Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

VII Международная научно-практическая Интернет-конференция "АЛЬЯНС НАУК: УЧЕНЫЙ – УЧЕНОМУ" (15-16 марта 2012 года)

К.е.н. Грабчук О.М.

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара, Україна

ДЖЕРЕЛА НЕСТАБІЛЬНОСТІ РОЗВИТКУ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

Під нестабільністю економіки розуміють відсутність гарантування повної зайнятості, стабільного рівня цін, наявність інфляції, також це та економіка, яка знаходиться в стані нерівноваги внаслідок внутрішніх і зовнішніх факторів, та супроводжується інфляційними процесами, занадто дорогими кредитами тощо. Основа збільшення нестабільності розвитку економіки полягає у здійснюваній економічній політиці, яка характеризується неадекватністю стратегічним завданням. Причиною цього є гальмування економічних реформ.

Головними характеристиками нестабільності економіки є: незавершеність важливих процесів ринкової трансформації, вузькість внутрішнього ринку, велика залежність від зовнішнього ринку, низький рівень економічного суверенітету в умовах випереджального зростання фінансового сектору у відриві від реального, відсталість структури економіки та її надмірною енергоємністю [ 4 ].

Криза в Україні спричинена в основному внутрішніми макроекономічними суперечностями, а глибина її проникнення посилилася внаслідок високого рівня залежності національної економіки від зовнішнього економічного середовища.

Великий вплив на національну економіку України та підвищення її нестабільного розвитку мала світова фінансова криза. Світова криза зачепила Україну за декількома напрямами. По-перше, восени 2008 року відбулося стрімке падіння зовнішнього попиту на товари, які експортувалися, що призвело до зниження цін на світових ринках. У цих умовах почав реалізовуватися ризик невигідної зовнішньої спеціалізації України. По-друге, різко скоротилося зовнішнє фінансування, зупинився приплив дешевих іноземних запозичень. Економічне зростання останніх років відбулося значною мірою за рахунок кредитних джерел [ 4 ].

Першою причиною нестабільного розвитку національної економіки є неефективність економічної політики, яка спричинена: недосконалістю системи державного управління, як інституту; невідповідністю чинної законодавчої бази потребам національної економіки й новим геополітичним та геоекономічним викликам; непрозорістю структури власності, як наслідок об’єднання державних, приватних та корпоративних інтересів; світовою фінансовою кризою, новими геополітичними та геоекономічними викликами; відсутністю довгострокової економічної стратегії, поточної економічної політики.

Недостатність інвестування поглиблює негативні економічні процеси, оскільки галузі економіки недоотримують необхідні ресурси для впровадження нових технологій та інновацій. Все це спричиняє уповільнення темпів зростання виробництва підприємств та зниження ВВП в цілому. Зниження інвестиційної активності відбулося через: обмеженість інвестиційних ресурсів товаровиробників за рахунок збільшення коштів для фінансування витрат на оплату праці (у зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати); зростання соціальної складової у державних видатках, що зменшує обсяг державних інвестицій та позначається на інвестиційній діяльності окремих галузей економіки; пасивність великого бізнесу у прийнятті інвестиційних рішень.

В структурі нестабільності економіки, викликаної чинниками що зумовили поширення фінансової кризи в Україні, суттєве значення має нестабільність у валютно-фінансовій системі. Вона характеризується: економічно необґрунтованим знеціненням або подорожчанням національної валюти; різким коливання валютних курсів; заміною грошової одиниці або її вартісної основи; значним обсягом спекулятивних операцій валютою, швидких і значних за масштабами припливів і відпливів валютних резервів; різкою незбалансованістю міжнародних розрахунків; погіршенням міжнародної валютної ліквідності тощо [ 2 ].

Ще одним з джерел посилення нестабільності національної економіки є глобалізаційні процеси, характерним для яких є свобода переміщення капіталів, яка в свою чергу є основним чинником нестабільності світового фінансового ринку і сприяє виникненню на ньому кризових явищ. Економічна глобалізація призводить до зменшення можливості України впливати на стан власних фінансових ринків.

На появу нестабільності розвитку економіки в Україні має вплив глобальна фінансова нестабільність. Цей вплив проявляється через: прив’язку курсу гривні до долара, негативні наслідки чого можуть бути спровокованими значною і швидкою девальвацією долара та одночасного підвищення курсу євро чи істотною ревальвацією курсів валют азійських країн, перш за все Китаю, що є значними ринками для українського експорту; можливі зміни валютного курсу в разі різкої зміни міжнародної кон’юнктури та умов торгівлі, що спричинене валютними коливаннями; можливі зміни кон’юнктури на міжнародних фінансових ринках, що можуть виникнути при зниженні курсу долара та надлишку доларової ліквідності, які створюють можливості для більш інтенсивного залучення середньостро­кових зовнішніх запозичень, прямих іноземних інвестицій та дострокового погашення або реструкту­ризації зовнішнього боргу [ 3 ].

Для налагодження розвитку національної економіки України слід дотримуватись таких заходів: стабілізувати фінансово-кредитну систему; запобігати економічному спаду; відновлювати керованість національної економіки; передбачити в бюджеті видатки на розвиток інфраструктури економіки; зменшення енергоємності виробництва; підвищення попиту на товари вітчизняної промисловості; забезпечення збереження робочих місць; заохочувати приплив в Україну прямих іноземних інвестицій; відновлення позитивної динаміки експорту, становлення курсової стабільності, яка сприятиме недопущенню інфляції; прискорити капіталізацію та ввести у фінансовий оборот заощадження населення; розвивати високотехнологічні виробництва і виходити на світовий ринок не з сировинними ресурсами, а з високоякісною конкурентоспроможною продукцією.

Заходи з покращення розвитку економіки і щодо її стабілізації повинні включати не тільки тактичні прийоми, а й стратегічні завдання, спрямовані на послаблення негативної дії системних чинників. Актуальними залишаються питання підтримки експорту, валютного регулювання, антиінфляційної політики, формування інноваційної моделі розвитку. Необхідно змінити структуру національної економіки, зробивши її менш вразливою до зовнішніх впливів.

Список використаних джерел:

1.        Кузнецова  С. А. П обудова ефективної системи фінансового менеджменту в нестабільні й економіці: теорія та методологія / С. А.  Кузнецова // Академічний огляд. - 2011. - № 1 (34).

2.        Резнікова  Н. Передумови та ризики розгортання нестабільності валютно-фінансової системи України [Електронний ресурс] / Н.  Рєзнікова . – Режим доступу: http://www.ufin.com.ua/analit_mat/gkr/052.htm

3.        Рисін  В. В. Причини світової фінансової нестабільності та її наслідки для банківської системи України / В. В.  Рисін // Вісник УАБС НБУ. - 2008. - № 3.

4.        Рудницька  О. В. Аналіз причин виникнення фінансово-економічної кризи в національній економіці [Електронний ресурс] / О. В.  Рудницька . – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/Evu/2011_17_2/Rudnyts'ka.pdf

5.        Шевцов  А. І. Актуальні проблеми економіки України в контексті світової фінансової кризи/ А. І.  Шевцов , Г. І.  Мерніков // Стратегічні пріоритети. – 2009. - № 1 (10).

6.        Шот  А. П. Передумови стабілізації національної економіки і макроекономічні пріоритети/ А. П.  Шот , І.  Петецький // Вісник УАБС НБУ. – 2011. - № 2 (11).