Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

VI Міжнародна науково-практична Інтернет-конференція "СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ РЕФОРМИ В КОНТЕКСТІ ІНТЕГРАЦІЙНОГО ВИБОРУ УКРАЇНИ" (25-26 травня 2009 року)

К.е.н. Нечепуренко С.О. , Нікітіна Г.

Національний університет “Львівська політехніка”

СТРАТЕГІЧНІ МОДЕЛІ ФРАНЧАЙЗІНГОВИХ КОМПАНІЙ

В світовій економіці франчайзінг успішно практикується не один десяток років. Для України він являється відносно новим і мало вивченим явищем. В даному аспекті актуальним являється узагальнення світового досвіду функціонування франчайзінгових компаній та його адаптація в сфері діяльності українських підприємств.

Аналіз останніх досліджень і результатів

Необхідно зазначити, що за останні чотири – п'ять десятиріч формула франчайзінгу, досягнувши широкої популярності, обумовлює виникнення своєрідної франчайзінгової концепції та її модифікаційних форм і різних країнах світу (США, Франція, Італія).

В самому узагальненому вигляді франчайзінг, франшиза означає надання прав, пільг великою (кампанією франчайзером малій фірмі (франчайзі).

О.Гавриш ототожнює франчайзінг в певній мірі з КВН, одночасно показуючи їх різницю. Він підкреслює, що за змістом команди першого (франчайзер- фірма, що продає свою торгову марку, ноу-хау або виробничу систему, і франчайзі – фірма, яка оплачує франчайзеру первісний внесок і сервісну плату за права на бізнес грають не “проти”, а один “за” одного. Але як і в КВН задоволення отримує споживач [2].

О.Новосельцев визначає франчайзінг в якості певного типу організації бізнесу, що передбачає створення широкої сітки однорідних підприємств, які мають єдину торгову марку (торговий знак) і дотримуються однакових умов, стилю, методів і форм продажу товару або надання послуг, найбільш важливими із яких являються єдині вимоги до якості товарів (послуг), єдині ціни, що встановлюються централізовано і централізовано регулюються [6].

Деякі автори під франчайзингом розуміють клонування відомого бренду (торгової марки) [7].

Серед множини поглядів на фравнчайзінг особливої уваги заслуговує аналіз практичної доцільності компаній в його системі та реалізація їх у конкретних стратегій.

Слід відмітити, що франчайзінг користується великою регулярністю в світі, оскільки надає можливість організувати свою справу з найменшим ступенем ризику. Так по даним адміністрації дії малого бізнесу. Саме більше 65% новостворених малих підприємств закінчують своє існування в п'ятирічний термін. Серед малих підприємств, які діють в системі франчайзінг цей показник складає 14% [6].

Модель франчайзингу дозволяє фірмі франчайзеру мінімалізувати свої витрати на відкриття нового пункту: він просто продає бренд при наявності у покупця низькі показники, що дозволяють йому реалізувати під егідою даної марки. При цьому в першому чергу, зберігається здатність підтримувати стандартну форму марки якоїсь продукції. Фірмі франчайзі франзайзінгова модель дає можливість “Приклеїтися”.

Він лише користується брендом, але взамін (окрім оплати роялті) повинен відповідати певним стандартам, які пред'являються до точок даної марки. Як відмітив В.Скопців “гамбургери McDonalds в усьому світі однакові [6].

McDonalds продає за франчайзінговою схемою в усьому світі, окрім Росії. Основною причиною того, що компанія не хоче продавати франшизу в Росію являється невпевненість в тому, що місцеві підприємці зможуть забезпечити необхідний рівень якості.

Американський франчайзінг охоплює практично всі види бізнесу – від автомобільних перевезень, будівництва, до садових послуг, торгівлі і освіти. Тим не менш, заданими Frandata Corporation, п'ятірка найбільш зайнятих франшізами “під секторів” бізнесу виглядає наступним чином: ресторани “фаст-фуд” - 18%, всього франшиза, роздрібна торгівля (в тому числі продукти харчування) – 14%, надання послуг (в т.ч. Спортивних і туристичних) – 12%, автомобільні перевезення і обслуговування – 8%; будівництво – 7% [8].

Німецька асоціація франчайзінгу прогнозує стабільний приріст об'єктів франчайзі в перші десять років поточного століття на 10-15% щорічно. Економічну життєдіяльність франчайзінгових систем виявляється неплатіжоздатними. У Франції, яка займає третє місце за числом франчайзінгових сіток серед європейських країн нараховується більше 620 франчайзерів і 50 тис.франчайзі [6].

Незважаючи на загальну подібність франчайзінгових схем, компанії франчайзери мають особливості своїх стратегій. Досвідчена компанія -франчайзер, як правило, відкриває в країні своє власне підприємство (ресторан, магазин), а вже потім будує франчайзінгову сітку. По цьому шляху пішла компанія McDonalds Ukraine.

Як правило франчайзери – це великі міжнародні компанії з відомими торгівельними марками, а франчайзі являють собою середні і малі фірми. Останні з допомогою франчайзінгу включаються відразу в великий бізнес, отримуючи одночасно від компанії франчайзера окрім бренду і його реклами, технологію торгівлі. Наприклад компанія франчайзер “ SPAR - Ukraine” окрім перерахованих вище пільг, надає своїм франчайзі консультації по закупівельній політиці, освітленню прилавків і розташуванню на них товарів, маркетинговій політиці, надає також програму для обліку руху товарів. Відкривши сітку франчайзінгових супермаркетів компанія “ SPAR - Ukraine” надає своїм франчайзі корпоративні скидки на обладнання і програмне забезпечення, складання фінансової моделі бізнесу і сприяння в отриманні інвестицій, включення магазину в корпоративну систему поставки товару і єдиний маркетинговий план.

Яскравим прикладом реалізації франчайзингових стратегій являється діяльність компаній “ 1С Франчайзінг” і American Clearens International (американська хімчистка).

В першому випадку фірми - франчайзі отримують сертифікат компанії “1С“ на надання комплексних сервісних послуг по автоматизації облікової роботи і здійснюють продаж, установку, наладку і впровадження програмних продуктів франчайзер забезпечує технологічними розсилками, консультаціями, веб – серверами, інформацією. В той же час Сlearens International, окрім надання обладнання для чистки і прасування одягу, розробляє дизайн прийомного пункту, забезпечує рекламну підтримку, наладку і ремонт обладнання, видає ан пів року витратні матеріали і фірмову уніформу. До того ж і “1С Франчайзінг” і “American Clearens Internationa” пропонують бізнес в досить низькій ціновій ніші.

В сфері автозаправочного франчайзінгу угодою передбачається, щоб фірми - франчайзі строго дотримувалися всіх корпоративних правил торгівлі: зовнішній вид АЗС, якість обслуговування персоналу, якість пального, забороняється також реалізація ГСМ іншій компанії або оговорюється спеціальною угодою. Як правило, формування ціни займається джоббер, але його цінова політика не повинна протирічити концепції компанії. Cучасна АЗС коштує, як правило 150 тис. доларів. Тому популярний у власників АЗС джоббінг розрахований на бізнес середнього рівня. Майже на всіх джобберських АЗС “інтерес” власника заправок складає 15-20 % від загального об'єму продаж. Відпускні ціни на АЗС на 95% випадків формують джоббери [3].

Можна виділити декілька причин, по яким власники, по яким власники АЗС стають джобберами:

- відсутність проблем з проблем з поставками горючого

- необхідність захисту з боку нафтових компаній

- вірогідність отримання від франчайзерів додаткової стимуляції для розвитку бізнесу джобберів.

Так, компанія “ТНК – Україна” піднімає планку обслуговування на брендових АЗС до міжнародних стандартів за рахунок підвищення професіоналізму керівників автозаправочних станцій, а також відкриття при АЗС сітки магазинів “Техасо”.

В Україні окрім фірм – франчайзі, з'явилися і національні франчайзери. До останніх відносяться такі відомі компанії як “Піцца Челентано” і “Картопляна хата”, київська компанія “Миронівський хлібопродукт” для яких притаманні свої властивості, специфічні підходи до реалізації франчайзінгових відносин.

Так, компанія “Миронівський хлібокомбінат” реалізує розгорнуту комплексну програму франчайзінгу, відповідно до якої передбачається збільшення дистрибюторської сітки.

Одним із нововведень компанії в стратегії продаж являється надання підприємцю права використання торгової марки, стандартів корпоративного стилю, а також рекламних матеріалів при оформленні торгового пункту.

Окрім того, франчазінговий пакет включає в себе всебічну допомогу в організації і розвитку бізнесу, зокрема:

- допомога в підборі місце розташування торгової точки;

- прорахунок людино потоку;

- навчання персоналу техніці продаж

Однією з особливостей стратегії франчазера “Миронівський хлібопродукт” являється направленість на такий канал збуту, як базари.

На думку експертів програма надання франшизи “Миронівським хлібопродуктом” являється своєрідним ноу-хау для вітчизняного ринку курячого м'яса.

В одному проекті передбачається в якості потенційних партнерів розглядати тих підприємців, які можуть відкрити мінімум п'ять торгових пунктів. При цьому кожний пункт при правильному веденні бізнесу зможе реалізувати до 150 кг м'яса в день. Обов'язковим являється наявність складського приміщення і спеціалізованого транспорту.

За кожною франшизою закріплений торговий представник, який відслідковує ціни, якість обслуговування. Це виключає продаж під брендом “Наша ряба” продукції інших виробників.

Ціни на продукцію рекомендує франчайзер. Слід підкреслити, що на даному етапі вони коливаються в межах 11-17 грн. за кілограм відповідної продукції [5].

Експансія компанії “Миронівський хліпродукт” на ринок охолодженого м'яса відбувається за рахунок різкого скорочення випуску замороженої продукції. Так на початку 2002 року співвідношення виробництва охолодженої курятини до замороженої було 20% до 80%, а в кінці року - навпаки. Таким чином ніша замороженого м'яса незначна. Відмінною рисою стратегії франчайзінгових компаній “Піцца Челентано” і “Картопляна хата” являється поєднання фаст- фудівських технологій з особливостями національної української кухні. Окрім того, бізнес запропонований під цими брендами, цікавий ще тим, що за 3-30тис.грн. можна стати учасником сітки фаст-фудів. Фактично бізнес в подібній ціновій ніші пропонують ще тільки компанія “1 С франчайзінг” і “ Американська хімчистка”.

За оцінкою Мінекономіки, на сьогодні в Україні підписано більше восьмидесяти франчайзінгових контрактів, третина яких заторкує ринок нафтопродуктів, ще четвертину системи fast food.

Найкрупніші франчайзери - McDonalds, “Баскін Робінс”, “Лукойл – Україна”, “Швидко”, “Ростікса”, “ХХІ вік” тощо.

Із всього викладеного вище можна сказати, що франчайзінг являє собою своєрідну конгломеративну систему, яка функціонує на взаємовигідних засадах для франчайзера і франчайзі.

Головним у їх взаємовідносинах являється дотримання основних вимог, стосовно бренду і реалізація стратегічних напрямків компанії франчайзера.

Таким чином, франчайзінг в Україні набуває все більшої популярності. Франчайзінгові системи представлені, як фірмами франчайзі, так і вітчизняними франчайзерами, які реалізують свої специфічні стратегії. Франчайзінг в Україні пропонується різними видами і формами бізнесу. Але найбільше він привабливий для середнього і великого бізнесу. Залучення більшої кількості малих фірм в систему франчайзингу потребує створення умов для доступу малого бізнесу до кредитів і відповідної законодавчої бази.

1. Бизнес: франчазинг как средство от неудач. Аргументы и факты. 1998. Франчайзинг по-Лукойловски // Российская бизнес-газета 23.06.2003г.

2.Гавриш О. Украинский клуб веселых франшыз – Зеркало недели №16 (391)2002г.

3.В России развивается « скрытый франчайзинг » // Copyright /2001 опора.

4.Клонирование бренда или франчайзинг библиотека 12R. Попытки найти франчайзинг .

5. « Мироновский хлебопродукт» предлагает франчазинг // Деловая столица № 34 27.01.2003.

6.Новосельцев О. Оценка коммерческой концессии ( франчайзинга ) ж. «Бизнес-гид» №№ 4-6. 2003г.

7.Руководство по франшизе. ВОИС: Женева 1998.

8.Стэнворд Дж. Смит Б. Франчайзинг в малом бизнесе. Пер. с английского под ред. Л.Н.Поплавской -М.аудит .Ю НИТИ.1996.