Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
Д.б.н . Григор’єва Л.І.*, Григор’єв К.В.**
*Чорноморський державний університет імені П. Могили, Україна;
**Національний університет кораблебудування імені А. Макарова, Україна
Еколого-економічні аспекти шламосховищ червоних шламів в Україні
В Україні існують потужні підприємства, в яких відходи з видобутку та переробки сировини становлять 1,5 млн. м 3 /рік, а загальна кількість вироблених – 20 млн. тон. Це: Запорізький алюмінієвий комбінат, Дніпродзержинський хімічний завод з відходами уранового виробництва, Дніпровський алюмінієвий завод, Східний гірничозбагачувальний комбінат, Миколаївський глиноземний завод (МГЗ).
Надзвичайну небезпеку становлять хвостосховища цих підприємств (червоні шлами МГЗ складають 1,2 млн. тон/рік), які несуть загрозу виникнення техногенної катастрофи, аналогічній аварії на металургійному підприємстві з виготовлення алюмінію Ajkai Timfoldgyar Zrt (Угорщина) у жовтні 2010 р.
Найбільший внесок у забруднення екосистеми складає дефляція пилоутворюючих поверхонь техногенних масивів (80 %), що призводить до перенесення екополютантів (за добу з 1 га – від 2 до 5 т пилу). Сьогодні відомо, що при винесенні кількості пилу більше 58 кг за місяць на 1 га спостерігається ефект пригнічення життєдіяльності більшості рослин і тварин району.
Одним зі шляхів зниження техногенного навантаження є управління станом природно-техногенних ландшафтів поблизу хвостосховищ промислових відходів, зокрема шламосховища МГЗ. Такі природоохоронні території потребують оцінки сукупності екологічних, економічних і технологічних факторів, які проявляються нерідко протягом довгого часу. Оптимізація відношень елементів системи «навколишнє середовище – відходи» дозволить радикально знизити техногенне навантаження на навколишнє середовище. Це можна досягти через застосування економічно-обґрунтованих природоохоронних заходів, контрзаходів щодо пригнічення пилоутворення на шламосховищі МГЗ, контрзаходів, спрямованих на відновлення природного ландшафту. Пошук і обґрунтування ефективності цих контрзаходів і було метою наших досліджень.
Cьогодні відомо ряд контрзаходів відносно закріплення небезпечних полютантів . Ряд таких контрзаходів було задіяно при подоланні наслідків Чорнобильської катастрофи. Чорнобильська аварія взагалі показала високу значущість екологічних чинників не тільки у визначенні тяжкості наслідків цієї величезної радіаційних аварій, але також виявила їх принципову роль в оптимізації територіального розподілу підприємств з певним рівнем емісії токсичних речовин.
Одним з контрзаходів, спрямованих на зниження дефляції токсичних полютантів з поверхні техногенних масивів, є метод задерновування , який достатньо часто використовують при рекультивації кар’єрів, териконів, хвостосховищ та ін. [1]. Сутність цього методу полягає в знятті на залужених територіях верхнього шару дернини завтовшки 2-5 см і переміщенні його на поверхню, яка потребує закріплення. Науково-методичним центром екологічної безпеки ЧДУ імені Петра Могили разом з науковцями КНУ імені Тараса Шевченко та НДІ біології та генетичної інженерії у 2005-2010 рр. проведено дослідження пилопригнічуючої здатності дернини для закріплення поверхні шламосховища МГЗ №1 [2]. В результаті перевірено пилепригнічуючі властивості дернини і її стійкість до дії лугів та інших токсичних компонентів червоних шламів, а також до змін погодних умов. Встановлено, що розроблені методи пилопригнічення мають достатню стійкість до дії лугів ( рН 10-11) та метеорологічних умов (t 0 : від – 20 0 С до + 40 0 С, сніг, дощ, вітер) та не спричиняють додаткове навантаження на навколишнє середовище та людину.
Проведена оцінка відносної ефективності пилопригнічення методом задерновування за формулою:
, (1)
де – маса пилу у контрольному варіанті, – маса пилу у варіанті з дерниною,
свідчила, що рівень пилопригнічення методом задерновування досягає 1200-1300 одиниць на рік.
Дерен легко згортається у рулони і перевозиться на шламосховище . Дерен містить необхідний запас поживних речовин і насіння, достатній для тривалого перебування цього дерну на поверхні шламосховища .
Виконано оцінку витрат на застосування такого методу пилепригнічення і закріплення полютантів . Вартість такого заходу складає біля 500 $/га. Розрахунок виконувався з розрахунку дальності перевезень (плеча перевезень) не більш 10- 20 км від місця зняття дернини до місця її використання.
Продуктивність роботи з покриття пилючих поверхонь, при таких плечах перевезень дернини, склала 0,2 га в день. Час лімітується малою швидкістю роботи машини Turf Cutter для підрізування дернини – не більше 300 м 2 на годину. У розрахунки доки не враховано витрати на «придбання» самої дернини. Офіційного продажу дернини у нас на Україні не виявлено. Тому потрібно домовлятися з господарствами де можна знімати верхній шар дернини, без збитку.
Це може означати, що розміщення дернини послужить надійним і довготривалим засобом для пилепригнічення на шламосховищі МГЗ. Крім того, все те, що відбувається з дерниною на шламах, принципово не відрізняється від ситуацій, які виникають на заливних лугах і заплавах річок. Тому є всі підстави вважати, що запропонований метод задерновування поверхні шламосховища МГЗ може бути використаний для інших техногенних масивів.
Список використаних джерел:
1. Проблемы экологического нормирования и радиационная безопастность биоты экосистем / Кутлахмедов Ю.А., Матвеева И.В., Петрусенко В.П., Саливон А.Г., Родина В.В., Леньшина А.Н. // Науково-методичний журнал. Серія: Техногенна безпека, 2009. – Т. 116. – Вип. 103. – С. 29–34.
2. Розробка та впровадження системи мінімізації впливів на довкілля небезпечних виробництв та підприємств ядерного циклу України // Заключний звіт по НТП / Інститут клітинної біології та генетичної інженерії НАН України, тема № II-2-10 – К., 2010. – 65 с.