Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
К.е.н. Коваленко Г.М., Касьянова О.М.
ДонДТУ , Україна
ВРАХУВАННЯ ГАЛУЗЕВОЇ СПЕЦИФІКИ ПРИ ВИЗНАЧЕННІ СКЛАДОВИХ ПОТЕНЦІАЛУ БУДІВЕЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА
Вступ. Дослідження потенціалу організації – складна та багатоаспектна задача, що є засобом управління діяльністю підприємства. Оскільки існує потреба використання данної категорії в практиці господарювання, необхідно детально розглянути його сутність та структуру. Авторами статті були розглянуті та проаналізовані публікації наступних вчених: Федонін О.С., Рєпіна І.М. [1], Медведєва О.М., Баранова А.В. [2], Ареф’єва О.В., Харчук Т.В. [3], Есетова А.М., [4], Аксьонов Ю.М., Платошечкіна С.Ю. [6], Лунева А.А. [8], Шаманська О.І. [9].
Мета дослідження: вивчення підходів до визначення сутності та складових потенціалу підприємства.
Актуальність теми зумовлена тим, що діапазон використання терміну «потенціал» вельми широкий, тому питання його уточнення важливе з точки зору наукового і практичного використання. Від того яке значення буде вкладено в термін залежить конкретний напрямок його формування і розвитку.
Основні результати дослідження. Термін «потенціал» не має однозначного тлумачення. Ще Аристотель, наприклад, розглядав певну силу, яка може перетворитися на реальність через певну діяльність.
З лінгвістичної точки зору потенціал – це сукупність засобів, можливостей в якій-небудь сфері. В економіці потенціал не вичерпується наявністю можливостей. Певні автори пов`язують його зі здатністю, засобами, синонімізують з термінами «ресурс» та «резерв».
Термін «економічний потенціал» був впроваджений С.Г. Струмиліним у 1954 р. як сукупна сила праці всіх працездатних членів суспільства [1]. Можна виділити декілька підходів, кожен з яких має обмеження (табл. 1).
Таблиця 1 . Аналіз підходів до визначення терміну «потенціал»
Назва підходу |
Сутність підходу |
Представники |
Ресурсний |
Потенціал розглядається: як сукупність ресурсів, що має підприємство, що необхідні для її функціонування та розвитку, - як здатність ресурсів системи к досягнення максимально можливого результату. |
Лунева А.А., Рахлін К.М., Серова О.Ю., Марцинкевич В.І., Мигай В.І., Анчишкін І.А., Есетова А.М., Магомедов Х.М., Афанасьєв А.О., Ковалев В.В. |
Результативний |
Потенціал характеризується з позиції результату. |
Бондаренко И.В., Жуковська И.В. |
Маркетинговий |
Потенціал розглядається як критерій конкурентноздатності та можливості до випуску конкурентоспроможної продукції |
Медведєва О.М., Богомолова В.А., Нгуен Т.Т. Ханг, Рагозіна М.А. |
Понад 42 % вчених [1] розглядають потенціал як сукупність ресурсів і не враховують їх взаємозв’язок в процесі виробництва. Так проф. В.В.Ковалев дає таке визначення: «Потенціал – це сукупність ресурсів підприємства, що знаходяться під його контролем» [5]. Дехто ототожнює його з певним видом ресурсів, найчастіше виробничих чи трудових. На нашу думку, це конкретизує складові потенціалу, а не його суть.
На основі узагальнення цих підходів бачення авторами статті терміну «потенціал» можна сформулювати так: економічним потенціалом організації можна вважати сукупність реалізованих і нереалізованих можливостей підприємства, що виражаються у вигляді певних ресурсів та способів їх використання. На нашу думку, визначення потенціалу можна уточнити, вказавши такі його характерні риси:
1. Потенціал є сукупністю окремих його частин. При цьому він може бути представлений у вигляді двох підсистем: потенціалу ресурсів та потенціалу використання цих ресурсів [2].
2. Вся сукупність елементів або ресурсів підпорядкована досягненню певної загальної цілі.
3. Ресурси є обмеженими, тому виникає необхідність в їх оптимізації.
4. Елементи потенціалу знаходяться у тісному взаємозв`язку, тому їх оцінка і управління повинні носити комплексний характер, щоб забезпечити найвищій рівень віддачи.
5. Деякі автори [3,4] визначають властивість елементів потенціалу заміщати один одного, тобто вони є альтернативними.
6. Потенціал володіє певною характеристикою – потужністю, що вказує на місце підприємства по відношенню до конкурентів.
7. Термін ресурс має бути узагальнюючим і враховувати як матеріальний так і інтелектуальний аспект.
Найбільшою перевагою ресурсного підходу, на нашу думку, є можливість оцінки ресурсів за допомогою загальновживаних показників, що спрощує визначення потенціалу на практиці. Для підвищення ефективності керування необхідна можливість кількісного виміру (наприклад, для конкретизації стратегії підприємства впроваджується збалансована система показників).
У визначенні потенціалу вказується на наявність сукупності підсистем, що характеризують різні аспекти діяльності підприємства. Однак проведений аналіз тематичних публікацій вказує на відсутність єдиної структури, невизначеність її складових, їх співвідношення та пропорцій.
И.А. Войцеховська у складі потенціалу виділяє наступні фактори:
- функціональні, що визначають функціональну діяльність;
- організаційні, що визначають спосіб управління цією діяльністю;
- ресурсні, що характеризують ресурси, які необхідні для організації діяльності і досягнення певних конкурентних переваг [7].
В літературі з управління знаннями потенціал вважається насамперед інтелектуальним і складається з творчого та професійного [5].
Кокарева В.Ю. вважає, що потенціал може бути представлений двома підсистемами: потенціал ресурсів та організаційний. Р.Ю. Смирнов виділяє схожі складові: об’єктивну (сукупність ресурсів) та суб’єктивну (здатність використовувати ресурси з максимальною віддачею) [6].
Можна погодитись з [2], що важливим фактором впливу на формування економічного потенціалу підприємства є його галузева приналежність. Традиційно прийнято виділяти виробничий, фінансовий, трудовий, маркетинговий та інноваційний потенціал. Ці елементи не є вичерпними. Аналіз публікацій [1,2,7,8] дає підстави констатувати, що:
по-перше, структура потенціалу є загальною для всіх галузей;
по-друге, А.А. Луневою була розроблена структура субпотенциалів для будівництва, однак вона характеризує галузь в цілому.
Для суб’єктів підприємництва будівельної галузі пропонується наступна структура потенціалу (рис.1). Вона сформована на основі класифікації ресурсів, що є в організації. Деякі види ресурсів можуть бути складовими декількох субпотенціалів.
Рис. 1. Структура потенціалу підприємства будівельної галузі.
Категорію економічний потенціал не доцільно обмежувати чіткими рамками [6]. Оптимальним є індивідуальний підхід до розробки методики та корегування складових потенціалу для кожного підприємства.
Висновок. Таким чином потенціал підприємтва є багатобічним поняттям і може визначатися як ресурси, можливості та здатності організації. Він формується з урахуванням галузевої специфіки. Визначення характеристик та складових економічного потенціалу підприємства є складною, але необхідною задачею, оскільки дозволяє скласти науково-обгрунтований алгоритм оцінки та управління потенціалу, що є метою подальших досліджень авторів статті.
Список використаних джерел:
1. Федонін О.С., Рєпіна І.М., Олексюк О.І. Потенціал підприємства: формування та оцінка: Навч.посібник. – 2-ге вид., без змін. – К.: КНЕУ, 2006. - 316 с.
2. Медведева О.М., Баранова А.В. Сущность и содержание конкурентного потенциала организации// Вестник ИжГТУ. – 2008. – №4. – С.87-90.
3. Ареф’єва О.В., Харчук Т.В. Економічні засади формування потенціалу підприємства// Актуальні проблеми економіки. – 2008. – №7. – С. 71-76.
4. Эсетова А.М., Магомедов Х.М.-М., Гамидов Т.Л. Системный подход к управлению конкурентным потенциалом строительного предприятия// Транспортное дело России. - 2006. - № 11- I . - С . 37-39.
5. Рахлин К.М., Серова О.Ю. Потенциал организации как основа ее конкурентоспособности. - Доступный с <(http://quality.eup.ru/MATERIALY9/potencial.htm)>.
6. Аксенов Ю.М., Платошечкина С.Ю. Многообразие представлений об экономическом потенциале коммерческой организации. - Доступный с < (http://nsaem.ru/Science/Publications/Science_notes/Archive/2007/2/) >.
7. Войцеховская И.А. Потенциал предприятия как основа его конкурентоспособности// Проблемы современной экономики.- 2006.- №1-2.- С.152-154.
8. Лунева А.А. Стратегический потенциал регионального строительного комплекса: понятие и структура// Вестник ТГУ .- 2006.- №7.- С. 39-42 .
9. Шаманська О.І. Загальна система формування економічного потенціалу// Актуальні проблеми економіки. – 2009. – №2. – С. 109-114.