Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
К.ф.н . Майданюк І.З.
Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Україна
СВІТОГЛЯДНІ ПОЗИЦІЇ ПРОФЕСОРІВ КИЄВО-МОГИЛЯНСЬКОЇ АКАДЕМІЇ ПРО СВОБОДУ
У всі часи розвитку людства зміст поняття «свобода», незважаючи на начебто повну його зрозумілість і легкість, трактувався настільки об’ємно і різноманітно, що до сьогоднішнього дня немає єдиного визначення свободи як правової, філософської чи етичної категорії. Свобода сприймалася і як можливість вільного вибору людини на шляху до Бога, і як відсутність будь-якого зовнішнього гніту та обмежень, і як усвідомлена необхідність, і як самовизначення духу, можливість чинити відповідно до власної волі, і як влада людини над собою, зовнішньою природою і суспільними відносинами. Усі дослідники свободи розуміли, що це настільки складний і глибокий феномен, котрий одночасно і приваблює, і відштовхує, адже може стати причиною серйозних суперечностей, призвести до розквіту нерівності і несправедливості.
Розгляд проблеми свободи бере свої витоки з античних часів, адже стає предметом філософських роздумів Сократа, Платона, Аристотеля, розвивається у працях Г. Гроция , К.А. Гельвеція , Дж . Прістлі , П.А. Гольбаха , Ж.-Ж.Руссо , Т. Гоббса , А. Сміта , І.Канта, Г.В. Ф.Гегеля , К.Маркса, П.Сорокіна, К. Поппера , В. Соловьева , М.Бердяєва та ін.
В українській філософсько-правовій спадщині доробок з питань свободи становлять праці Юрія Дрогобича, Павла Русина, Станіслава Оріховського-Роксолана , Симона Пекаліда (представників гуманістичної культури XVI сторіччя), Дем’яна Наливайка (Острозький культурно-освітній центр), Касіяна Саковича (Київське братство), Іоанна Баптиста Шада , Петра Ліницького (українська академічна філософія), Богдана Кістяківського , Якова Козельського , Семена Десницького (відомі прихильники ідей природного права), В.Антоновича, Г. Вашкевича , Г.Галагана, С. Глушановського , П. Житецького, Д. Каменецького , П. Куліша, В. Каховського, М. Костомарова, Ф. Тарановського , Т . Шевченка. , Б. Познанського, Т. Рильського , П. Чубинського та інші. Оригінальні ідеї містяться у дослідженнях М. Владимирського-Буданова , М.Драгоманова, І.Франка, М.Гоголя.. Саме їм присвячені наукові розвідки сучасних дослідників В.Андрущенка, Т. Андрусяка , О.Бандури, О. Базалука , В.Горського, О. Гарника , Д.Заславського, О.Забужко, І. Захари , А.Козловського, М. Михальченка , І. Паславського та ін.
Такий інтерес до названої проблеми не є дивним, адже сьогодні перед нашою державою, як і перед багатьма іншими, стоїть питання про те, як зберегти свободу особи, не принижуючи особистості, не порушуючи рівності громадян, не гребуючи їхніми природними правами. Справедливою є думка, що людина «не прийме жоден суспільний устрій, якщо він не врахує вигоди її бути особистістю и мати свободу для її реалізації» [1, с. 345]. І, звичайно, для того, аби вирішити проблему, необхідно звертатися до історичних джерел цінностей суспільства, серед яких, наприклад, - спадщина професорів Києво-Могилянської академії.
Так, скажімо, І. Гізель був переконаний у тому, що свобода – єдине джерело звільнення людини від будь-якого насильства (і фізичного, і морального), про що свідчить його праця “Мир з богом чоловіку”. Його попередники зводили ідею свободи лише до розуміння її як звільнення від зовнішнього насильства, пригноблення, залежності і обстоювали виключно фізичну (матеріальну) свободу. І. Гізель же аргументував потребу звільнення людини від морального тиску, перш за все тиску церковних настанов: прагнення людини до земного щастя є природним, тому людина повинна бути вільною від релігійного фанатизму та насильницького тиску, це дасть їй можливість бути життєво активною, будувати своє приватне і громадське життя, вільно працювати, боротися з вадами і злочинами суспільства, печаллю і незгодами у ньому. Людину він звеличує настільки, що приписує їй здатність не тільки судити про добро і зло, а й тлумачити на свій розсуд Божі заповіді, церковні настанови і “ установленія людські” [3, с. 219].
Наступник І.Гізеля у ректорстві Лазар Баранович пояснював свободу людини як можливість самостійно обирати пропорції між земним і небесним, їх цінностями, вирішувати для себе, де й коли він волів би бути щасливим. Його увага була прикута і до свободи як права народу самовизначення, адже він обстоював національну і релігійну самостійність України, підтримував автономістичну політику Д.Многогрішного і навіть брав участь у посольстві Війська Запорізького до Москви 1669 року.
Не оминув розглядуваної проблеми й інший професор Києво-Могилянської академії Феофан Прокопович. Не заперечуючи божественного походження людини, він “...діяльність людини … пов’язував з її свободою, розуміючи останню як панування індивіда над самим собою, як здатність керувати своїми діями, емоціями і пристрастями. Для поглибленого розкриття проблеми свободи він вводить поняття “сваволя” як властивість розумної душі, зокрема волі, яка, коли є всі умови для діяння, може діяти чи не діяти, робити те чи інше. Завдяки розуму людина усвідомлює не лише свою свободу, а й впливи, що витікають із бажання, і водночас сама може активно впливати на поведінку інших людей” [3, с. 236]. Людина, вважав він, має стільки свободи, що повинна вміло зайняти гідне місце у Всесвіті.
Тож історія філософської думки України дає чимало настанов для створення законів і правил співжиття, заснованих на гармонійному поєднанні свободи особистості і її відповідальності перед суспільством, тому й результати їх вивчення можуть стати ідеологічною платформою становлення справедливого суспільства.
Список використаних джерел:
1. Кохановский В.П. Философия . – Ростов н/Д : Феникс , 2002.– 576 с.
2. Крапивенский С.Э. Социальная философия.– М.: ВЛАДОС, 1998.–416 с.
3. Огородник І.В., Огородник В.В. Історія філософської думки в Україні. Курс лекцій. –К.: ВШ: Т-во «Знання», КОО, 1999.-543 с.
4.Философия истории : Антология / Сост . Ю.А. Кемелева . – М.: Аспект Пресс, 1995.-–51 с.