Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
К.філос.н. Павлов В.І., к.філос.н . Сенченко А.Я.
Українська державна академія залізничного транспорту, м. Харків
ІНДИВІДУАЛІЗМ ЯК ЗАГРОЗА ІСНУВАННЯ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА
Громадянське суспільство у переважної більшості сучасних соціальних досліджень розглядається у вигляді свідомого носія громадянських прав і свобод, що вимагає від політичного режиму рівних для всіх конституційних і публічних норм поведінки (можливостей творчого самоздійснення особи, формування простору свободи як вияву «початку дії», незалежної від сторонніх впливів і детермінізму обставин, реального захисту здібностей кожного члена суспільства, тощо). При цьому головним чинником дієвості громадянського суспільства постає гарантований захист приватного життя будь-якої людини, родини, групи тощо та можливість їх творчої самореалізації.
Саме тут ми опиняємось у межах певного парадоксу: підтримка особистісних здібностей і якостей людини, гарантування захисту її приватних інтересів, що забезпечуються громадянським суспільством як суб’єктом політичних відносин, спричиняє різнобічні прояви людського індивідуалізму, котрі постають небезпечними саме для цього громадянського суспільства і можуть призвести до його непрацездатності або зруйнування взагалі.
Кажучи про індивідуалізм у надрах громадянського суспільства, ми маємо на увазі не тільки суб’єктивний індивідуалізм , тобто індивідуалізм окремої особистості, яка, на кшталт першої людини, огороджує ділянку землі, тим самим декларуючи наявність власного права на неї, але й так званий колективний індивідуалізм , що традиційно виникає в окремих громадянських організаціях, рухах, колективах приватних і державних підприємств, наукових співтовариствах тощо.
Перш за все, охарактеризуємо природу виникнення суб’єктивного (особистісного) індивідуалізму у громадянському суспільстві.
Розвиток соціальності у контексті громадянського суспільства – це поступовий тривалий процес, який розгортається у напрямку забезпечення рівних можливостей членів спільноти. Причому рівні можливості громадян усвідомлюються суспільством одночасно зі свободою дій, а отже, виникає небезпека розквіту індивідуалізму, який несе загрозу суспільству. Цей суб’єктивний індивідуалізм спонукає громадянина «відокремити себе від собі подібних й усамітнитися в своєму родинному та дружньому колі, створивши собі маленьке суспільство, радо зрікаючись турбот про суспільство в цілому» [1, с. 409]. Отже, благо, яке приносить свобода, дає плоди лише через тривалий час, а саме тоді, коли громадяни усвідомлять необхідність подолання суб’єктивного індивідуалізму.
Тепер про колективний індивідуалізм. Він має два вкрай небезпечних прояви. Перший з них можна умовно назвати «індивідуалізмом спадковості», коли ключові посади в певних колективах чи громадянських організаціях традиційно займають члени родини, інші родичі або друзі і комерційні компаньйони перших керівників. При цьому у колективі декларується думка про об’єктивну необхідність і закономірність таких призначень, що нав’язується всім членам організації і тим самим апріорі лишає можливості інших претендентів (як правило, реальних по діловим якостям і здібностям) права займати такі посади. Як наслідок, знищуються пріоритети інтелектуальної еліти у громадянському суспільстві.
Інший прояв колективного індивідуалізму реалізується в тому, що певна політична, економічна або інша точка зору соціальної групи індивідів (наприклад, представників великого бізнесу) у суспільстві приймається основоположною для усіх громадян. У наслідку цього громадянське суспільство, начебто дбаючи про добробут, окрадатиме населення в його правах і свободах, позбавляючи більшість громадян сенсу їх громадянської активності. Така ситуація зараз склалася в Україні.
Проникнення принципів індивідуалізму в суспільні форми самоврядування веде до соціальних афронтацій , найбільш радикальним наслідком яких виступає корупція. Корупційні дії в цьому випадку постають цілком об’єктивними, оскільки будь-який індивідуалізм в силу своїх внутрішніх особливостей схильний до бюрократизації відносин між інституціями і людьми, тяжітиме до деспотизму навіть за певних демократичних форм суспільних стосунків.
Небезпека для громадянського суспільства у разі виникнення розмаїття проявів колективного індивідуалізму у всіх без виключення сферах життя, знов розпочинається з підміни в свідомості людини значення поняття свободи. Свобода від деспотизму набуває інверсії в сенсі безпеки людини, яку нібито мають принести суспільні форми самоврядування, що засновуються на колективному індивідуалізмі. Тому, поступово виникає не тільки цільова, але й психологічна залежність населення від принципів колективного індивідуалізму.
Які ж існують шляхи подолання індивідуалізму, що породжується у суспільстві як результат перелічених вище соціальних неузгодженостей?
Сьогодні головним чинником успіху демократії на шляху боротьби з особистісним і колективним проявами індивідуалізму покликаний стати розум людини, а інтелект – набути статусу соціальної сили, перетворюючись у джерело визнання і багатства, долаючи страх і невпевненість особистості у власних діях проти соціальних дисфункцій . Крім того, інтелектуальна праця, книгодрукарство , поштові служби зобов'язані сприяти подальшої демократизації суспільства, долаючи прояви індивідуалізму. Але демократія і свобода, про які тут йдеться, не встановлюються спеціальними зусиллями людей, а розвиваються стихійно, самі собою і залежать від відповідності громадського життя формам політичного врядування у державі.
Список використаних джерел:
1. Токвіль А. Про демократію в Америці: у двох томах: пер. з франц . / А. Токвіль . – К.: Всесвіт, 1999. – 590 с.
2. Боренько Я. Громадянське суспільство і політична влада олігархії / Я. Боренько // Громадянське суспільство: Україна 2001. – Львів: Ред. часопису „Ї”, 2001.
3. Карась А. Філософія громадянського суспільства в класичних теоріях і некласичних інтерпретаціях / А. Карась. – Львів: Вид. центр ЛНУ ім. І. Франка, 2003. – 520 с.