Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

VI Міжнародна науково-практична Інтернет-конференція "СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ РЕФОРМИ В КОНТЕКСТІ ІНТЕГРАЦІЙНОГО ВИБОРУ УКРАЇНИ" (25-26 травня 2009 року)

К.п.н. Іванченко Є.А.

Одеський інститут фінансів Українського державного університету фінансів

СИСТЕМА ІНТЕГРАТИВНОЇ ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНІХ ЕКОНОМІСТІВ ЯК АЛЬТЕРНАТИВА ТРАДИЦІЙНІЙ ЕКОНОМІЧНІЙ ОСВІТІ

Сучасний кризовий стан суспільства та економіки країни диктує нові вимоги до якості професійної підготовки випускників-економістів. Традиційна система економічної освіти без певних змін не може забезпечити підготовку майбутніх фахівців до професійної діяльності у світі, про який викладачі мають досить приблизне уявлення. Отже, вищий навчальний заклад має підготувати своїх випускників до змін, розвиваючи в них мобільність, динамізм, здатність працювати в ситуації невизначеності тощо.

В якості альтернативи традиційній системі професійної підготовки економістів у вищих навчальних закладах ми пропонуємо систему інтегративної професійної підготовки майбутніх економістів (СІПП МЕ), під якою розуміємо динамічну, цілеспрямовану, нерівноважну , відкриту, нелінійну систему, яка може бути як керованою, так і самоорганізуючою ; відповідну попитам сучасного ринку праці, здатну мобільно реагувати на зміни в політичній, економічній та соціальній ситуації, на зміни в освіті, передбачати перспективний розвиток спеціальності.

Метою системи інтегративної професійної підготовки майбутніх економістів є формування компетентності економіста як всебічно розвиненої особистості (професіонала й людини), яка б змогла гармонійно поєднати свої осо­бисті інтереси з груповими, державними, загальнолюдськими тощо.

Зауважимо, що саме мета суттєво відрізняє існуючу систему професійної підготовки майбутніх економістів від запропонованої нами. Існуюча система професійної підготовки акцентує увагу на функціональних характеристиках майбутніх фахівців та не враховує великий шар надпрофесійних знань, які є необхідними для діяльності та існування в нашому мінливому та суперечливому світі, жертвує здібностями, індивідуальною своєрідністю особистості тощо на користь спеціальних навичок. Натомість наша система визнає паритетний характер відносин між професійним та особистісним становленням фахівця за рахунок формування компетентності економіста як професіонала та людини.

Діяльності економіста притаманний динамізм, адже зміни в законодавстві, соціальній, політичній, економічній ситуації, виникнення нових технологій відбуваються майже неперервно . Отже, професійна підготовка має також постійно вдосконалюватись. Традиційна система професійної підготовки економістів є досить усталеною до реалій сучасного соціального світу, вона не встигає реагувати на вимоги ринків праці та запити роботодавців до випускників-економістів. Натомість, СІПП МЕ є динамічною завдяки ефектам нестаціонарності , викликаним необхідністю пристосування до потреб глобалізованого інформаційного суспільства, що передбачено в зазначеній системі врахуванням зовнішніх факторів.

З адаптацією до оточуючого середовища пов’язана неврівноваженість СІПП МЕ, адже система вимушена змінювати свою структуру, щоб пристосуватись до мінливих умов ринку освітянських послуг та відповідати вимогам ринку праці. Для традиційної системи це практично неможливо, адже вона нечутлива до змін, не зважаючи на свій критичний стан: велика кількість фахівців не може знайти застосування на ринку праці завдяки відсутності професійних компетенцій, що не сформовані у процесі навчання, дуже важко піддається змінам.

Натомість, у СІПП МЕ приплив інформації забезпечує виконання вимог роботодавців, пов’язаних з урахуванням особливостей ринку праці, які багато в чому однорідні для кожної конкретної соціальної ситуації, щодо складу компетентності економіста, що забезпечує стабільність та ефективність функціонування пропонованої системи.

У відкритому світі спеціаліст галузі економіки та фінансів як особистість виступає основою економічних та суспільних зв’язків. Складність і різноманітність завдань, що має виконувати економіст у своїй професійній діяльності потребують індивідуальної ініціативи та індивідуального різноманіття. І тільки відкритість системи професійної підготовки збільшує творчий потенціал особистості майбутнього економіста для вільних і усвідомлених дій, цілісного відкритого сприйняття і усвідомлення світу.

Тому вільне становлення особистості є основною умовою функціонування СІПП МЕ, на відміну від традиційної системи професійної підготовки фахівців галузі економіки та фінансів.

Традиційно при навчанні фахівців використовувалась стратегія лінійності, як методологічного принципу експлікації соціокультурної реальності, що передбачає поступальність, чітку детермінацію, однобічну спрямованість змін. Лінійність призводила до жорстких авторитарних відносин в системі „вчитель-учень”, використання репродуктивних методів навчання тощо [3, с. 36].

На думку В. Буданова , сьогодні необхідно ввести превентивне навчання принципів життя в нестійкому, нелінійному світі [1, с. 302]. Нелінійність означає незбереження адитивності у процесі розвитку систем. Будь-яке явище розуміється як момент еволюції, як процес руху полем розвитку. Коли майбутній фахівець уявляє світ нелінійним, нестабільним, імовірнісним і мінливим, то професійна підготовка має відповідати такому світу, інакше ми будемо готувати фахівців для життя у світі, якого не існує.

Система професійної підготовки має враховувати й нелінійність людської особистості, навчати способам не тільки ефективного засвоєння знань, але й способам оптимального і спрямованого впливу на самого себе [4, с. 33]. Така професійна підготовка буде стимулювати прагнення до самовдосконалення і самоорганізації, створювати умови для відкритості освітньої системи до взаємодії з оточуючим середовищем.

Нелінійність СІПП МЕ забезпечують як інтеграційні процеси в освітньому середовищі, нові види освітніх відносин – взаємодія, взаємокоординація , співробітництво і співтворчість між основними учасниками освітнього процесу; так й соціокультурне буття, яке долає лінійну сталість традиційних структур, перетворюючись на нелінійне, динамічне, неврівноважене, непередбачуване, повне нових можливостей та ризиків і небезпек.

Основою динамічного розвитку СІПП МЕ є її керованість та самоорганізація, адже система складається з великої кількості складових, отже, для її опису потрібно багато інформації. За традиційних підходів з цього положення виходять використовуючи заміну опису окремих частин середніми показниками. В результаті різко та неминуче спадає інформативність. О.М. Дахін зауважує, що вирішити проблему зниження інформативності можна за рахунок принципу підпорядкування, згідно з яким просторово-часові стани системи (тобто повний набір параметрів) цілком визначається параметрами порядку, які складаються зовнішнім керуванням [2] (керована СІПП МЕ).

Г. Хакен проводить паралель між параметрами порядку та ототожнює їх дії з діями ляльководів, які змушують маріонеток рухатись (керована СІПП МЕ). А, між тим, те що відбувається в навчальному процесі, має суттєві відмінності, пов’язані з тим, що учасники освіти своїми колективними діями самі впливають на параметри порядку ( самоорганізуюча СІПП МЕ).

Таким чином, в сучасному світі економічна, політична та соціальна ситуації характеризуються надзвичайною мінливістю. Зміни відбуваються настільки швидко, що система професійної підготовки постійно знаходиться в неусталеному стані, особливо це стосується професійної підготовки майбутніх економістів. Зовні ринок праці потребує нових спеціальностей, кваліфікацій; роботодавці вимагають швидкої адаптації; всередині – ті, хто навчається, прагнуть більшої свободи у виборі форм і засобів навчання, творчості, вимагають від викладачів найновіших знань та засобів їх вдосконалення. Їх не влаштовує непродуктивне та автоматичне засвоєння інформації. Разом зовнішні та внутрішні фактори викликають неусталеність системи професійної підготовки фахівців галузі економіки та фінансів. СІПП МЕ дозволяє встановити певну рівновагу між „замовниками”, „виконавцями” та „споживачами” освітніх послуг щодо фахівців галузі економіки та фінансів.

Список літератури

1. Буданов В.Г. Трансдисциплинарное образование , технологии и принципы синергетики // Синергетическая парадигма. Многообразие поисков и подходов / В.Г. Буданов . ? М.: Прогресс-Традиция , 2000. ? 350 с.

2. Дахин А. Н. Игры детские + мысли взрослые = педагогика серьёзная . ? Режим доступу: http://www.npstoik.ru/vio/inside.php.

3. МаковаЕ., Трофименко Т., Ершова-БабенкоИ. Проблема методологии исследования информации ? обязательного компонента процесса обучения с позиций синергетики / Е. Макова , Т. Трофименко , И. Ершова-Бабенко . // Социальные технологии. ? Вып .. 19. ? Одесса, 2002. ? С. 26-35.

4. Філософські абриси сучасної освіти / [ Предборська І., Вишинська Г., Гайденко В., Гамрецька Г., Кочубей Н.] ; під ред.. І. Предборської . — Суми: Університетська книга, 2006. — 225 с.