Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

ІI Международная научно-практическая Интернет-конференция "ПРОБЛЕМЫ ФОРМИРОВАНИЯ НОВОЙ ЭКОНОМИКИ XXI ВЕКА" ( 25-26 декабря 200 9 года)

Ярошко О.З.

Інститут світової економіки і міжнародних відносин Національної академії наук України, м. Київ

ЕКОНОМІЧНА ДИПЛОМАТІЯ ЯК ІНСТРУМЕНТ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАЦІОНАЛЬНИХ ІНТЕРЕСІВ У ДОБУ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ

Економічні чинники національних інтересів завжди перебували на зовнішньополітичному порядку денному країн світу в контексті забезпечення добробуту їх громадян, поступального соціально-економічного розвитку та процвітання. Ця тенденція зберігає свою актуальність і в добу глобалізації, виходячи із специфіки останньої та її впливу на міжнародні відносини та держави-нації. Метою цього дослідження є аналіз особливостей економічної дипломатії країн світу як інструменту захисту їх національних інтересів на сучасному етапі глобального розвитку.

Важливого значення в добу глобалізації європейські країни надають зовнішньополітичним чинникам захисту та просування національних економічних інтересів. Попри значення економічного інструменту зовнішньої активності держав, механізми та пріоритети перебувають у залежності від рівня економічного розвитку держави. Так, Албанія вбачає у розвитку економічної дипломатії механізм залучення іноземних інвестицій, покращення ринкових механізмів [24]. Хорватія планує збільшити експорт національної продукції, залучити іноземні інвестиції та стимулювати хорватських емігрантів інвестувати в розвиток нових галузей [10]. Серед цільових настанов румунського зовнішньополітичного відомства – сприяння залученню іноземних інвестицій в національну економіку та розширення співпраці з іноземними партнерами на ринках третіх країн [14]. Серед британських зовнішньополітичних пріоритетів – підтримка національної економіки, що включає підтримку британських компаній, що працюють на міжнародних ринках, залучення високоякісних прямих іноземних інвестицій в високотехнологічні галузі в Великій Британії, а також покращення репутації країни як бізнес-партнера в ключових секторах провідних глобальних ринків [13]. РФ розглядає власні економічні інтереси в контексті створення сприятливих зовнішніх умов переходу національної економіки на інноваційну модель розвитку [3]. Грузинські інтереси полягають у забезпеченні сталого економічного зростання, розширенні можливостей грузинського бізнесу, забезпеченні економічної та енергетичної безпеки [25]. Основними напрямами білоруської міжнародної економічної співпраці є участь у міжнародних організаціях, інститутах і форумах як фактору органічної інтеграції в світове співтовариство в інтересах розвитку національної економіки, участь в тих чи інших формах економічної інтеграції з іноземними державами, залучення іноземних інвестицій, розвиток ділової співпраці з державами, що беруть участь в багатосторонньому регулюванні торгівлі та раціональне використання географічного положення, розвиток ефективного обслуговування міжнародних транспортних систем і комунікацій [4]. Латвія визначає такі середньострокові пріоритети просування національних економічних інтересів: заохочення рівноправної і справедливої конкуренції, залучення ноу-хау в національну економіку, заохочення експорту та залучення іноземних інвестицій, диверсифікація джерел постачання енергоносіїв, розвиток альтернативних джерел енергії, розвиток транспортної інфраструктури, введення євро, приєднання до Шенгенської зони [12]. Серед зовнішньополітичних пріоритетів України після подій «помаранчевої революції» кінця 2004року – економічна експансія на світові ринки товарів і послуг, а зовнішньоекономічна активність розглядається в контексті забезпечення її енергетичної безпеки та створення нових робочих місць [1; 5].

Економічні інтереси Канади полягають у зростанні конкурентоспроможності країни, зокрема шляхом втілення глобальної торгівельної стратегії, що стосується всіх сфер міжнародної бізнесової діяльності від експорту-імпорту, інвестицій, науки і техніки до переговорів щодо доступу на нові ринки, заохоченні північноамериканських торговельних відносин, в тому числі шляхом укладення угод про вільну торгівлю, зростання канадської присутності на ринках КНР, Індії та Західної півкулі [27]. Економічне зростання і процвітання як в США, так і в глобальному вимірі, лідерство в світовій економічній системі належать до пріоритетів США [22]. Механізмами слугують поширення ідей вільного ринку та вільної торгівлі, зміцнення глобальної та національної енергетичної безпеки, зростання сільськогосподарських ринків бідних країн [22].

Забезпечення національних економічних інтересів, виходячи із проблем національного розвитку, входить до зовнішньополітичного порядку денного азійських країн. Економічна дипломатія Індії спрямована на залучення іноземних інвестицій та покращення доступу на іноземні ринки та забезпечення її енергетичної безпеки [7]. Низка зовнішніх заходів щодо забезпечення національних економічних інтересів передбачається й у Стратегічному плану йорданського зовнішньополітичного відомства, зокрема розвиток і посилення економічної співпраці з арабськими та іншими країнами світу, використання переваг вільної торгівлі, передбачених міжнародно-договірними зобов’язаннями [21]. Серед напрямів зовнішньої політики Киргистану – створення сприятливої міжнародно-правової бази для діяльності зовнішньоекономічних суб’єктів, захист їх інтересів, сприяння збільшенню експорту та покращенню інвестиційного клімату, як і підтримка багатосторонніх та регіональних економічних проектів [2].

Економічна дипломатія важлива для країн Океанії у контексті забезпечення економічного зростання та добробуту їх народів. Напрямом зовнішньої політики Нової Зеландії є підтримка зовнішньоекономічної діяльності, ведення переговорів щодо вільної торгівлі, лібералізація інвестиційного клімату, залучення ноу-хау в національну економіку та сприяння національним експортерам [20]. Самоа докладає зусиль для покращення торгівельних можливостей країни, зокрема шляхом активної участі в регіональних та міжнародних угодах щодо вільної торгівлі [9]. Важливим пріоритетом зовнішньої політики Австралії є сприяння економічному зростанню, зайнятості та зростанню рівня життя австралійців шляхом сприяння доступу австралійських товарів та послуг на глобальні ринки, підтримки глобальної системи торгівельного регулювання в рамках СОТ, участь у переговорах щодо режиму вільної торгівлі, що полегшить доступ на ринки, регіональна та міжнародна кооперація у сфері навколишнього середовища, зокрема щодо зміни клімату, заохочення торгівлі та інвестицій, економічних реформ та покращення бізнес-середовища в АТС та інших регіональних інституціях, робота в рамках ООН та ОЕСР щодо стабільного розвитку, надання інформації та підтримки австралійського бізнесу за кордоном [28].

Економічна складова зовнішньої політики є ще одним напрямом політики країн Латинської Америки в міжнародних відносинах. Так, зовнішньоекономічна активність повинна сприяти зайнятості, туризму, інвестиціям, торгівлі, сільському господарству, комунікаційній та транспортній інфраструктурі, продовольчій безпеці, наданню соціальних послуг в Белізі [15]. Ямайка прагне розвивати торгівельні та туристичні можливості [18]. Гайяна сприяє економічному і соціальному розвитку країни за допомогою зовнішньоекономічної політики [19]. Для Чилі зовнішня політика є засобом інтернаціоналізації економіки, посилення торгівельних позицій, ведення переговорів щодо зон вільної торгівлі, сприяння експорту (зростання обсягів та диверсифікація), залучення інвестицій, участі в економічних форумах та організаціях [11]. Еквадор підтримує відносини з ключовими торговельними партнерами, прагне доступу на ринки товарів, наукових та інформаційно-технологічних досягнень [17].

Для подолання соціально-економічних проблем африканські країни застосовують механізми економічної дипломатії. Ефіопія спрямовує свої зовнішньополітичні зусилля на залучення іноземних інвестицій, отримання грантів, кредитів та технічної допомоги [8]. Кенія намагається залучити прямі іноземні інвестиції та допомогу для розвитку [6]. Гана створює сприятливі умови для торгівлі, залучення прямих іноземних інвестицій, розвитку туризму, науки і техніки [26]. Намібія прагне мінімізувати негативні наслідки глобалізації та максимально використати її переваги, сприяючи експорту, подоланню бідності, залученню прямих іноземних інвестицій та технологій [16]. Для подолання соціоекономічних викликів уряд ПАР намагається належно реагувати, зокрема залучаючи технічну допомогу, сприяючи міжафриканській торгівлі та взаємовигідному партнерству з ЄС [23].

Таким чином, економічна дипломатія країн світу в добу глобалізації покликана забезпечувати потреби національного розвитку. Втім, попри тотожність її мети – захист і забезпечення національних економічних інтересів, їх пріоритети лежать в системі координат багаті – бідні країни, для перших з яких актуальними є проблеми підвищення національної конкурентоспроможності, завоювання нових ринків та розвиток високотехнологічних виробництв, а для других – залучення зовнішніх факторів національного соціально-економічного розвитку, зокрема прямих іноземних інвестицій, кредитів, міжнародної технічної допомоги.

Список літератури:

1. Зовнішньополітичні пріоритети України // http://www.mfa.gov.ua

2. Концепция внешней политики Кыргы зс кой Республики от 10 января 2007 года УП N2 // http://www.mfa.kg/acts/koncepciya-vneshnei-politiki-kr_ru.html

3. Концепция внешней политики Российской Федерации от 12июля2008года // http://www.mid.ru/ns-osndoc.nsf/0e9272befa34209743256c630042d1aa/d48737161a0bc944c32574870048d8f7?OpenDocument /p>

4. Основные направления внутренней и внешней политики Республики Беларусь : закон Республики Беларусь от 14ноября2005года № 60-З // http://www.pravo.by/webnpa/text.asp?RN=h10500060

5. Пріоритетні завдання МЗС на 2005 рік // http :// www . mfa . gov . ua

6. About the Ministry // http://www.mfa.go.ke/mfacms/index.php?option=com_content&task=view&id=5&Itemid=6

7. Annual Report 2007–2008 : Ministry of External Affairs of India // http://www.mea.gov.in

8. Background of the Ministry // http://www.mfa.gov.et/The_Ministry/Background.php

9. Corporate Plan 2006–2009 // http://www.mfat.gov.ws/Publications/CorporatePlan20062009/tabid/563/language/en-US/Default.aspx

10. Foreign Policy Aims // http://www.mfa.hr/MVP.asp?pcpid=30

11. Foreign Policy Priorities for the Coming Decade // http://www.minrel.gov.cl/prontus_minrel/site/artic/20080822/pags/20080822175434.php

12. Latvia ’ s Foreign Policy Guidelines 2006–2010 // http://www.mfa.gov.lv/en/policy/guidlines/

13. Mission Statement // http://www.fco.gov.uk/resources/en/pdf/mission-statement

14. Mission Statement // http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=4988&idlnk=0&cat=2

15. Mission Statement // http://www.mfa.gov.bz/mfa/about_mfa.php

16. Namibia ’s Foreign Policy and Diplomacy Management // http://www.mfa.gov.na/Foreign_Policy.pdf

17. National Foreign Policy Plan 2006–2020 // http://www.mmrree.gov.ec/mre/documentos/ministerio/planex/planex_2020_eng.pdf

18. Objective // http://www.mfaft.gov.jm/?q=objective

19. Our Mission Statement // http://www.minfor.gov.gy/tsite/index.php?option=com_content&task=view&id=54&Itemid=86

20. Statement of Intent 2009–2012 // http://www.mfat.govt.nz/downloads/media-and-publications/soi-mfat-2009-12.pdf

21. Strategic Plan // http://images.jordan.gov.jo/wps/wcm/connect/gov/Foreign+Ministry+WS/Home/Ministry/Strategic+Plan/

22. Strategic Plan 2007–2012 // http://www.state.gov/documents/organization/86291.pdf

23. Strategic Plan 2008–2011 // http://www.dfa.gov.za/department/stratplan2008-2011/strategic_plan08.pdf

24. The Mission of the Ministry of Foreign Affairs // http://www.mfa.gov.al/

25. The Georgian Foreign Policy Strategy for the year 2006 – 2009 // http://www.mfa.gov.ge/files/115_1973_997704_Strategy_MFA2006-2009En.pdf

26. Vision and Mission Statements // http://www.ghana.gov.gh/ministry_of_foreign_affairs_regional_cooperation_nepad

27. Who We Are and What We Do // http://www.tbs-sct.gc.ca/rpp/2008-2009/inst/EXT/EXT01-eng.asp#so_7325_03

28. Working in the National Interest // http://www.dfat.gov.au/corporateplan/2007/index.html