Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

ІI Международная научно-практическая Интернет-конференция "ПРОБЛЕМЫ ФОРМИРОВАНИЯ НОВОЙ ЭКОНОМИКИ XXI ВЕКА" ( 25-26 декабря 200 9 года)

Ратошнюк А.Г., к.е.н . Охріменко О.О.

Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут"

ФОРМУВАННЯ ІННОВАЦІЙНО-АКТИВНИХ ПІДПРИЄМСТВ ЯК ФАКТОР ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

На етапі інтеграції України у світове господарство та адаптації до світових стандартів інвестиційно-виробничих процесів актуальним є питання формування нових підходів як до інноваційного розвитку в цілому, так і до підвищення конкурентоспроможності стратегічних галузей економіки. Посилення науково-технічної, технологічної та інноваційної складової національного господарства створюють підґрунтя для економічного прориву країни. Досить вагоме місце для вирішення даної ситуації належить інноваційній політиці держави, що в першу чергу ґрунтується на створені сприятливих умов для функціонування суб'єктів інноваційної діяльності та розвитку підприємництва у інноваційній сфері.

Незважаючи на існуючі труднощі в країні, політичну та економічну нестабільність, інноваційна сфера України поступово збільшує темпи росту під впливом певних ринкових та адміністративних факторів. Крім того, необхідний значний вплив держави для покращення ситуації в інноваційній сфері, особливо це стосується інвестиційних аспектів інноваційної діяльності. В таблиці 1 представлена динаміка збільшення частки промислових підприємств, які задіяні в інноваційній діяльності протягом 2002-2008 рр. З таблиці можна зробити висновок, що взагалі ситуація, щодо інноваційної діяльності на вітчизняному ринку покращується відносно 2004-2005 рр. в 2008 р. частка підприємств збільшилася до 1397 або 13% обстежених промислових (табл. 1).

У розрізі видів економічної діяльності найбільша частка у 2008 р. належить підприємствам у переробній промисловості, а саме підприємствам з виробництва коксу та продуктів нафтопереробки - 34%,машинобудування – 21%, хімічної та нафтохімічної – 20%, а також металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів – 14%.

Таблиця 1. Частка промислових підприємств, що впроваджували інновації, % [1]

Показники

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

Усього, у тому числі:

14,6

11,5

10

8,2

10

11,5

13,0

здійснювали механізацію та автоматизацію виробництва

2

3,2

3,7

3,3

5,1

8,73

8,97

впроваджували нові технологічні процеси

3,4

4,9

4,9

4,1

2,7

5

5,24

освоювали виробництво нових видів продукції

13,2

9,4

7,8

6,4

4,7

5,5

5,7

Проте існує негативна сторона, щодо інноваційної діяльності підприємств, так 1066 вітчизняних підприємств у 2008 р. витратили близько 12,0 млрд. грн. на інноваційну діяльність, але 63,9% з них надходило на купівлю вже готових машин та обладнання і тільки 10,4% на дослідження і розробки та 3,5% - на придбання нових технологій (рис. 1) [3] .

Розподіл обсягу витрат за напрямами інноваційної діяльності

Рис.1. Розподіл обсягу витрат за напрямами інноваційної діяльності [2]

Поясненням даної ситуації є те, що в Україні інноваційна інфраструктура ще недостатньо розвинена, не охоплює всі сфери інноваційного процесу і не має системного підходу до забезпечення відповідними послугами у сфері інноваційної діяльності. За сучасних умов в Україні сформовані лише деякі елементи інноваційної структури, практично не діють венчурні фонди і центри трансферу технологій, лише утворено 24 інноваційних бізнес-інкубатори та 16 технопарків, хоча тільки 8 з них діють [4]. Крім того, немає належної підтримки діяльності винахідників, науковців, які мають завершені науково-технічні розробки та захисту прав на інтелектуальну власність; також недостатньо реалізовується освітній і науковий потенціал у сфері інформаційно-комунікаційних, високих технологій тощо; відсутня належна державна підтримка інноваційно-активних підприємств, частка державних інвестицій в інноваційну діяльність в 2008 р. становила 2,4%, в той час як 60,6 % фінансування належить підприємству [5] .

Саме тому, необхідно удосконалити інноваційну політику держави, збільшити державне фінансування підприємств, що дозволить істотно активізувати виробничу активність, збільшити кількість робочих місць, а також стимулюватиме інноваційний розвиток підприємств, регіонів та економіки країни загалом. Крім того, важливими напрямами удосконалення інноваційної активності підприємств є:

- необхідність створення належної системи прогнозування науково-технологічного, інноваційного розвитку країни;

- створення системи багаторівневої освіти в інноваційній сфері ;

- забезпечити тісний взаємозв’язок між складовими інноваційної системи України;

- оптимізація і підвищення ефективності діяльності державного сектора науки тощо.

Саме ефективне впровадження перелічених заходів може супроводити значне підвищення інноваційної активності країни, що вплине на рівень конкурентоспроможності країни на міжнародному ринку. Для удосконалення та мотивації інноваційної діяльності необхідно створювати правові, економічні, податкові механізми, які сприятимуть розвитку інноваційної діяльності України. Важливим завданням залишається упорядкування діяльності існуючих об'єктів інноваційної діяльності та координації процесів створення і розвитку нових установ.

Список літератури:

1. Частка промислових підприємств, що впроваджували інновації // Статистичні дані – Державний комітет статистики: [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua ;

2. Розподіл обсягу витрат за напрямами інноваційної діяльності // Статистичні дані – Державний комітет статистики: [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua .

3. Інноваційно-технологічний розвиток України: стан, проблеми, перспективи: Аналітичні матеріали / Л.І. Федулової; Ін-т екон . та прогнозув . НАН України. - К., 2009. - 196 с.

4. Геєць В . М ., Семиноженко В . П . Інноваційні перспективи України . – Х. : Перспективи , 2006. – 272 с.

5. Стріха М.В. Стратегія інноваційного розвитку України на 2010-2020 рр. в умовах глобалізацій них викликів: інформаційно-аналітичні матеріали МОН / М.В. Стріха, В.С. Шовкалюк , Т.В. Боровіч , Ж.І. Дубчак, А.О. Сєдов. – К.: Прок-Бізнес , 2009. – 40 с.