Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
Д.е.н . Тарасюк М.В.
Київський національний торговельно-економічний університет, Україна
БЮДЖЕТУВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ТОРГОВЕЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА ЗА ЦЕНТРАМИ ФІНАНСОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ (на прикладі підприємств з реалізації мобільних телефонів)
В умовах нестабільного зовнішнього середовища ефективність роботи роздрібних торговельних підприємств у багатьох випадках залежить від використання сучасних управлінських технологій, запровадження яких в практичну діяльність підприємств в свою чергу сприяє побудові ефективних систем управління. На нашу думку, найбільш прогресивною технологією внутрішньофірмового управління є бюджетування, що передбачає формування, затвердження, виконання, контроль та аналіз виконання бюджетів на підприємстві торгівлі і допомагає забезпечити раціональне використання ресурсів, удосконалити управління грошовими потоками, підвищити фінансову дисципліну та рівень інвестиційної привабливості й конкурентоспроможності торговельного підприємства. Застосування бюджетування особливо актуально на сьогодні в роздрібних торговельних підприємствах, що займаються реалізацією мобільних телефонів та супутніх до них товарів. Це можна пояснити загостренням конкурентної боротьби в даному секторі ринку торговельних послуг, зниженням купівельної спроможності населення, нестабільністю валютного ринку тощо.
Запровадження та ефективне функціонування бюджетування тісно пов’язане з формуванням фінансової структури суб’єкта господарювання тобто побудови структури його центрів фінансової відповідальності. При цьому інформація акумулюється й аналізується не за підприємством у цілому, а за центрами фінансової відповідальності. Це надає можливість оперативно визначати відхилення від планових показників та відповідальних за їх виконання працівників.
Проблеми бюджетування вирішувалися в працях українських та російських науковців – І.Т. Балабанової , М.Д. Білик, І.О. Бланка, Н.Г. Данілочкіної , Н.М. Кармінського , К.В. Щіборща , В.В. Ковальова та інших. Даний науковий напрям також активно розвивається в працях західних економістів: Г. Андерсона, Р. Брейлі , Е. Джонса , Д. Ірвіна , Т. Карліна , Ш. Міллза , Дж. Сігела , та інших.
Незважаючи на значну кількість наукових публікацій, присвячених дослідженню проблем бюджетування фінансово-господарської діяльності, більшість із них стосується підприємств реального сектору економіки та фінансово-кредитних установ та організацій. На сьогодні почали з’являтися певні дослідження присвячені бюджетуванню в торговельних підприємствах, але вони в основному стосуються крупних продовольчих торговельних мереж. Проблеми ж бюджетування в підприємствах, які займаються роздрібним продажем мобільних телефонів та супутніх товарів практично немає. Проте, деякі результати попередніх досліджень можуть бути використані в ході даного дослідження, оскільки торговельні підприємства, що займаються реалізацією мобільних телефонів в більшості випадків також являють собою торговельні мережі.
Таким чином, дослідження системи бюджетування за центрами фінансової відповідальності на торговельних підприємствах, що займаються роздрібною торгівлею мобільних телефонів є досить актуальним.
Метою даної публікації є висвітлення деяких особливостей бюджетування за центрами фінансової відповідальності на торгівельних підприємствах, що займаються роздрібним продажем мобільних телефонів та супутніх товарів.
Впровадження бюджетування на торговельних підприємствах відбувається за певним алгоритмом [2], який є специфічним для кожного підприємства, в залежності від галузевої належності, виду економічної діяльності та фінансової структури. На першому етапі впровадження даної технології слід визначити відділ та осіб, які будуть відповідальними за реалізацію процесу бюджетування.
За бюджетування на крупних торговельних підприємствах має відповідати відокремлений підрозділ – бюджетний комітет [1]. У випадку наявності в структурі управління торговельним підприємством служби контролінгу , функції бюджетування можливо покласти на її співробітників. На невеликих торговельних підприємствах функції контролінгу можуть покладатися на співробітників інших фінансово-економічних підрозділів. Бюджетний комітет не повинен діяти окремо, а має бути налагоджена тісна співпраця з в керівниками центрів фінансової відповідальності задля досягнення цілей підприємства.
Для визначення взаємозв’язків між елементами фінансової структури торговельного підприємства та визначення керівників підрозділів, що відповідальні за виконання встановлених бюджетних показників необхідно визначити фінансову структуру підприємства.
На основі узагальнення результатів дослідження господарської діяльності та систем управління на торговельних підприємствах, що займаються роздрібним продажем мобільних телефонів та супутніх до них товарів ієрархією центрів фінансової відповідальності можна представити в такому вигляді (рис. 1).
Рис. 1. Фінансова структура торговельного підприємства, що займається реалізацією мобільних телефонів та супутніх товарів
Наступним кроком має стати – формування ключових показників [3], для вимірювання та оцінки результатів по досягненню стратегічних цілей. Результати проведеного дослідження свідчать, що визначення ключових показників є специфічним для кожного конкретного підприємства. Вони встановлюються на основі результатів поточного року та очікуваннями власників. Однак, незалежно від того, як підприємство визначає свої пріоритети, важливо планувати їх, виходячи з об’єктивних можливостей, а не від бажаних результатів. З іншого боку, при встановленні ключових показників повинен плануватися резерв їх зростання. Встановлюючи завдання для центрів відповідальності, доцільно визначати два показники: мінімальний та максимальний. Досягнення мінімального показника слід позиціонувати як необхідний результат, а досягнення максимального передбачатиме додаткову винагороду працівникам. Таким чином, бюджетування і аналіз результатів діяльності центрів фінансової відповідальності важливо здійснювати за тактичними досягненнями та вкладом кожного центру у досягнення стратегічних цілей підприємства. Серед найважливіших ключових фінансових показників для торговельних підприємств, що займаються торгівлею мобільними телефонами та супутніми до них товарами є: EBITDA, Cash Flow , ROE, чистий прибуток та рентабельність продаж.
Список використаних джерел:
1. Хруцький В.Е. Внутрифирменное бюджетирование : настольная книга по постановке финансового планирования / В.Е. Хруцький , Т.В. Сизова , В.В. Гамаюнов . – М.: Финансы и статистика, 2002. – 400 с.
2. Щиборщ К.В. Бюджетирование деятельности промышленных предприятий России / К.В. Щиборщ . – 2-е изд ., перераб . и доп . – М.: Дело и Сервис , 2004. – 592 с.
3. Шим Д.К. Основы бюджетирования и больше . Справочник по составлению бюджетов / Д.К. Шим , Г. Джойл , Д.Г. Сигел ; пер. с англ. – М.: Вершина, 2007. – 368 с.