Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
Токарчук Г.В.
Харківський державний університет харчування та торгівлі
Сільський туризм як стратегічний напрям розвитку української економіки
За останні десятиліття кількість туристів у світі неухильно зростала і досягла третини населення землі. За прогнозами фахівців, ХХІ століття буде століттям туризму, і до цього потрібно відповідно готуватися.
Бурхливий розвиток туризму, що розпочався в Україні, зіштовхнувся з кризовими явищами у світовій економіці. Вивчаючи кризу, провідні західні аналітики проводять паралель з циклічністю існування систем в загальному світовому просторі. Економісти ставлять акценти в кризі саме на початкові моменти становлення нового і розвитку омолодженого витку діяльності. Проте, незважаючи на причини і обсяг впливу, фахівці упевнені, що криза поступово відступає. В останніх звітах Всесвітньої туристичної організації (UNWTO) говориться про те, що світова індустрія туризму вже пережила найгірші часи, і в 2010 почнеться відновлення галузі. По прогнозах експертів, бурхливий розвиток міжнародного туризму буде продовжуватися і далі. За прогнозами ВТО, в XXI столітті очікується туристичний бум: кількість подорожуючих у світі до 2020 року зросте до 1,6 млрд. чоловік за рік, що означає збільшення туристичних прибуттів у 2,4 рази порівняно з 2000 роком[5].
Вплив світової кризи на туристичну діяльність України важко скоригувати, оскільки за думкою багатьох експертів головними першопричинами занепаду є внутрішнє середовище, повне недосконалості і корумпованості. Можна стверджувати, що свої «власні» причини кризи має кожна країна. Тому за даними, наведеними у традиційному щорічному аналізі світової туріндустрії UNWTO ( World Tourism Barometer ), наслідки сучасної кризи і політичної нестабільності в окремих регіонах по-різному відобразяться на країнах. Реакція країн буде різко індивідуальною, більш обумовленою станом внутрішнього ринку праці, рівнем заробітної праці й економіки, ніж зовнішніми проблемами.
Сьогоднішній стан економіки України звичайно вимагає термінових кардинальних дій для приведення до прийнятних європейських показників розвитку.
Туристична галузь в Україні є п’ятою за значенням складовою поповнення бюджету і її питома вага має значно зрости з огляду на такі об’єктивні передумови, як вигідне геополітичне розташування України в центрі Європи, наявність значного туристично-рекреаційного потенціалу, сприятливий клімат, багаті флору і фауну, чисельні культурно-історичні пам’ятки світового рівня [4].
Світові експерти в туризмі стверджують, що ця галузь міжнародного господарства найменше постраждала від глобального падіння виробництва, знецінення грошей і пасивних течій в економіці. В період до 2020 року ріст міжнародного туризму складе приблизно 4%. Це нижче темпів минулих років, коли туризм демонстрував виключно високий ріст обсягів, але все ж таки без спадів. У останні 20 років середньорічні темпи зростання числа прибуттів іноземних туристів в світі становили 5,1%, валютних надходжень – 14%. Згідно з даними всесвітньої туристичної організації, в 2005 році в світі було зареєстровано 576 мільйонів прибуттів туристів, надходження від міжнародного туризму досягло 372 мільярди доларів (без урахування надходжень від міжнародного транспорту). Загалом об'єми валютних надходжень від туризму за період з 1950 по 2005 рік виросли в 144 рази [9].
Найактивнішими туристичними країнами стануть країни Близького Сходу, Азії, Африки. Європа в цілому збереже незначні темпи приросту, оскільки галузь знаходиться вже в достатньо розвиненому стані.
Враховуючи початковий потенціал України, можна об’єктивно стверджувати, що в країні є всі умови для розвитку туристичної галузі як основного і домінуючого джерела поповнення бюджету та чинника становлення оновленого іміджу України в міжнародних відносинах. Країна має багато стратегічних переваг, зокрема, розташування між «Західним і Східним Полюсами», наявність транспортних магістралей, помірний, м’який клімат, достатньо великі порівняно з європейськими стандартами зелені, неурбанізовані землі. Ці чинники є дефіцитом в розвинутих країнах зі зрілим рівнем розвитку туризму. Наприклад, в Бельгії щільність населення становить близько 318 чол./км 2 , а в Україні – близько 80 чол./км 2 [3].
Спостерігаються позитивні зрушення на національному ринку туристичних послуг, які позначені зростанням обсягів діяльності на внутрішньому ринку і зростанням потоку іноземних відвідувачів, помітною також є тенденція перевищення в'їзного потоку над виїзним у структурі міжнародного туризму.
Незважаючи на широку «географію» туристів, які приїжджають до нашої країни, їх переважну частину (50%) складають туристи з країн СНД 42 млн. осіб, на другому місці знаходяться країни ЄС – 3,3 млн. осіб (41 %) та на інші країни припадає 0,8 млн. осіб, що складає 9 %[3].
Названі вище переваги формують умови розвитку екологічного, або зеленого туризму, який показує позитивні тенденції. Сфера сільського зеленого туризму є сьогодні найбільш динамічно зростаючим сектором світового туристичного господарства. Розвиток сільського зеленого туризму у Європі розпочався в середині ХІХ ст. Європейський Союз бачить в сільському туризмі основний важіль економічного підйому своїх сільських територій. Для України сільський зелений туризм – нове поняття, хоча відпочинок на селі використовувався відомими українськими письменниками, художниками, артистами і політиками з давніх часів.
Сільський зелений туризм в більшості країн світу розглядається як невід’ємна складова програми комплексного соціально-економічного розвитку села. Сільський зелений туризм позитивно впливає на відродження, збереження і розвиток місцевих народних звичаїв, промислів, пам’яток історико-культурної спадщини, а також сприяє розширенню можливостей реалізації продукції особистого підсобного господарства. Сприятливі умови для розвитку сільського зеленого туризму створюються на територіях національних і ландшафтних парків, де існує можливість поєднати повноцінний відпочинок з пізнаванням природничого та історико-культурного потенціалу регіону.
Уряд України також усвідомлює важливість розвитку сільського туризму як одного із напрямів відродження села та способу активізації внутрішнього та іноземного туризму. Пріоритетність розвитку сільського зеленого туризму в Україні визначається проектом “Національної програми розвитку агропромислового виробництва і відродження села на період до 2010 року”, “Основними напрямами розвитку туризму в Україні до 2010 року” та “Програмою розвитку туризму в Україні до 2010 року”. Крім того, розвиток сільського зеленого туризму в Україні підтримується спеціальними європейськими програмами ТАСІS, Міжнародного фонду “Відродження”, фонду “Євразія“, Європейської федерації сільського зеленого туризму “ Єврожітс ” та іншими [9].
За визначенням фахівців, найбільш пріоритетними районами для розвитку сільського зеленого туризму в Україні є такі: у західному регіоні – Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Хмельницька області; у південному регіоні – АР Крим, Запорізька, Миколаївська, Херсонська області; у центральному і північному регіонах – Київська, Полтавська, Чернігівська області.
Пріоритетність розвитку сільського зеленого туризму в Україні зумовлюється нагальною необхідністю невідкладного розв’язання соціально-економічних проблем сучасного села. За роки незалежності України в сільській місцевості спостерігається зменшення населення, зростання безробіття, масова заробітчанська міграція.
Сучасне і майбутнє соціально-економічного розвитку України, безперечно, пов'язане з її участю у міжнародній економічній системі. Це зумовлюється тим, що для нинішнього етапу розвитку світової економіки характерним є поглиблення інтеграції держав, об'єднання їх економічних потенціалів і формування єдиної системи міжнародного поділу праці. Різні форми інтеграції – технологічна, економічна, наукова та інші – неминуче ведуть до формування глобальної економічної системи і виникнення транснаціональних об'єднань різних типів. Ринкова концепція економічного розвитку набула всепланетарного масштабу і позначається на господарській діяльності усіх країн світу. Це приводить до необхідності пошуку національними державами, галузями, корпораціями і підприємствами економічної поведінки, моделей і механізмів співпраці, які відповідають новим умовам, у світовому співтоваристві країн.
Таким чином можна дійти висновку, що формування галузі зеленого туризму і доведення її до рівня загальноприйнятих світових стандартів має стати одним із шляхів відродження економіки країни.
Список літератури:
1. Александрова А.Ю. Международный туризм: Учебник . - М.: Аспект Пресс, 2002. - 470 с.
2.Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про туризм» від 18.11.2003, № 1282-IV.
4. Дядечко. Економіка туристичного бізнесу: Навч . посібник. – К.: Центр навч . літератури, 2007. – 224с.
6. Петрасов И. Концепция устойчивого развития применительно к мировому туризму. - http://tourlib.net/books_tourism /petrasov2-3.htm
7. Социально-экономический потенциал устойчивого развития : Учебник / Под ред . проф. Л.Г. Мельник ( Украина ) и проф. Л. Хенса ( Бельгия ). – Сумы : ИТД « Университетская книга», 2007. – 1120с.
8. Tim Forsyth « Sustainable Tourism ». - www.fathom.com/course /21701788/index.html
9. Wei Hu , Geoffrey Wall « Environmental Management , Environmental Image and the Competitive Tourist Attraction » // Journal of Sustainable Tourism – 2005. – №6. – Р.617-635.