають низький організаційний статус, являються слабкими в професійному відношенні. В наслідок цього на підприємствах не забезпечується виконання низки задач по управлінню персоналом: аналіз потреби в персоналі та мінімізація витрат на управлінський апарат.

Концепція управління персоналом – система теоретико-методологічних поглядів на розуміння і визначення суті, змісту, цілей, завдань, критеріїв, принципів і методів управління персоналом, а також організаційно-практичних підходів до формування механізму їх реалізації в конкретних умовах функціонування підприємства. Вона включає в себе: розробку методології управління персоналом, формування системи управління персоналом і розробку технології управління персоналом.

Методологія управління персоналом передбачає розгляд суті персоналу підприємства, як об'єкту управління, процесу формування поведінки індивідів, відповідної цілям і завданням підприємства, методів і принципів управління персоналом.

Система управління персоналом передбачає формування цілей, функцій, організаційної структури управління персоналом, вертикальних і горизонтальних функціональних взаємозв'язків керівників і фахівців в процесі обґрунтування, вироблення, прийняття і реалізації управлінських рішень.

Основу концепції управління персоналом підприємства в даний час складають зростаюча роль особи працівника, знання його мотиваційних установок, уміння їх формувати і направляти відповідно до завдань, що стоять перед підприємством.

Зміни в економічній системі в нашій країні одночасно несуть як великі можливості, так і серйозні погрози для кожної особи, сталості її існування, вносять значну міру невизначеності до життя практично кожної людини. Управління персоналом в такій ситуації набуває особливої значущості, оскільки дозволяє реалізувати, узагальнити цілий спектр питань адаптації робітника до зовнішніх умов, обліку особистого чинника в побудові системи управління персоналом. Укрупнено можна виділити три чинники, що надають дію на робітників підприємства:

Перший – ієрархічна структура організації, де основний засіб дії – це стосунки влади-підпорядкування, тиск на людину зверху за допомогою примусу, контролю над розподілом матеріальних благ.

Другий – культура, тобто вироблені суспільством, підприємством, групою людей спільні цінності, соціальні норми, установки поведінки, які регламентують дії особи, примушують працівника поводитися так, а не інакше без видимого примусу.

Третій – ринок, мережа рівноправних стосунків, заснованих на купівлі-продажі продукції і послуг, стосунках власності, рівновазі інтересів продавця і покупця.

Безумовно, структура служби управління персоналом багато в чому визначається характером і розмірами підприємства, особливостями продукції, що випускається. На дрібних і середніх підприємствах багато функцій по управлінню персоналом виконують переважно лінійні керівники, а на великих формуються самостійні структурні підрозділи по реалізації цих функцій.

Закордонний досвід теорії та практики управління персоналом відокремлює наступні інструменти побудови системи управління персоналом: системний аналіз та функціонально-вартісний аналіз (ФВА).

Системний аналіз служить методичним засобом системного підходу до вирішення проблем вдосконалення системи управління персоналом. Системний підхід орієнтує дослідника на розкриття системи управління персоналом в цілому і складових її компонентів: цілей, функцій, організаційної структури, кадрів, технічних засобів управління, інформації, методів управління людьми, технології управління, управлінських рішень; на виявлення багатообразних типів зв'язків цих компонентів між собою і зовнішнім середовищем і зведення їх в єдину цілісну картину.

Останнім часом при вдосконаленні системи управління персоналом почали застосовувати метод функціонально-вартісного аналізу. Цей метод дозволяє вибрати такий варіант побудови системи управління персоналом або виконання тієї чи іншої функції управління персоналом, який вимагає найменших витрат та є найбільш ефективним з точки зору кінцевих результатів. Він дозволяє виявити зайві або дублюючі функції управління, функції, які по тих або інших причинах не виконуються, визначити міру централізації і децентралізації функцій управління персоналом і т. п.

Функціонально-вартісний аналіз системи управління персоналом як універсальний метод дозволяє при його проведенні застосовувати систему методів. ФВА включає наступні етапи: підготовчий, інформаційний, аналітичний, творчий, дослідницький, рекомендаційний та етап впровадження.

На підготовчому етапі проводиться комплексне обстеження стану виробництва і управління підприємством, здійснюється вибір об'єкту ФВА, визначаються конкретні завдання проведення аналізу, складаються робочий план і наказ про проведення ФВА. Тут використовуються методи: самообстеження, інтерв'ювання, фотографії робочого дня, анкетування і тому подібне.

На інформаційному етапі здійснюється збір, систематизація і вивчення відомостей, що характеризують систему управління персоналом або окремі її підсистеми, а також дані по аналогічних системах, передовому досвіді вдосконалення управління. Тут використовуються ті ж методи, що і на підготовчому етапі.

Аналітичний етап є найбільш трудомістким. На ньому здійснюється формулювання, аналіз і класифікація функцій, їх декомпозиція, аналіз функціональних взаємозв'язків між підрозділами апарату управління, розраховуються витрати на виконання і рівень якості функцій. Тут визначаються міра значущості функції і причини їх невідповідності рівню витрат і якості здійснення функцій. Виявляються зайві, шкідливі, невластиві, дубльовані функції. Формулюються завдання по пошуку ідей і шляхів вдосконалення системи управління персоналом.

На творчому етапі здійснюються висунення ідей і способів виконання функцій управління, формулювання на їх основі варіантів реалізації функцій, попередня оцінка і відбір найбільш доцільних і реальних з них. Вибір методів пошуку ідей здійснюється виходячи з особливостей об'єкту аналізу і конкретних ситуацій, що склалися в процесі виконання функцій управління.

На дослідницькому етапі виробляються детальний опис кожного відібраного варіанту, їх порівняльна організаційно-економічна оцінка і відбір найбільш раціональних з них для реалізації. На даному етапі розробляється проект системи управління персоналом зі всіма необхідними обґрунтуваннями. Проект може охоплювати всю систему управління персоналом або окрему підсистему, підрозділ. Від характеру об'єкту проектування залежить трудомісткість і тривалість розробки проекту.

На рекомендаційному етапі здійснюються аналіз і затвердження проекту системи управління ФВА та приймається рішення про порядок його впровадження. Складається і затверджується план-графік впровадження рекомендацій ФВА.

На етапі впровадження результатів ФВА проводиться соціально-психологічна, професійна, матеріально-технічна підготовка до впровадження. Тут розробляється система матеріального і морального стимулювання впровадження проекту, здійснюється навчання, перепідготовка і підвищення кваліфікації персоналу, дається оцінка економічної ефективності її реалізації.

Метод функціонально-вартісного аналізу, якнайкраще підходить до побудови нової системи управління персоналом. Він органічно вписується в новітні принципи її побудови. Використання ФВА доводить, що:

– чим простіше система управління персоналом, тим краще вона працює;

– функції персоналу формуються та змінюються не довільно, а відповідно до потреб та цілей підприємства;

– пропорція між якістю функцій, що виконуються та витратами на їх здійснення повинна бути оптимальною;

– перекладання виконання функцій на інших виконавців та вивільнення робітників не повинно впливати на безперервний процес виробництва;

– рішення по удосконаленню системи управління персоналом повинно бути своєчасним;

– розробка заходів щодо удосконалення систем управління персоналом повинна враховувати постійну мінливість зовнішнього економічного та соціального середовища.

Список літератури:

1 . Гагаринская,Г.П. Мотивация трудовой деятельности персонала на предприятиях / Г.П.Гагаринская . – Самара: Самарский Дом печати, 2000. – 188с.

2. Доронина,И.В. Мотивация трудовой деятельности: Учеб. пособие / И.В.Доронина, М.А.Бичеев . – Новосибирск: СибАГС, 2003. – 182с.

3. Емекеев,А.А. Факторы трудовой мотивации: Учеб. пособие / А. А.Емекеев, В.В.Иванов, Ш.Г.Ягудин . – Казань: Изд-во Каз. ун-та, 2000. – 79с.

4. Панков,В.А. Функционально-стоимостной анализ технических и организационно-экономических систем (ФСА/ФСУ) / В.А.Панков, С.В.Ковалевский, А.П.Бывшев . – Донецк: Новый мир, 2005. – 257с.

5. Влчек,Р. Функционально-стоимостной анализ в управлении: Сокр. перевод с чешского / Р.Влчек . – М.: Экономика, 1986. – 176с.