Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

VI Міжнародна науково-практична Інтернет-конференція "СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ РЕФОРМИ В КОНТЕКСТІ ІНТЕГРАЦІЙНОГО ВИБОРУ УКРАЇНИ" (25-26 травня 2009 року)

Мельник Ю.В.

Тернопільський національний економічний університет

ПРОБЛЕМИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФІНАНСОВИМИ РЕСУРСАМИ РОЗВИТКУ ЗАЛІЗНИЧНОЇ ГАЛУЗІ В КОНТЕКСТІ ІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ

Забезпечення інтеграції національної економіки в світове господарство, зумовлене розгортанням науково-технічної революції, об'єднання країн для використання досягнень сучасної науки та техніки, розвитку власного виробництва на рівні світових стандартів, зниження собівартості та підвищення якості продукції. Реалізація зазначених процесів неможлива без розвинутої транспортної системи, в якій провідна роль належить залізницям.

Залізничний транспорт є важливою базовою галуззю економіки, фактично єдиним видом транспорту, що забезпечує основні міжгалузеві, міжрегіональні та міжнародні транспортно-економічні зв’язки, транзитні потоки вантажів та пасажирів, значною мірою зумовлює динамічність та ефективність суспільного виробництва. Проте виконання цих важливих державних і соціальних функцій стримує його кризовий стан.

Однією з головних проблем залізничних магістралей є технічна відсталість та зношеність основних фондів, яка на сьогодні перевищила поріг економічної безпеки, досягаючи в 2009 році 78%. Ця ситуація ускладнюється гострим дефіцитом фінансових ресурсів саме на технічне переоснащення. Також дається взнаки застаріла система управління. Невиконання законодавчо визначених зобов’язань в частині фінансування за рахунок бюджетних коштів оновлення пасажирського рухомого складу та компенсацію збитків від перевезень пільгових категорій пасажирів, не дозволяють Укрзалізниці виконувати в необхідному обсязі інвестиційні програми з модернізації, капітального ремонту та поліпшення основних засобів.

Заниження більш ніж у 4 рази від ринкової вартості основних виробничих фондів, призводить до відповідного скорочення амортизаційних відрахувань, штучного підвищення прибутків і, відповідно, податків.

Наявність низьких тарифів та значна кількість пільг на пасажирські перевезення спричиняють їх збитковість. Проблеми вантажних тарифів полягають у відставанні їх росту від вартості продукції, що споживається залізничним транспортом, а також недостатньому рівню у тарифах інвестиційної складової.

Низька інвестиційна привабливість залізничної системи, обмежує можливість залучення іноземних та приватних інвестицій.

Усе це суттєво гальмує інтеграцію України в європейські інфраструктурні проекти, не дає можливості потужному розвитку галузі.

Реалізація задач стратегічного розвитку залізничного транспорту потребує фінансових ресурсів в обсязі, які значно перевищують власні джерела фінансування. Розширене інноваційно-спрямоване відновлення основних фондів, розробка нових технологій, впровадження досягнень науки та техніки зумовлюють необхідність залучення додаткових фінансових джерел.

Кроками до вирішення вищезазначених проблем є:

? розробка та проведення гнучкої тарифної політики, яка сприяла б перетворенню залізничного транспорту на ринково орієнтовану конкурентоспроможну галузь;

? вирішення проблеми щодо створення тарифних умов для відокремлення природномонопольного сектора залізничного транспорту від потенційно конкурентного;

? проведення комерціалізації транспортної діяльності залізниць та окремих їх підприємств з метою одержання додаткових джерел фінансових ресурсів.

Важливим стратегічним завданням у напрямку інтеграції до європейської транспортної мережі є розвиток взаємодії з іноземними залізницями в частині гармонізації правової та технологічної бази міжнародних перевезень. Це, перш за все, вимагає гармонізації тарифів на залізничні перевезення із встановленням їх однакового рівня в межах однієї номенклатурної групи вантажів незалежно від виду сполучення, що відповідатиме вимогам угод СОТ.

Впровадження ефективної тарифної політики дасть можливість оптимізувати функціонування залізничних перевезень в ринковому середовищі в умовах посилення конкуренції на ринку транспортних послуг та інтегруватися в загальноєвропейську транспортну мережу.

Удосконалення державного регулювання тарифів на залізничному транспорті сприятиме розвитку конкуренції в сфері експлуатації, що створить умови для залучення приватних інвестицій в оновлення рухомого складу, розвитку форм власності.

Вирішення проблеми забезпечення необхідними фінансовими ресурсами розвитку залізничної галузі, зважаючи на брак державного фінансування, а також непогодження приватного інвестора на участь у капіталомістких, із тривалим періодом окупності проектах, може стати поєднання приватного і державного капіталу. При цьому держава зможе залучити ресурси в розвиток своєї власності, стимулювати загальнонаціональний ріст, а приватний інвестор – вкласти кошти в розвиток підприємництва, займаючи нові позиції на ринку.

Укрзалізниця повинна стати ініціатором державно-приватного партнерства, тим самим не тільки активізувати освоєння окремих напрямків інноваційного розвитку, але й диверсифікувати ризики інвесторів, знизити інфраструктурну складову у витратах по окремих проектах й одержати позитивний макроекономічний ефект для економіки регіонів і країни в цілому. При цьому варто розробити галузевий інвестиційний закон, який би конкретизував предмет державно-приватного партнерства стосовно до залізничних проектів, а також ряд підзаконних актів, що встановлюють порядок бюджетного фінансування і механізм надання бюджетної підтримки [1, с. 7].

Реформування транспортної системи, процеси міжнародної і європейської інтеграції залізничного транспорту України до європейської і світової транспортної системи вимагають відповідного нормативно-правового забезпечення. Тому одним із стратегічних завдань сьогодення є реформування залізничного транспорту шляхом суттєвого вдосконалення та інтенсифікації законодавчого процесу.

Принципіальні зміни в побудові тарифів і нове законодавство про залізничний транспорт створять організаційно-правові, економічні і технологічні передумови для залучення додаткових фінансових ресурсів, запровадження принципів європейської транспортної політики та інтеграції залізничного транспорту України до європейської транспортної системи.

Список літератури

1. Гудкова В.П. Фінансування стратегічного розвитку залізничного транспорту // Материалы Второй Междунар . научно-практической конф . "Проблемы экономики и управления на железнодорожном транспорте". – К.: КУЭТТ, 2007. – Том 2. – С. 6-8 .