Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция "Наука в информационном пространстве" (30-31 октября 2009 г .)

Свідрак О.В.

Донбаська державна машинобудівна академія, Україна

ДІЯЛЬНОСТЬ ВІЛЬНИХ ЕКОНОМІЧНИХ УТВОРЕНЬ В УКРАЇНІ У СФЕРІ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗАЙНЯТОСТІ НАСЕЛЕННЯ

На сьогоднішній день можна виділити такі вільні економічні утворення як: спеціальні (вільні) економічні зони, території пріоритетного розвитку, офшорні центри, технологічні парки. Найпоширенішими з них в Україні є спеціальні (вільні) економічні зони (СЕЗ) і території пріоритетного розвитку (ТПР).

Згідно Закону України «Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон», спеціальна (вільна) економічна зона являє собою частину території України, на якій установлюється і діє спеціальний правовий режим економічної діяльності і порядок застосування і дії законодавства України [2].

Територія пріоритетного розвитку – це територія, на якій склалися несприятливі соціально-економічні умови і на якій вводиться спеціальний режим інвестиційної діяльності для створення нових робочих місць [3].

Проблеми функціонування спеціальних (вільних) економічних зон досліджували науковці: Ю.В.Макогон, І.В.Багрова, Л.М.Куліков, Є.П.Брагіна, Н.Конищева й інші. Але питання доцільності існування й ефективності діяльності вільних економічних утворень в Україні залишається відкритим. Деякі автори вважають зони «чорними дірами», через які відбувається відмивання тіньових коштів. Однак більшість вчених і економістів дотримуються думки, що вільні утворення - це, не тільки інструмент залучення іноземного капіталу в країну, але й ефективний дієвий механізм наповнення державного бюджету, збереження старих і створення нових робочих місць, підвищення рівня життя населення регіонів, забезпечення можливості технічного відновлення й інноваційного розвитку виробництва і сфери послуг, збільшення якості виробленої продукції, тощо.

Досліджуючи цілі створення вільних утворень необхідно відзначити, що СЕЗ створені в інтересах держави й суб'єктів господарювання з метою розвитку інфраструктури ринку, технічного переозброєння й інноваційного розвитку комерційних структур і економіки країни в цілому, а інтереси населення переслідуються лише в напрямку підвищення рівня заробітної плати та доходів, а також виробництва більш якісної продукції на національному ринку. У той час як ТПР мають первісною метою створення нових і збереження старих робочих місць і, так само як і СЕЗ, спрямовані на інноваційний розвиток суб'єктів господарювання.

На сьогодні в Україні зареєстровано 11 вільних економічних зон і 9 територій пріоритетного розвитку [1]. Вільні економічні зони переважають над територіями пріоритетного розвитку по кількості, однак набагато програють у площі. Площа ТПР більш ніж у 48 разів перевищує площу СЕЗ України [4].

Якщо взяти за основу суми залучених інвестицій у СЕЗ і ТПР України, то можна, прийнявши очікувані результати за планові, розрахувати за даними Міністерства економіки України [5], коефіцієнт виконання плану по залученню інвестицій. Плановані показники по залученню інвестицій у СЕЗ України виконані на 11,79% зі 100%, а за ТПР показник виконання плану трохи вище і становить 15,28% зі 100%. Це говорить про те, що уряд своїми діями стосовно СЕЗ і ТПР: періодично припиняючи та відновлюючи їхню діяльність, - не дозволив навіть залучити ресурси у достатньому обсязі, але оцінює ефективність за податковими надходженнями та створеними й збереженими робочими місцями виходячи із загальних очікувань.

За результатами розрахунків коефіцієнта виконання планових показників по залученню й збереженню робочих місць можна сказати, що по СЕЗ очікувані показники виконані на 35,88%, а по ТПР лише на 15,23%. Однак, цей показник не відображає реальної картини, тому що створення й збереження робочих місць на пільгових територіях і зонах прямо залежить від обсягів залучених інвестицій.

З урахуванням сум залучених у СЕЗ України інвестицій кількість планових робочих місць складе 10794, а для ТПР цей показник - 45244.

Таким чином, якщо врахувати фактичний обсяг притягнутих національних і іноземних інвестицій у вільні утворення України за оперативним даними основних показників діяльності СЭЗ і ТПР на 01.06.2008 року [5], то вони істотно відрізняються від розрахованих раніше: коефіцієнт виконання планових показників зростання зайнятості в СЭЗ склав 304,35%, а на ТПР - 99,66%. Такі значення показників свідчать про досить високий рівень ефективності пільгових територій і зон у сфері збільшення зайнятості населення регіонів країни.

Необхідно так само відзначити, що СЭЗ, незважаючи на те, що не мали первісною метою забезпечення й ріст зайнятості населення регіонів країни, за цим показником як з урахуванням так і без урахування фактичних сум інвестицій у зони, займають лідируючу позицію в порівнянні із ТПР. Хоча основною метою територій пріоритетного розвитку є саме забезпечення й зростання зайнятості в депресивних регіонах України.

Так, у вільних економічних зонах коефіцієнт виконання плану за збереженими і створеними робочими місцями склав 304,35%, тобто очікувані показники перевищені фактичними на 204,35%, що свідчить про досить високу ефективність використання залучених у СЕЗ інвестицій. Що стосується територій пріоритетного розвитку, то, з огляду на їх основну мету - створення нових і збереження старих робочих місць - їхнє функціонування також можна оцінити як досить ефективне з реальним коефіцієнтом виконання плану по основній меті в 99,66%.

При здійсненні оцінки ефективності функціонування, як вільних економічних зон, так і територій пріоритетного розвитку необхідно в першу чергу повернутися до цілей, які ставилися перед цими вільними утвореннями на момент їхнього створення. І, виходячи з переліку основних цілей і оцінки умов їхнього здійснення, проводити дослідження методами порівняльного, а можливо й факторного аналізу результатів діяльності вільних утворень в Україні.

Однак повною мірою оцінити результати діяльності СЕЗ і ТПР України, використовуючи лише суми залучених інвестицій і кількість створених і збережених робочих місць, не представляється можливим. Також необхідно досліджувати такі показники діяльності суб'єктів господарювання СЕЗ і ТПР, як: реалізація продукції, структура освоєних інвестицій, суми умовно-нарахованих платежів, надходження у бюджети від реалізації інвестиційних проектів.

Список літератури:

1. Узагальнена інформація щодо створених в Україні спеціальних економічних зон та територій пріоритетного розвитку зі спеціальним режимом інвестиційної діяльності - http://www.me.gov.ua.

2. Закон України «Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон» // Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992. - №50. - ст.676. - http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=356-14.

3. Закон України «Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Донецькій області» // Відомості Верховної Ради України (ВВР), - 1999. - №7. - ст.50. - http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=356-14

4. Інформація про СЕЗ і ТПР - http://www.me.gov.ua.

5. Оперативні данні основних показників діяльності СЕЗ та ТПР станом на 01.06.08 р. - http://www.me.gov.ua/file/link/119631/file/mon010608.xls.