Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
Дубовець М.М., к.е.н. Польова Т.В.
Харківський державний університет харчування та торгівлі
ЩОДО ПРОБЛЕМ ВІДОБРАЖЕННЯ В БУХГАЛТЕРСЬКОМУ ОБЛІКУ БЕЗОПЛАТНО ОТРИМАНИХ НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ
Процес розвитку ринкового середовища в Україні висунув нові вимоги до формування активів підприємства. У господарський оборот все ширше залучаються нематеріальні активи, використання яких сприяє розширенню виробництва і підвищенню конкурентоспроможності продукції на ринку. Разом з тим і досі не усі керівники визнають значення ефективного використання нематеріальних активів для розвитку їх бізнесу. Правова база щодо прав інтелектуальної власності, прав користування майном та іншими правами знаходиться у стадії становлення. Унікальні об'єкти нематеріальних активів, які отримані підприємством безоплатно, часто не враховуються у балансі, або їх облікова вартість значно нижче ринкової вартості. Внаслідок чого відбувається заниження майнового стану підприємств.
Дослідження теоретичних положень та діючої практики бухгалтерського обліку нематеріальних активів дозволило визначити низку невирішених проблем. Серед них: недостатня увага до особливостей обліку безоплатно отриманих нематеріальних активів, некоректне визначення їх первісної вартості при зарахуванні на баланс підприємства.
Актуальність та значимість питаннь обліку безоплатно отриманих нематеріальних активів на сучасному етапі розвитку економіки України, дискусійність багатьох теоретичних положень, необхідність практичного вирішення комплексу теоретичних і методичних проблем зумовили вибір теми дослідження .
Методологічні основи формування в бухгалтерському обліку інформаціїї про нематеріальні активи регламентуються П(С)БО 8 «Нематеріальні активи». Пунктом 4 зазначеного положення визначено, що нематеріальний актив – це немонетарний актив, який не має матеріальної форми та може бути ідентифікований.
На практиці можлива ситуація безоплатного отримання підприємством нематеріального активу. В такому разі, згідно п.2.8 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку нематеріальних активів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 16.11.2009 № 1327 первісною вартістю такого об’єкта є його справедлива вартість на дату отримання з урахуванням мита, непрямих податків (якщо вони не підлягають відшкодуванню) та інших витрат, безпосередньо пов’язаних з його отриманням та доведенням до стану, у якому цей об’єкт придатний для використання за призначенням. Справедлива вартість нематеріальних активів, як правило, дорівнює їх поточній ринковій вартості, а за відсутності такої – оціночній вартості, яку підприємство сплатило б за об’єкт у разі операції між обізнаними, зацікавленими та незалежними сторонами виходячи з наявної на ринку інформації. Такою інформацією може бути, зокрема, експертна оцінка суб’єкта оціночної діяльності.
У бухгалтерському обліку згідно Плану рахунків для обліку та узагальнення інформації про наявність і рух нематеріальних активів призначений рахунок 12 «Нематеріальні активи». Вартість необоротних активів (у тому числі і нематеріальних активів), безоплатно одержаних підприємством, відображається на субрахунку 424 «Безоплатно одержані необоротні активи». Залишок додаткового капіталу на цьому субрахунку зменшується, зокрема, на суму визнаного доходу протягом строку корисного використання безоплатно одержаних об'єктів нематеріальних активів. Дохід від безоплатно одержаних необоротних активів визначається у сумі, пропорційній сумі їх амортизації одночасно з її нарахуванням і відображається на субрахунку 745 «Дохід від безоплатно одержаних активів».
Операції надходження та використання безоплатно одержаних нематеріальних активів відображаються записами, наведеними в табл . 1.
Таблиця 1. Облік надходження безоплатно отриманих нематеріальних активів
№ з/п |
Зміст операції |
Кореспонденція рахунків |
|
Дебет |
Кредит |
||
1 |
Оприбуткування безоплатно наданого нематеріального активу |
154 |
424 |
2 |
Додатково понесені витрати (без ПДВ) у зв’язку з надходженням безоплатно наданого активу |
154 |
685 |
3 |
Введено в дію безоплатно отриманий нематеріальний актив |
12 |
154 |
4 |
Нарахована амортизація безоплатно отриманого нематеріального активу |
23, 91, 92, 949, 977 |
133 |
5 |
Визнана сума доходу по безоплатно отриманому нематеріальному активу (в сумі амортизації його справедливої вартості) |
424 |
745 |
Якщо для того, щоб безоплатно отриманий нематеріальний актив ввести в дію необхідно понести додаткові витрати, то в бухгалтерському обліку визнається доходом лише та частина амортизації, яка нарахована на неоплачену вартість нематеріального активу, на відміну від податкового обліку, де такі витрати підлягають амортизації відповідно до п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону України про «Податок на прибуток».
Отже, наведене у статті теоретичне узагальнення вітчизняної методики обліку безоплатно отриманих нематеріальних активів свідчить, що на сьогодні вони залишаються недостатньо вивченим об’єктом облікової практики. Опрацьовані літературні джерела підтверджують, що відображення в обліку виникаючих у господарській практиці операцій з безоплатними нематеріальними активами потребує ретельного дослідження і визначення єдиного підходу.
Список літератури:
1. Вовченко Т. Ничего материального // Дебет-кредит. – 2003. - № 42. – С. 21-25.
2. Котенко Л.М., Польове Т.В. Облік, аудит і аналіз нематеріальних активів: сучасний стан, проблеми, тенденції розвитку: Монографія. – Х . : ХДУХТ, 2008. – 175 с.
3. Леонова Л.О. Бухгалтерський облік основних засобів та їх відтворення (на матеріалах вугільних шахт Донбасу): Автореф. … дис. канд. екон. наук: 08.06.04 / ХДУХТ. – Х . , 2004. – 20 с.
4. Леонова Л.О., Стоян О.Б. Усунення протиріч і недоліків в обліку основних засобів // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. – Вип. 21. – Донецьк: ДонНУЕТ, 2006. – Т.3. – С.242-249.
5. Бухгалтерський облік безоплатно одержаних нематеріальних активів // ГоловБух. – 2009. – № 51 (530).– С. 35.
6. Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку нематеріальних активів, затверджені Наказом Міністерства фінансів України 16.11.2009 № 1327.