Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
К.е.н. Кравчук Н.Я.
Тернопільський національний економічний університет, Україна
НОВА РЕКОНСТРУКЦІЯ ДЕРЖАВИ В КОНТЕКСТІ «ПРОВАЛІВ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ»
Глобальний розвиток кінця ХХ початку ХХІ століття поклав початок новому етапу в розвитку держави, як суспільного інституту, що переживає період політичної трансформації і економічної адаптації до нових умов. Під дією глобалізаційних процесів змінюються традиційні функції і роль держави в сучасній системі міжнародних відносин. Нові процеси вкрай неоднозначно відбиваються на державному суверенітеті (в т.ч. в економічній сфері), майбутнє якого стало предметом широкого наукового дискурсу.
Якщо не вдаватися в подробиці (маємо на увазі особливості державного регулювання в окремих країнах), то надалі предметом обговорення є теза про те, що в умовах глобальної конкуренції економічні функції національних держав суттєво змінюються, що знаходить свій прояв не лише в перегляді концептуальних основ теорії державного регулювання економіки, але й у трансформації напрямів, форм і методів такого регулювання (див. рис. 1).
Впродовж останнього півстоліття (з 70-х рр. ХХ ст., що в часі збіглися з етапом глобалізації) спостерігаємо два паралельних і, разом з тим, діалектично взаємопов’язаних процеси: з одного боку, обмеження регулюючих функцій держави, а з іншого – поступове посилення і ускладнення форм державного втручання в економіку і в соціальні процеси. У першому випадку йдеться про те, що сучасна економіка під впливом транснаціоналізації бізнесу, зростаючої ролі світових фінансових ринків і наднаціональних інститутів регулювання, виходить за межі держави і стає глобальною. У її вимірах докорінних змін зазнав взаємозв’язок між територіально обмеженими державами і глобальними ринками. Обмеженість сучасних економічних поглядів на регулюючу роль держави полягає в тому, що вона (регулююча роль) залишається все ще локально-державною, тоді як насправді міждержавна система виключного територіального регулювання і контролю поступається місцем реаліям, в умовах яких географічні кордони національних держав розмиваються логікою регіональних і глобальних ринків.
І саме в цьому контексті прихильники економічного детермінізму асоціюють цей процес із демонтажем державних інституцій і, загалом, із «самоліквідацією» держави як такої. В основному більшість із них (Бертран Баді, Ульріх Бек, Збігнєв Бжезинський, Річард О’Браєн, Еммануїл Валерстайн, Чарльз Кіндлбергер, Кеничі Омає, Сюзан Стрендж та ін.) вважають, що панування ТНК і потужних банків, безконтрольний рух фінансового капіталу дозволяють говорити про зникнення державного суверенітету, який дедалі очевидніше трансформується у «віртуальну реальність», про неспроможність держави ефективно впливати на економічний і соціальний розвиток.
Загалом визнаючи те, що роль національної держави суттєво змінюється під впливом глобалізаційних процесів, маємо бути досить виваженими під час оцінки вищезазначених узагальнень. Очевидно, що висновки про девальвацію ролі держави в епоху глобалізації, хоча й базуються на певних реальних процесах і тенденціях, все ж передчасні і надто категоричні. Насправді все не так однозначно і безумовно. Враховуючи реальну втрату державою під впливом глобалізації окремих її класичних функцій, важливо не залишати поза увагою й інший процес – поступове посилення і ускладнення форм державного втручання в економіку і в соціальні процеси.
Сучасна світова економічна криза довела, що діюча інституційна модель глобального регулювання валютно-фінансової сфери (йдеться про МВФ, « G 7» і «G20») виявилася неефективною. Схоже, що й призупинилася тривала тенденція до лібералізації ринків. «Провали ринку» підсилені «провалами глобалізації» стають аргументами не просто на захист державного регулювання ринкової економіки, але й зумовлюють посилення його ролі в умовах глобалізації. Настав новий період активізації втручання держави в економіку (в тому числі відбувається реверс до «повзучого» протекціонізму). Все це стає переконливим аргументом на користь зростаючої ролі держави як регу лятора національної і міжнародної економіки. Це визнають нині як теорети ки, так і провідні аналітики [1 – 7].
Разом з тим в контексті глобальної фіскальної кризи постало питання про остаточне відмирання інституту «соціальної» держави, її неспроможність виконувати взяті на себе зобов’язання, а з іншого боку актуалізувалися заклики до реконструкції держави як «соціально відповідального» інституту за «провали ринку» і «провали глобалізації». «Фінансова криза продемонструвала, що ні громадянам, ні великим корпораціям нема на кого розраховувати, крім свого уряду. Безпрецедентна хвиля націоналізації банків довела, що світ неминуче рухається в бік державного капіталізму. Щось схоже цивілізація уже пережила в кінці ХІХ – на початку ХХ століття…» [4, с. 62].
Відтак не лише теорія, а й реальна економічна практика засвідчують зростаючу девальвацію виключно ринкових механізмів рівноваги, про що підтверджує перебіг сучасної глобальної кризи і, зокрема спричинена нею безпрецедентна за своїми обсягами масштабність втрат світової економіки. «Ринок, – зазначає з цього приводу Анатолій Гальчинський, – стає надто обтяжливим для суспільства, непомірно дорогим» [2, с. 142].
По завершенні першого десятиліття ХХІ століття світ знову стоїть на порозі нового витка зростаючої ролі держави. Але ця роль пов’язана з «глибокою реконструкцією функцій держави, що відбувається у зв’язку із суперечливим процесом становлення постіндустріального, глобального за своєю суттю суспільства» [2, с. 471]. Очевидно, що тепер формат дискусії зміститься з тандему: «ринок – держава» чи в оновленому варіанті «глобалізація – держава» на діалектичну тріаду «людина – держава – глобальне суспільство». І це тому, що ринок сам по собі не здатен боротися з «провалами глобалізації». «Вирішення макропроблем, що зачіпають усіх без винятку, вимагає обмеження індивідуальної свободи. І в цьому сенсі людство рухатиметься в минуле, відділяючись від ліберальної мрії абсолютної свободи» [4, с. 62]. Разом з тим, йдеться не лише про стабілізацію ситуації на біржах, чи попередження нового витка кризи, але й про більш масштабні за своєю сутнісною природою проблеми, як наприклад, нелегальна імміграція чи глобальне потепління. Зрозуміло, що все це відбивається на специфіці економічних функцій сучасної держави. Так, зокрема, в науковій літературі останнім часом привертається увага до послаблення її економічних функцій та «витіснення» держави у сферу суто гуманітарних відносин. Ці процеси насправді активно розвиваються, але вони жодною мірою не є виявом «ерозії держави» і девальвації її суспільної значимості. Навпаки держава дедалі більше стає «виразницею загальнонаціональних інтересів», але в її діяльності пріоритетного значення набувають не стільки макроекономічні, а насамперед соціально-економічні функції: інвестиції в соціальну інфраструктуру, політика ефективної зайнятості, підтримка незахищених верств населення та ін. Саме на основі реалізації цих функцій зароджується нині і розвиватиметься в майбутньому соціально відповідальна держава [2, с. 473].
Резюмуючи, занотуємо ключову тезу – «змінюючи свої функції, держава ще тривалий час залишатиметься базовою конструкцією нової глобальної архітектури» [2, с. 479]. Насправді, щоб відбулася реальна девальвація держави, щоб вона позбулася не лише частини політичного, але й економічного суверенітету, мають зникнути не лише основні її функції, що визначають суверенність держави як особливого суб’єкта соціально-економічної системи, але й основні інструменти проведення її макроекономічної політики, що спираються на бюджет і центральний банк. Разом з тим важливо враховувати й те, що в механізмах втручання держави в економіку під впливом глобалізації багато що змінюється. Залишаючись де-юре суверенною, національна держава де-факто змушена пристосовувати свою внутрішню політику до мінливих вимог часу і глобальних міжсистемних трансформацій.
Список використаних джерел:
1. Altman R . Globalization in Retreat : Further Geopolitical Consequences of the Finan cial Crisis [Електронний ресурс] / R . Alt man // Foreign Affairs . – 2009. – July / August . – Режим доступу: http :// www . foreignaffairs.com/articles /65153/ roger - c - altman / globalization - inretreat
2. Гальчинський А.С. Економічна методологія. Логіка оновлення: курс лекцій / А.С. Гальчинський. – К.: АДЕФ-Україна, 2010. – 572 с.
3. Доклад Стиглица о реформе международной валютно-финансовой системы: уроки глобального кризиса / Доклад Комиссии финансовых экспертов ООН / пер. с англ. Ю.М.Юмашева. – М.: Международные отношения, 2010. – 324 с.
4. Крисоватий А. Інституційна трансформація теорії податкової політики соціально-ринкової держави / А. Крисоватий // Світ фінансів. – 2010. – Вип. 1. – С. 62-73.
5. Купер Дж. Приода финансовых кризисов: Центральные банки, кредитные пузыри и заблуждения эффективного рынка / Дж. Купер; пер. с англ. Г.Панков. – СПб.: BtstBusinessBooks, 2010. – 210 c .
6. Сорос Дж. Новая парадигма финансовых рынков / Дж. Сорос; пер с англ. К. Вагнера. – М.: Манн, Иванов и Фербер, 2008 . – 192 с.
7. Стиглиц Дж. Крутое пике: Америка и новый экономический порядок после глобального кризиса / Дж. Стиглиц; пер. с англ. В.Лопатка. – М.: Эксмо, 2011. – 512 с.