Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
Янишівський В.М.
Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ КАПІТАЛ ЯК РЕСУРС СТРАТЕГІЧНОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНІВ
В умовах переходу суспільства до інформаційної економіки вирішальним фактором розвитку виступають уже не природні, матеріально-речові ресурси, а людський капітал, який є основною складовою інтелектуального капіталу. В інформаційній економіці виробництво і використання знань стає провідним чинником економічного розвитку та якості життя населення, а всі сектори економіки стають наукоємними. Без поширення інтелектуального капіталу у всі сфери діяльності неможливе становлення інформаційної, знаннєвої економіки та інноваційний розвиток економіки регіонів.
Р егіональні аспекти формування та використання інтелектуального капіталу, напрямки і механізми його впливу на соціально-економічний розвиток та якість життя населення регіонів досліджені недостатньо. Виникає необхідність розробки методологічних підходів щодо дослідження цього впливу, а також шляхів використання інтелектуального капіталу як ресурсу стратегічного розвитку регіонів.
Мета – обґрунтування функціональної структури інтелектуального капіталу з позицій впливу на соціально-економічний розвиток та якість життя населення регіонів і використання як ресурсу стратегічного розвитку регіонів.
Сутність інтелектуального капіталу дуже складна, оскільки для нього характерна значна кількість аспектів функціонування, що і обумовлює наявність різних поглядів. На нашу думку, визначення інтелектуального капіталу повинно максимально конкретизувати його природу і охоплювати всі аспекти цього поняття. Враховуючи це і узагальнивши погляди дослідників інтелектуального капіталу, можна дати таке визначення: інтелектуальний капітал – це запас корисних для людини, підприємства, регіону, країни знань та інформації, які використовуються в економічній діяльності, забезпечують ефективний розвиток економіки і досягнення прогресивних соціальних стандартів.
Щоб глибше усвідомити поняття та механізм функціонування інтелектуального капіталу, слід визначити його складові елементи. Єдиного підходу до структури інтелектуального капіталу не існує. Зокрема, О.Б. Бутнік-Сіверський виділяє такі складові [2, с. 21-23]: 1) людський капітал, куди входить і соціальний капітал; 2) структурний капітал (технології, методи і процеси, які роблять можливою роботу підприємства); 3) клієнтський (ринковий) капітал. А. Чухно поділяє інтелектуальний капітал на дві великі складові частини: людський та структурний капітал [3, с.275-276]. М. Армстронг виділяє 3 складові інтелектуального капіталу : людський, соціальний та організаційний капітали [1, с. 246-250]. На нашу думку, саме остання схема є найбільш оптимальною як щодо з'ясування суті інтелектуального капіталу, так і щодо його вивчення як ресурсу стратегічного розвитку регіонів.
При визначенні характеру впливу складових інтелектуального капіталу на соціально-економічний розвиток регіону необхідно враховувати їх синергетичний ефект, оскільки кожна складова певною мірою впливає на всі аспекти соціально-економічного розвитку і якості життя населення.
Знання і здібності людини є основною складовою людського капіталу, як і загалом інтелектуального капіталу. Оскільки від знань, здібностей і навичок людини найбільш суттєво залежить соціально-економічний розвиток, то вони й визначають доходи, а отже – і якість життя населення, насамперед –матеріальний добробут. Хоча не завжди діє ця закономірність, оскільки умови для реалізації знань, здібностей і навичок людини створюються не на всіх об’єктах економічної діяльності.
Соціальний капітал забезпечує єдність людей у регіоні чи державі, усвідомлення себе однією нацією із спільними проблемами і завданнями. Соціальний капітал формується на рівні комунікації між окремими людьми і здійснює вплив на формування умов життєдіяльності суспільства. Ці умови є середовищем, в якому відбуваються соціально-економічні процеси. Соціальний капітал держави як основа соціальної безпеки є важливим фактором національної безпеки.
Організаційний капітал акумулює в собі людський і соціальний капітали, є результатом узагальнення попереднього досвіду і науково-дослідної роботи. Саме організаційний капітал визначає клієнтські зв'язки підприємства чи держави, науковий потенціал. Тому організаційний капітал найбільше впливає на зовнішньоекономічні зв'язки країни і регіонів, їхню конкурентоспроможність в умовах глобалізації.
Висновки. І нтелектуальний капітал можна розглядати як основу продуктивних сил сучасного суспільства і як головний ресурс стратегічного розвитку регіонів в умовах інформаційної економіки.
Всебічне дослідження інтелектуального капіталу створює можливості для вдосконалення управління процесами його формування та використання через важелі впливу, пов'язані із його структурою. Визначення напрямків впливу інтелектуального капіталу і його складових на соціально-економічний розвиток дозволяє спрямувати цей вплив на підвищення рівня і ефективності соціально-економічного розвитку регіонів та підвищення якості життя населення.
Список використаних джерел :
1. Армстронг М. Стратегическое управление человеческими ресурсами / Н.В. Гринберг (пер.с англ.). – М.: ИНФРА-М, 2002. – 327с.
2. Бутнік-Сіверський О.Б. Інтелектуальний капітал: теоретичний аспект // Інтелектуальний капітал. – 2002. – № 1. – С. 16-27.
3. Чухно А.А. Інформаційна постіндустріальна економіка : теорія і практика. – К: Логос, 2003. – 631 с.