Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
Суржко С.І.
Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, м. Луганськ, Україна
ВИЗНАЧЕННЯ РОЛІ ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ В ЕКОНОМІЧНІЙ БЕЗПЕЦІ КРАЇНИ
На сучасному етапі економічного розвитку одним з найважливіших завдань економічної науки є оцінка ефективності механізмів державного регулювання, що застосовуються в економічно розвинених країнах світу, та застосування їх в економіці України для подальшого економічного розвитку. Дискусії дослідників та вчених про доцільність застосування в економіці країни таких механізмів ведуться вже не одне сторіччя . Не втрачають своєї актуальності вони і сьогодні.
Сучасній економічній теорії відома велика кількість економічних моделей ринкової економіки, які відрізняються, перш за все, рівнем державного регулювання національного господарства.
Розглянемо моделі найбільш економічно розвинених країн, а саме економічну модель США та модель національної економіки Японії .
Протягом останніх десятиріч, лідером в світовій економіці залишаються Сполучені Штати Америки, незважаючи навіть на той факт, що США має найбільший зовнішній борг, який складає майже 14 трильйонів доларів [1].
В основі американської економічної моделі лежать:
1. Орієнтація на диверсифіковане і дрібносерійне виробництво, здатне швидко адаптуватися до різних змін.
2. Зростання наукоємності виробництва.
3. Формування масштабної інформаційної інфраструктури економіки.
4. Підвищення рівня освіченості та професійної підготовки американців.
5. Підвищення ролі охорони здоров'я і соціального страхування, а також значення людського чинника в економіці і суспільстві.
Роль держави в економіці США вельми значуща. Держава , більше, ніж в інших провідних індустріально розвинених країнах , бере на себе близько 50 % витрат на проведення НДДКР . Значна частка державних інвестицій спрямовується в охорону здоров'я, соціальне страхування, розвиток вищої та середньої освіти . У внутрішній сфері державна політика спрямована на створення умов, за яких підприємці сприяли б збільшенню робочих місць, посиленню ділової активності працюючих . Державні органи надають підтримку фірмам у зміцненні їх конкурентоспроможності, що позитивно позначається не тільки на розвитку національного виробника, а також і на можливості виходу цієї продукції на зовнішній ринок. Державне регулювання зовнішньої торгівлі, насамперед, спрямоване на форсування експорту, що збільшує ВВП країни. При цьому, найважливішим пріоритетом декларується прискорений розвиток перспективних технологій, які забезпечують стабільне економічне зростання, а також підвищують продуктивність праці. Імпортна політика спрямована на високе проникнення товарів, виробництво яких немає економічного сенсу. Імпортуючи які, зменшуються витрати виробництва за рахунок використання дешевших імпортних товарів. В першу чергу мова йде про сировину, яку дуже часто дешевше придбати ніж виробляти.
Отже, зрозумілим є той факт, що незважаючи на формально ліберальний характер ринку США, там функціонують дієві механізми державного регулювання та протекціоністської політики, спрямовані на стимулювання власного економічного розвитку та домінування на світовому ринку високотехнологічної продукції.
Розглянемо модель державного регулювання національної економіки та проаналізуємо роль держави в економіці такої розвиненої країни як Японія.
Основними елементами японської моделі державного регулювання економіки є:
1. Високий рівень державного втручання в економіку країни.
2. Наявність специфічної форми організації взаємодії між бізнесом і державою.
3. Політика селективного протекціонізму, яка втілюється в цілях захисту внутрішнього ринку країни.
4. Експортна політика держави, спрямована на форсування експорту (виробництво товарів для їх продажу на зовнішні ринки).
5. Розвиток інноваційної діяльності в Японії.
Окремі групи економістів велику роль відводять державі як рушійній силі японської економіки. Державне втручання у всі часи в Японії було раціональним, а не жорстко директивним. Урядові плани нікого не зобов'язували робити що-небудь, вони представляли численні варіанти промислового майбутнього Японії, зокрема інвестиції в наукові дослідження, державну підтримку перспективних технологій, допомогу в навчанні і територіальному перерозподілі працівників, тобто політика уряду спрямована на підтримку відомої тріади: фінанси-наука-технології [2].
Висновки. Державне регулювання економіки є саме тим важливим механізмом, який забезпечує ефективне економічне зростання. Економіка, яка розвивається за законами ринку, особливо в українському вульгарному варіанті, приречена на перманентну кризу. Лише держава здатна створити, так необхідну сьогодні, течію перетворень. Залишати економіку країни без виваженої державної політики – все одно що залишити хворого без кваліфікованої медичної допомоги, щоб поглянути чи зможе він самостійно подолати хворобу. Українська економіка сьогодні знаходиться у дуже скрутному становищі і потребує негайної допомоги. Вже далеко позаду той час, коли вона сама собою могла реабілітуватись в умовах вільного ринку. Діяти треба зараз і сьогодні, бо інакше наша національна економіка загине, а Україна з «європейської житниці» перетвориться на європейський сировинний придаток та смітник.
Сподіватись на допомогу Європейського союзу, Росії чи США, звичайно можна, але хіба вони більше за нас зацікавлені в сильній українській економіці? Відповідь, на наш погляд, зрозуміла.
Список використаних джерел:
1. Внутрішній та зовнішній борги США [Електронний ресурс] / Вікіпедія . – Режим доступу: http://www.uk.wikipedia.org/wiki
2. Раджабова З.К. Мировая экономика / З.К. Раджабова . – 2-е изд ., испр . – М.: Инфра-М , 2006. – 336 с.