Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Вторая научно-практическая конференция "Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины" (24.03-27.03.2005 г.)

ВСТУП ДО СОТ ЯК МОЖЛИВІСТЬ РЕАЛІЗАЦІЇ ПОТЕНЦІАЛУ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ НА ШЛЯХУ ДО ЄВРОПИ МАЙБУТНЬОГО

О.О. Євдоченко

Характерною рисою сучасного світового соціально-економічного і політичного розвитку є бурхлива динаміка інтеграційних процесів у світі та Європі зокрема. Найбільшим та найпотужнішим інтеграційним об’єднанням на сьогодні є Європейський Союз, який утворився заради сприяння економічному добробуту, підвищення життєвого рівня народів Європи, зміцнення миру і свободи.

Географічне сусідство і стратегічне партнерство України та Європейського Союзу обумовлюють необхідність спільного вирішення проблем європейського континенту, розвитку взаємовигідного співробітництва. Пріоритетність співробітництва нашої держави з ЄС пов’язана з тим, що дане угрупування буде визначати напрями економічного прогресу та політичну стабільність в регіоні у довгостроковій перспективі. Саме цим визначається актуальність даної теми.

Оскільки чинна на сьогодні Угода про партнерство та співробітництво визначає, що взаємна торгівля між Україною та ЄС має виходити з принципів та норм Світової організації торгівлі (СОТ), вступ до неї є однією з головних передумов отримання Україною асоційованого членства в ЄС.

Курс швидкого просування шляхом приєднання до системи ГАТТ/СОТ дозволяє не залишитись осторонь процесів глобалізації економіки і в порівняно стислі строки стати на шлях оздоровлення вітчизняної економіки.

Для України членство в СОТ означатиме:

- Ширшу участь у міжнародному розподілі праці.

- Отримання сприйнятливіших у порівнянні з існуючими та недискримінаційних умов для доступу української продукції на іноземні ринки. Членство в СОТ передбачає отримання режиму найбільшого сприяння з усіма країнами - членами СОТ, а також національний режим щодо внутрішнього оподаткування та регулювання. Важливим фактором є також усунення кількісних обмежень у торгівлі.

- Доступ до міжнародного механізму вирішення торгових суперечок. Після набуття членства у СОТ українські виробники отримають можливість захищати свої інтереси відповідно до процедури розгляду торгових суперечок СОТ.

- Створення більш сприятливого клімату для іноземних інвестицій. Світовий досвід демонструє, що вступ до СОТ відіграв позитивну роль у розвитку економіки країн Центральної та Східної Європи, котрі стали членами організації після 1995 року.

Після вступу України до СОТ збільшення іноземних інвестицій передбачається по майже всіх секторах економіки. Зараз найбільш привабливим для інвесторів є оптова торгівля та торгове посередництво, в які в 2002 році було інвестовано 854,8 млн. доларів США чи 16% загального обсягу інвестицій.

Приблизно стільки ж іноземні інвестори спрямували в харчову промисловість, машинобудування, фінансову діяльність, транспорт і зв’язок, металургію та металообробну промисловість, операції з нерухомістю, хімічну на нафтохімічну промисловість. Приплив іноземних інвестицій означає ще й прихід в ці сектори сучасних технологій.

- Захист ліберального торгового режиму та створення передбачуваних і стабільних правових засад для ведення бізнесу та міжнародної торгівлі, що забезпечить підвищення ефективності зовнішньоекономічної діяльності та конкурентоздатності економіки в цілому.

- Ширший вибір товарів і послуг. В результаті зниження цін на матеріали, комплектуючі та устаткування виробник отримує доступ до дешевших комплектуючих і сировини, а населення - до дешевих товарів і послуг. Це створює умови для підвищення якості та конкурентноздатності вітчизняної продукції.

- Україна отримає статус повноправного учасника міжнародної торгівлі, що дозволить їй брати участь у регіональних союзах та об’єднаннях.

- Проте, необхідно чітко усвідомлювати, що СОТ - лише інструмент, який дозволяє отримати всі ці переваги. Лише ставши членом СОТ, Україна зможе формувати свою зовнішньоекономічну стратегію, презентувати себе на світовій арені як надійного торгового партнера та привабливе місце призначення для інвестицій.

В той же час вступ України до СОТ має відбутися на прийнятних для нас умовах. Це означає, що ці умови будуть погоджені з бізнесом і, в тому випадку, якщо певні зміни існуючих мір захисту будуть неприйнятними, Україна протистоятиме вимогам відкриття відповідних секторів наших ринків.[1]

Головною перевагою, яку отримають українські підприємці внаслідок вступу до СОТ, стане створення прозорого та передбачуваного ділового середовища, це означає, що адміністративні процедури не будуть часто змінюватися, не буде запровадження заходів державної підтримки на користь окремих підприємств та галузей, відбудеться спрощення процедур зовнішньоторговельної діяльності. Зокрема, у відповідності до угод СОТ буде приведено правила ліцензування.

Відповідно до вимог СОТ буде удосконалено систему стандартизації, правила застосування санітарних та фітосанітарних заходів. Але: запровадження правил СОТ у сфері ліцензування, стандартизації та сертифікації потребує суттєвих витрат для розробки та впровадження інститутів і механізмів здійснення таких процедур. Значна частина витрат, пов’язаних з переходом до нових стандартів, припаде на вітчизняних виробників, що стане значним тягарем для багатьох підприємств. [2]

Ступінь захисту національного виробника тарифними інструментами повинен бути наближеним до такого, щоб, з одного боку, не перешкоджати конкуренції, а з іншого боку - забезпечити конкурентноздатним українським виробникам можливість адаптуватися до нових умов.

Умови та наслідки членства у СОТ мають бути максимально прозорими для бізнесу. Повинна бути створена державна система економічної та правової інформації для підприємств, без якої вони не зможуть ефективно використовувати можливості, отримані завдяки членству в СОТ. [ 1]

Вступ до СОТ справить і позитивні, і негативні наслідки. Від вступу України до СОТ, як правило, виграють експортноорієнтовані галузі, і дещо втратять ті підприємства, чия діяльність зосереджена на внутрішньому ринку. Найбільше програють ті підприємства, які працюють завдяки чисельним пільгам, які передбачені чинним законодавством України, але не відповідають загальноприйнятній міжнародній практиці, зокрема, положеннями угод СОТ.

Більшість негативних наслідків проявить себе у короткотерміновій перспективі - періоді, необхідному будь-якій країні для адаптації роботи підприємств у нових умов лібералізованого ринку. Отримані від вступу до СОТ переваги будуть носити системний довготерміновий характер.

При оцінці наслідків вступу України до СОТ для окремих галузей економіки слід брати до уваги не тільки їх стан як такий, але й ситуацію, що склалася у світі. Процес глобалізації, збільшення взаємозалежності національних господарств країн світу призводить до занепаду та зникнення певних секторів економіки тієї чи іншої країни і, навпаки, їх підйому в інших країнах. Цей процес є об’єктивним, і вступ чи не вступ України до СОТ не обмежить впливу цих факторів на економіку України.

Одночасно, більшість галузей промисловості, які на сьогодні розвинуті в Україні, вже довели свою конкурентоспроможність в умовах зростання глобалізаційних процесів. Тому не слід очікувати, що вступ України до СОТ справить на них шокового впливу. [ 3]

На нашу думку, вступ України до СОТ стане потужним двигуном темпів економічних реформ в країні та допоможе нам закласти базу для досягнення нашої головної задачі - збільшення темпів економічного росту та отримання можливості стати асоційованим членом Європейського Союзу.

Література:

1. www.aht.org , AHT Consulting Group, 2003. Україна: стратегія вступу до СОТ .

2. Проект Українського центру міжнародної інтеграції “Вступ України до СОТ: проект з інформування бізнесу та громадськості”

3. www.me.gov.ua , інформаційні матеріали “Вступ України до Світово ї організації торгівлі ”