Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

ІI Международная научно-практическая Интернет-конференция "ПРОБЛЕМЫ ФОРМИРОВАНИЯ НОВОЙ ЭКОНОМИКИ XXI ВЕКА" ( 25-26 декабря 200 9 года)

К.е.н. Мартіянова М.П., Ольховик В.І.

Харківський національний економічний університет

РОЗРОБКА ТА РЕАЛІЗАЦІЯ МЕХАНІЗМУ АНТИКРИЗОВОГО УПРАВЛІННЯ ДІЯЛЬНІСТЮ ПІДПРИЄМСТВА В СУЧАСНИХ УМОВАХ ГОСПОДАРЮВАННЯ

Для ринкової економіки характерна циклічність економічних процесів, яка призводить до прояву кризових явищ на підприємствах. Крім цього, динамічність зовнішнього та внутрішнього середовища підприємства, а також сучасна світова економічна криза, вимагають від суб’єктів господарювання створення системи антикризових заходів.

Не існує єдиного визначення поняття антикризового управління. Одним з поширених трактувань цього терміну є його визначення, наведене у монографії Уткіна Е.О. – «антикризовий менеджмент є складовою загального менеджменту на підприємстві, використовує його кращі прийоми, засоби та інструменти, орієнтується на запобігання можливим ускладненням у діяльності підприємства, забезпечення його стабільного успішного господарювання» [3, с. 13].

Професор Лігоненко Л.О. дає наступне авторське бачення цього поняття: «антикризове управління являє собою спеціальне, постійно організоване управління, націлене на найбільш оперативне виявлення ознак кризового стану та створення передумов для його своєчасного подолання з метою забезпечення відновлення життєздатності окремого підприємства, недопущення виникнення ситуації його банкрутства» [2, с. 57].

Процес антикризового управління має передбачати цілеспрямованість, послідовність, своєчасність прийняття рішень та їх адаптованість. У зв’язку з цим виникає необхідність розробки механізму антикризового управління, який передбачатиме визначення послідовності дій, спрямованих на недопущення і виведення підприємства із стану кризи. Найбільш ефективною та обґрунтованою автори вважають модель процесу антикризового управління підприємством, яка була запропонована в роботах таких авторів як Лігоненко Л.О. та Іванюта С.М. (рис. 1).

Концептуальна модель механізму антикризового управління підприємством

Концептуальна модель механізму антикризового управління підприємством

Концептуальна модель механізму антикризового управління підприємством

Концептуальна модель механізму антикризового управління підприємством Концептуальна модель механізму антикризового управління підприємством

Рис. 1 Концептуальна модель механізму антикризового управління підприємством

Зміст етапів антикризового механізму полягає у наступному:

1 етап - діагностика кризових явищ і загрози банкрутства підприємства , яка включає в себе комплексний аналіз результатів господарсько-фінансової діяльності та фінансово-майнового становища підприємства; оцінку ритмічності і синхронності грошових потоків, розмірів та періодичності виникнення дефіциту грошових коштів; визначення обсягів, структури і часу погашення зовнішніх фінансових зобов'язань; ймовірність і терміни виникнення ситуації банкрутства; оцінку внутрішніх можливостей підприємства щодо локалізації та переборення кризових явищ.

2 етап - визначення мети і завдань антикризового управління.

З етап - визначення суб'єкта антикризової діяльності. Необхідно визначити суб'єкт, який бере на себе відповідальність за розробку і реалізацію антикризових процедур, встановити його повноваження стосовно розробки та впровадження антикризової програми.

4 етап - оцінка часових обмежень процесу антикризового управління , які, на думку авторів, визначаються часом, наявним у підприємства до порушення справи про банкрутство і адміністративного обмеження повноважень існуючого керівництва.

5 етап - оцінка ресурсного потенціалу. Оцінюючи ресурсний потенціал підприємства в процесі антикризового управління, необхідно звернути увагу на такі його характеристики, як :

• достатність ресурсів для вирішення поставлених завдань; комплексність ресурсного потенціалу;

• гнучкість і адаптованість ресурсного потенціалу, що визначає спроможність підприємства до інновацій;

• перспективність ресурсного потенціалу.

6 етап - розробка антикризової програми підприємства, яка являє собою детальний план заходів, що мають бути вжиті, послідовність, ресурси і відповідальність за їх виконання.

7 етап - впровадження антикризової програми і контроль за її виконанням. Найважливішою управлінською функцією на етапі безпосереднього проведення запланованих заходів є організація контролю за перебігом виконання розробленої антикризової програми для своєчасного вжиття заходів щодо модернізації або коригування раніше розробленої політики.

8 етап - розробка і реалізація профілактичних заходів щодо запобігання повторенню кризи [1; 2].

Таким чином, необхідність розробки антикризового механізму зумовлена тим, що він, крім нейтралізації кризових явищ упереджує їх виникнення та знижує ймовірність виникнення та розвитку кризи в процесі виробничо-господарської діяльності підприємства.

Проте вітчизняні підприємства розглядають механізм антикризового управління переважно з емпіричної точки зору, орієнтуючись переважно на короткострокові практичні завдання йо­го застосування без врахування теоретичних здобутків науки про управління та системного бачення базових теоретичних положень антикризового управління.

Список літератури:

1. Іванюта С.М. Антикризове управління: Навч. посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 288 с.

2. Лігоненко Л.О. Антикризове управління підприємством: теоретико-методологічні засади та практичний інструментарій. – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2001. – 580 с.

3. Уткин Э.А. Антикризисное управление. – М.: Ассоциация авторов и издателей «Тандем», издательство «ЭКМОС», 1997. – 400 с.