Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
ОСНОВИ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ В БУХГАЛТЕРСЬКОМУ ОБЛІКУ
Н.М. Малюга
Інвентаризація виступає невід’ємним елементом методу бухгалтерського обліку, адже в господарській діяльності підприємств існують явища, які можна виявити з метою постановки на облік лише шляхом інвентаризації.
Існує багато підходів до визначення інвентаризації: її називають перевіркою, перерахунком в натурі, процесом підтвердження облікової (звітної) інформації, методом фактичного контролю. Вважаємо, що інвентаризацію в бухгалтерському обліку необхідно визначати виходячи зі змісту предмету останнього, який утворюють факти господарського життя (ФГЖ), що, в свою чергу, поділяються на дії та події. В першому випадку (дії) інвентаризація застосовується як прийом бухгалтерського контролю з метою підтвердження облікових даних фактичними. У другому випадку (події) інвентаризація є єдиним способом постановки об’єкта на облік (див. рис. 1). Підхід до визначення місця інвентаризації в бухгалтерському обліку, що має предметний характер, пропонується вперше.
Необхідним є визначення меж застосування інвентаризації в бухгалтерському обліку. Предмет бухгалтерського обліку може розглядатись як сукупність об’єктів: 1)що забезпечують господарську діяльність (засоби і джерела); 2) що утворюють господарську діяльність (господарські процеси). Перша група об’єктів утворює статику обліку (такі об’єкти відображаються на балансових рахунках, що мають залишки на конкретну дату). Друга група об’єктів утворює динаміку обліку (такі об’єкти відображаються на рахунках доходів і витрат, які не мають залишків і в балансі не відображаються). Вважаємо, що інвентаризація в бухгалтерському обліку застосовується лише до об’єктів, які утворюють статику обліку (можуть мати залишки). Це стосується і об’єктів позабалансового спостереження.
Рис.1. Місце інвентаризації в обліковому процесі (предметний підхід)
Виходячи з викладеного, основними завданнями інвентаризації в бухгалтерському обліку є наступні:
– постановка об’єкта на облік (у випадку подій);
– виявлення відхилень облікових даних від фактичних в ході поточної діяльності (контроль діяльності матеріально-відповідальних осіб);
– підтвердження показників звітності.
Названі завдання інвентаризації відрізняються залежно від стадій діяльності підприємства (створення підприємства, його діяльність, ліквідація) та від етапів облікового процесу (постановка на облік, поточний облік, складання звітності) (див. табл. 1).
У нових умовах розвитку економіки в діяльності підприємств з’являються нові об’єкти, які підпадають під дію інвентаризації, але за якими відсутні методики її проведення. Серед таких об’єктів – земля, лісові та водні угіддя, інтелектуальний капітал (як об’єкт нематеріальних активів), нові фінансові інструменти, податкові розрахунки. У зв’язку з цим актуальними стають проблеми розробки методик інвентаризації вказаних об’єктів.
Таблиця1. Завдання інвентаризації залежно від стадій діяльності підприємства та етапів облікового процесу
Стадії діяльності |
Етапи облікового процесу |
Завдання інвентаризації |
|
||
Створення підприємства |
Складання інвентаризаційного опису майна, внесеного засновниками (власником) |
|
Діяльність підприємства |
Постановка об’єкта на облік |
Виявлення таких об’єктів як незавершене виробництво, готова продукція в сільському господарстві, наслідки подій (стихійних лих та інших непередбачуваних обставин) |
Поточний облік |
Контроль діяльності матеріально-відповідальних осіб; виявлення відхилень облікових даних від фактичних |
|
Складання звітності |
Підтвердження показників балансу та інших форм звітності |
|
Ліквідація підприємства |
Виявлення реального стану майна підприємства, що ліквідується; підтвердження достовірності показників ліквідаційного балансу |
|
У зв’язку з роздержавленням економіки виникла проблема порядку призначення інвентаризації та відшкодування виявлених збитків. Так, існуючі методики передбачають перерахування в бюджет частини відшкодованого винною особою збитку внаслідок виявлених в ході інвентаризації відхилень. Вважаємо такий порядок доцільним лише для державних підприємств. Для підприємств недержавної форми власності всі рішення за наслідками інвентаризації повинен приймати власник або вищий орган управління (але з урахуванням ситуації, при якій має місце податковий кредит за об’єктами, недостачу яких виявлено).
Доцільним є визначення змісту інвентаризації залежно від її місця в господарському процесі: як елемента методу бухгалтерського обліку (з окресленими завданнями) та методу господарського контролю. Хоч це і не впливає на методику інвентаризації об’єктів, але має принципові відмінності при її організації (порядку призначення, складу інвентаризаційних комісій, прийняття рішень за її наслідками).