Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
К.е.н. Водянка Л.Д., Токіца Т.Д.
Чернівецький національний університет імені Ю. Федьковича, Україна
МЕХАНІЗМ СТИМУЛЮВАННЯ ІННОВАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ
В наш час інновації є головною рушійною силою економічного зростання та ключовим чинником розвитку для більшості підприємств.
Оскільки Україна щодо впровадження інновацій та їх розроблення йде шляхом спроб і помилок і залишається поки – що несприйнятливою до науково – технічних нововведень через низький рівень виробничої бази, яка на сьогодні морально застаріла і не відповідає сучасним вимогам та слабке фінансування державою інноваційних проектів. Необхідним у даному випадку є активізація інноваційної діяльності завдяки методам стимулювання та мотивації, оскільки цілісної і дієвої системи стимулювання й підтримки інновацій в Україні досі не створено.
Варто наголосити, що саме володіння інноваціями, котрі є стимуляторами розвитку підприємства, забезпечує перемогу у конкурентній боротьбі.
Основною метою теми є визначення ролі та обґрунтованих напрямків у формуванні мотивації персоналу та стимулюванні інноваційного розвитку економіки підприємств і держави загалом.
Проблематика мотивації праці персоналу набуває дедалі більшого значення, оскільки в усіх видах інноваційної діяльності зростає елемент творчих розумових зусиль.
В економічній теорії нагромаджено великий і цінний досвід у питаннях, які стосуютьсярізних мотивацій і стимулювання інноваційної діяльності. Зокрема, питання мотивації розглядали такі вчені, як Білоброва Т. [1], Гончарова Н. [2], Занюк С. [3], Краснокутська Н. [4], Макогон Ю. [5], СемикінаМ. [6] та інші.
Аналіз стану підприємств по Чернівецькій області показав, що кількість організацій які виконують наукові дослідження у 2008-2010 роках – 24 організації. Чисельність науковців у 2008 – 1175, у 2009р. – 1194, у 2010р.–1245, питома вага підприємств, що займалися інноваціями 2008р. – 16,9%, у 2009 р. – 16,7%, у 2010 – 14,2%, тоді як в країнах ЄС 40-60%. Це свідчить, що за останні роки кількість підприємств по області, що займаються інноваційною діяльністю відповідно зменшилися. За останні 4 роки (2007-2010рр.) не впроваджено жодної інновації [7].
Отже, рівень впровадження результатів НДКРР в Чернівецькій області і загалом по Україні дуже низький. Наслідком цього є гальмування розвитку високотехнологічних галузей промисловості та зниження рівня конкурентоспроможності вітчизняних підприємств. В результаті постає об’єктивна необхідність впровадження ефективної системи заходів спрямованої на стимулювання інноваційної діяльності вітчизняних підприємств.
Рушійною силою мотиваційного механізму інноваційної діяльності є система стимулів.
Умови стимулювання для вищого менеджменту визначають власники організацій, які повинні усистему стимулювання закладати залежність винагороди менеджерів від результативності таефективності їх рішень і керівних дій. Крім того, складовою механізму заохочення персоналу підприємства є одноразові премії та винагороди, які мають цілком конкретне призначення (значно підвищують гнучкість і дійовість організації заробітної плати) [1].
Творчій діяльності новаторів властива специфічна складна система мотивації, адже така категорія людей має потребу у самореалізації за допомогою високоінтелектуальної діяльності [9].
Функція мотивації та стимулювання виявляється у спонуканні працівників до зацікавленості в результатах праці зі створення і реалізації інновацій [8].
З метою заохочення творчості на підприємстві можна застосовувати такі методи:
- розвиток демократичності і розширення повноважень кваліфікованого персоналу в ухваленні рішень;
- раціоналізацію організації праці та впровадження гнучких режимів роботи;
- організування конкурсів раціоналізаторів і новаторів;
- створення інтерактивного навчального середовища, в якому працівники можуть передавати знання, досвід і керівництво забезпечує сприятливі умови для одержання та засвоєння нових знань;
- підтримання відповідного соціально-психологічного клімату у колективі [9].
Стимулювання передбачає створення системи моральних і матеріальних заохочень для співробітників організації у підвищенні професійного рівня, просуванні по службі, покращанні психологічного клімату, що дає змогу підвищити продуктивність як індивідуальної, так і колективної праці, забезпечити конкурентоспроможність і процвітання організації в довгостроковій перспективі [8].
Основними цілями стимулювання інноваційної діяльності є:
- забезпечення економічної ефективності інноваційних робіт ;
- скорочення циклу циклу “дослідження – розробка – впровадження’’ ;
- збільшення кількості інноваційних пропозицій ;
- підвищення якості та інтенсивності виконання проектів й праці суб’єктів інноваційного процесу;
- забезпечення високого науково – технічного рівня інновацій ;
- спонукання працівників до постійного підвищення рівня професійних знань, вмінь та навичок, самостійного пошуку інноваційних рішень тощо [10].
Таким чином, роль мотивації і стимулювання у формуванніінноваційного розвитку є провідною. Центральною проблемою,яку належить вирішити, є формування дієвої системи стимулювання, яка повинна охоплювати різні напрями, форми та методи стимулювання як окремих працівників так і підрозділи підприємства.Подальше вивчення цієї проблеми дозволить удосконалити існуючі системи стимулювання інноваційної діяльності та сприятимуть розвитку підприємств та економіки країни в цілому.
Список використаних джерел:
1. Білоброва Т.О. Проблеми мотивації інноваційної діяльності: світова практика та українські реалії / Т.О. Білоброва // Культура народовПричерноморья. – 2006. – №78. – С. 9 – 13.
2. Гончарова Н.П. Концептуальныеподходы к инновационномуразвитиюпромышленности / Н.П. Гончарова // Стратегія економічного розвитку України: наук. збірник Київського національного економічного університету. – 2001. – С. 115.
3. Занюк С.С. Психологиямотивации: Теория и практика мотивирования / С.С. Занюк // Мотивационныйтренинг. – К.: Эльга – Н: Ника – Центр, 2001. – С. 28.
4. Краснокутська Н.В. Інноваційний менеджмент: навч. посіб. / Н.В. Краснокутська. – К.: КНЕУ, 2003. – С. 4 – 5.
5. Макогон Ю.В. Инновационно–инвестиционная сфера Украины: состояние и перспективыразвития / Ю.В. Макогон // Вісник Львів. комерц. акад. – 2005. – Вип. 18. – Ч. 1 – С. 19 – 27.
6. Семикіна М.В. Мотиваційні умови розвитку праці в умовах конкурентного середовища / М.В. Семикіна // Регіональні перспективи. – 2002. – № 3 – 4. – С. 234 – 236.
7. Головне управління статистики у Чернівецькій області [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.cv.ukrstat.gov.ua/
8. Захарченко В.І. Інноваційний менеджмент: теорія і практика в умовах трансформації економіки: навч. посіб. / В.І. Захарченко, Н.М. Корсікова, М.М. Меркулов. – К.: Центр учб. л-ри, 2012. – 448 с.
9. Скрипко Т . О . Інноваційний менеджмент : підруч. / Т.О. Скрипко. – К.: Знання, 2011. – 423 с.
10. Карюк В.І. Стимулювання інноваційної діяльності підприємств як інструмент підвищення конкурентоспроможності вітчизняної економіки / В.І. Карюк / Теоретичні та прикладні питання економіки: зб. наукових праць. Випуск 24, – К., 2010. – С. 362–367.