Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
Судук А.В., к.е.н . Гулько Л.Г.
Хмельницький національний університет, Україна
ПРИНЦИПИ ВІДТВОРЕННЯ ОСНОВНОГО КАПІТАЛУ
У статті досліджено сучасний стан процесу відтворення основного капіталу на промислових підприємствах в Україні. Визначено основні суперечності даного процесу. Запропоновано систему заходів, яка буде сприяти активізації процесу відтворення основного капіталу.
The article explores the current state of the process of reproduction of capital in industrial enterprises in Ukraine and the main differences of this process. Also the system of measures which will contribute to the development process of reproduction of capital is proposed.
Постановка проблеми. Забезпечення сталого розвитку економіки України пов ’ язано не тільки з необхідністю поглиблення ринкових реформ, але й з нагальними потребами суттєвого оновлення основного капіталу на інноваційних засадах. Відродження промислового виробництва та економіки України в цілому неможливе без удосконалення механізму управління відтворенням основного капіталу на принципово новій основі шляхом підвищення ефективності виробничого апарату національної економіки.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблема відтворення основного капіталу завжди знаходилась в центрі уваги вчених-економістів і господарників. Значний внесок в розкриття категорії “ основний капітал ” зробили фізіократи, а після них - К. Маркс. Серед сучасних дослідників слід відмітити: Бланка І.О. , Бочарова В.В., Єрмошенка М.М., Музиченка А.С., Малигіна М.М., Недашківського М.М., Огаркова С., Данилова О.Д., Райзберга Б.А., Ромашова І.Б., та інших.
Постановка завдання . Метою даної статті є дослідження основних аспектів таких понять як: “капітал”, “основний капітал”, “основні засоби” та ін., а також дослідження їх відтворення.
Виклад основного матеріалу . В економічній теорії капітал виступає як економічна категорія, яка характеризує суспільні відносини і виражає вкладену в товар працю і вартість товару, що приносить додану вартість.
На рівні підприємства під капіталом розуміють певну суму коштів, необхідну для започаткування і здійснення господарської діяльності. Він включає основний і оборотний капітали. Капітал, що витрачається на придбання засобів виробництва називається основним. Оборотним капіталом називають капітал, що витрачається на придбання предметів праці (сировина, матеріали, комплектуючі вироби) та оплату праці робочої сили. [1]
До складу основного капіталу (необоротних активів) входять:
- основні засоби;
- нематеріальні активи;
- незавершене будівництво;
- довгострокові фінансові інвестиції;
- інші види необоротних активів.
Відтворення основного капіталу – це циклічно повторювальний процес підтримки основного капіталу на належному (якісному) рівні, який придатний забезпечувати ефективне функціонування виробничої системи і тим самим покращувати якість продукції, яка виготовляється, та її конкурентоспроможність. [ 2 ]
Економічна наука розрізняє два типи відтворення основного капіталу – простий і розширений.
За умови простого відтворення здійснюється тільки заміна зношеного основного капіталу без збільшення його обсягу, тобто без нагромадження. Розширене відтворення, яке враховує додаткове впровадження у виробничу систему виробничих потужностей, окрім заміни, припускає збільшення обсягу основного капіталу, тобто його нагромадження.
В першому випадку весь обсяг введення основного капіталу спрямовується лише на заміну, в другому – як на заміну вибуття, так і на його нагромадження. При цьому нагромадження основного капіталу поділяють на реальне – приріст функціонуючого у виробничому процесі основного капіталу, і потенційне – створення нових виробничих потужностей (рис. 1) [ 3 ].
Рис. 1. Типи і форми відтворення основного капіталу
Інтенсивне відтворення основного капіталу шляхом вдосконалення амортизаційної політики та за рахунок прибутку підприємств, усебічний розвиток системи лізингу машин й устаткування, зменшення витратного навантаження на економіку з боку незалучених виробництв, виведення з експлуатації фізично і морально зношених засобів праці, запровадження ефективної системи страхування інвестиційних ризиків шляхом створення страхових компаній за участю іноземних інвесторів, узгодження грошово-кредитної та б’юджетно-податкової політики із завданнями інвестиційної стратегії, широке залучення іноземних інвестицій створить передумови щодо вибору альтернативних джерел фінансування відтворення основного капіталу, який ґрунтується на оптимальному співвідношенні власних залучених і позикових коштів (рис. 2).
З вищенаведеного можна зробити висновок, що оборот основного капіталу та його якісного відтворення в умовах підприємств є поняттями рівнозначними, суть яких полягає в кругообороті основного капіталу, а також має тенденцію до багаторазового повторення [ 4 ].
Рис. 2. Головні джерела фінансування відтворення основного капіталу підприємств
Висновок
Проблема відтворення основного капіталу є ключовою для забезпечення сталого розвитку як економіки країни загалом, так і для окремих підприємств. Саме основний капітал окремого підприємства виступає одним з найважливіших факторів виробництва якісної продукції, що в свою чергу, надає можливість економіці країни бути конкурентоспроможною на світових ринках. Для постійного підтримання основного капіталу в належному стані необхідні значні фінансові та інші ресурси. І саме тому, таким важливим моментом в управлінні процесом відтворення основного капіталу, є вибір оптимальних джерел фінансування цього процесу.
Розглянувши та ґрунтовно проаналізувавши основні типи і форми відтворення основного капіталу, а також основні джерела фінансового забезпечення відтворення основного капіталу, можна констатувати, що вони мають велике значення у відтворювальному процесі, адже здійснюють реновацію виробничого потенціалу усіх галузей економіки.
Список використаних джерел
1. Єфіменко Н.А. Теоретичні засади відтворення якості основного капіталу підприємств // Актуальні проблеми економіки. - 2010. - № 5. - С.74 – 84
2. Захарін С.В. Інвестиції в інновації: теорія, парадигма, методологія досліджень // Актуальні проблеми економіки. - 2010. - № 4. С. 60 – 64
3. Ромашова И.Б. Управление основным капиталом // Финансы и кредит. - 2004. - № 5. - С. 9 - 16
4. Спасів Н.Я. Прагматизм фінансування відтворення основного капіталу підприємницьких структур // Фінанси України. - 2005. - № 2. - С.129 – 134