Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Вторая научно-практическая конференция "АЛЬЯНС НАУК: ученый ученому" (3-7 октября 2005 г.)

Методичні рекомендації щодо застосування графічних комп’ютерних технологій у підготовці майбутніх фахівців дизайну

Ю.В. Яворик

        “Національна доктрин а розвитку освіти України” орієнтує педагогів та науковців на широкий спектр впровадження інноваційних педагогічних технологій навчання, які допоможуть забезпечити оновлення змісту, форм і методів навчання у вищій школі. Інноваційність поставлених завдань має не лише універсальний характер, а й широкий спектр специфічних особливостей, які проявляються у процесі підготовки фахівців різного профілю.

        У контексті реформування вищої освіти, викликаного соціально-економічними і державно-політичними перетвореннями, постійним зростанням обсягу інформації, об’єктивного збільшення кількості навчальних дисциплін, при стабільних термінах навчання у ВНЗ, постала необхідність оптимізації навчальної діяльності студентів, шляхом впровадження новітніх комп’ютерних технологій, звільнити їх від рутинної роботи та збільшити час на творчу діяльність. Особливо важливими ці положення є для майбутніх дизайнерів, адже їх підготовка має бути здійснена на якісно новому рівні, який   відповідав би освітнім вимогам сучасності та сприяв професійній адаптації   у міжфаховому, міжкультурному середовищі.

Перехід до інформаційного суспільства спричинив необхідність прискореного використання інформаційних технологій навчально-виховного процесу в вищих навчальних закладах.

Особливо актуальною ця тенденція є для закладів мистецької освіти.

Під впливом   глобальних трансформацій та швидкого розвитку сучасних технологій   українське суспільство, як і вся світова спільнота, змушена виявляти умови врахування   їх у побудові нової стратегії системи освіти.

          Забезпечення фундаментальності та інтенсифікації професійної освіти, в умовах неперервної інформатизації усіх процесів виробництва, вимага є оптимального поєднання традиційних і нетрадиційних (інноваційних) форм, методів і засобів навчання, з урахуванням багаторівневої структури вищої освіти України. У зв’язку з цим н еобхідна чітка постановка дидактичних завдань, їх реалізація відповідно до творчого   впровадження сучасних інформаційно-візуальних технологій навчання (ІВТН). Окреслена проблема, є однією з найбільш актуальних та зумовлює необхідність   вдосконалення методики професійної підготовки студентів дизайнерів на базі застосування комп'ютерних візуально-графічних програм в системі вищої мистецької освіти.

      Впровадження графічних комп’ютерних програм та мультимедійних технологій у практику образотворчої освіти дає змогу поєднати інноваційні дидактичні функції комп'ютера з можливостями традиційних засобів навчання, збагатити і наповнити навчальний процес новими формами роботи, варіативно застосувати візуально-графічні форми навчання, створити інноваційні методики викладання образотворчого мистецтва в системі вищої мистецької освіти, а також сприяти більш ефективному засвоєнню знань з малюнку та живопису (декларативних і процедурних), їх реалізації в художньо-творчій діяльності. Зазначимо, що с ьогодення характеризується намаганням використовувати різноманітні графічні системи у навчальному процесі ВНЗ мистецького спрямування. Разом з цим, як засвідчує аналіз науково-педагогічної літератури, з окресленої проблематики, увага акцентується, в основному, на способах управління комп’ютерними програмами, які в принципі є загальновідомими для фахівців.

        Система підготовки майбутніх дизайнерів потребує   перегляду, тому що у навчальних планах майже всіх провідних ВНЗ мистецького спрямування передбачено недостатню кількість годин для оволодіння необхідними уміннями і навичками, а у деяких закладах на І курсі навіть відсутні дисципліни, пов’язані з вивченням графічних редакторів. В і нших випадках в иділеного часу вистачає т і льки на ознайомлення із загальними принципами використання інформаційно-графічних комп’ютерних технологій.

       Сьогодні значна частина студентів, які приходять навчатися у ВНЗ майже не володіють комп’ютерами і тому доводиться розпочинати з “азів” – формування “комп’ютерної грамотності”, що практично не залишає часу для відображення цих питань у фаховій підготовці.

      Загалом для навчального процесу різноманітних ВНЗ дизайнерського   напрямку характерно витіснення традиційних засобів навчання інформаційними технологіями, у зв’язку з новими потужними навчально-виробничими можливостями. Проте вони мають, певною мірою, стихійний характер, недостатню наукову обґрунтованість та нормативну забезпеченість. Разом з цим у виробнич ій сфер і рі зного профес і йного спрямування спостер і гається максимальне залучення інформаціних технологій, зокрема комп’ютерної граф і ки. Без не ї сьогодні не обходиться ні поліграфія, ні кіно, ні телебачення, ні реклама, ні освітні програми. Вважаємо, що архітектурне проектування у вигляді креслення на ватманському аркуші з рейсшиною, рейсфедером, пензлем і ніжним відмиванням – у майбутньому стане архаїкою. Наявність нових тривимірних графічних програм (3 D StudioMAX , Corel Bryce , ArchiCAD , AutoCAD , ArCon тощо) дозволяє вписати спроектований будинок в існуючу забудову і побачити результат у вигляді вже реального об'єкта в об'ємному зображенні, створити демонстрацію у анімаційному сюжеті, обійтися без макетів.

           Таким чином можна зробити висновок про те, що незважаючи на соціальну значимість проблеми використання графічних комп’ютерних систем відсутні зміст і відповідна методика роботи з графічними комп’ютерними технологіями у ВНЗ мистецького напрямку.
         Разом з тим, відсутнє належне теоретичне обгрунтування, яке   б доводило методичну доцільність використання графічних комп’ютерних програм у мистецькій освіті студентів, а також відповідна розробка і практичне використання програмного забезпечення занять комп'ютерно-орієнтованої системи навчання з образотворчого мистецтва. Однією з актуальних проблем підготовки фахівця дизайну є розробка нових індивідуально-модульних навчальних програм з комп'ютерною підтримкою, що забезпечували б ефективність формування системи знань, умінь та навичок студентів ВНЗ у процесі опанування ними курсу з образотворчого мистецтва. Також відсутня   чітка, обгрунтована система використання комп’ютерних графічних програм у процесі підготовки фахівців дизайну, як а була б підпорядкована певній метадології.

Аналіз та дослідницько-експериментальна робота показали, що при досить великому обсязі аспектів вказаної проблематики методологічні, педагогічні та психологічні засади підготовки майбутніх фахівців дизайну не отримали належної розробки.

Під час професійної підготовки майбутніх фахівців дизайну застосування комп’ютерних графічних програм не виділялося і відповідно не сприймалося як необхідний компонент, функція професійної педагогічної діяльності. Як наслідок студенти-дизайнери не мають уяви про структуру та класифікацію комп’ютерних графічних програм, про етапи застосування їх у своєї професійної діяльності в системі вищої мистецької освіти.

З другого боку, навіть отримані уривчасті теоретичні знання   про особливості використання цих програм, не інтегруються у систему знань та не активізуються у практичній діяльності. У підсумку вони так і залишаються чистою теорією, не підкріплюються відповідною направленістю до застосування, не закріплюючи   уміння та навички.

Таким чином,   наше дослідження спрямоване на усунення протиріччя   між об’єктивною необхідністю підвищення рівня підготовки майбутніх фахівців дизайну засобами комп’ютерних графічних програм та існуючої системи професійної підготовки у вищій мистецькій освіті.     

На основі системного аналізу можна зауважити, що найменш   опрацьованими та розробленими на сьогодні є питання: психолого-педагогічних аспектів обробки і застосування у ВНЗ графічних комп’ютерних   технологій навчання, уточнення поняттєво-термінологічного апарату, виявлення і наукового обґрунтування дидактичних принципів, функцій і критеріїв ефективності, теорії моделювання і конструювання дизайн-проектів, визначення педагогічних умов застосування графічних комп’ютерних технологій у навчальному процесі.

Аналіз наукової літератури показав, що дослідження використання інформаційних технологій у навчально-виховному процесі вищих навчальних закладів ведеться різноаспектно, на р i зних рівнях загальності. А.Берг, В.Винокуров, К.Зуєв, М.Сенченко, Ф.Рибаков, Е.Семенюк, Г.Смолян, А.Урсул досліджували проблеми взаємодії людини з комп'ютером; методології і теорії комп'ютеризації освіти досліджували Б.Гершунський, О.Довгяло, М.Жалдак, Ю.Машбіц, Н.Морзе, О.Полат, О.Тихомиров; управлінські питання керування навчальними закладами досліджували Є.Машб i ц, Л.Пак, В.Панов, Л.Терещенко; реалізації специфічних функцій комп'ютера в процесі навчання із застосуванням програмних педагогічних засобів О.Гончаров, Ю.Кузнєцов, Є.Маргул i с, I .Мархель, В.Монахов, Й.Ривк i нд, Є.Рябчинська; обгрунтування психолого-педагогічних засад організації навчально-виховного процесу з використанням інформаційних технологій Т.Гергей, М.Горський, В.Ляуд i с, Н.Тализ i на, С.Юдін та інші.

            Розробка технологій навчання займає провідне місце   серед чисельних інноваційних напрямків розвитку освіти, що спричинило детальний перегляд і особливості реформування вищої освіти мистецького спрямування. Аналіз робіт провідних фахівців у галузі дидактики показує, що новітні технології навчання лежать в основі освітньої політики переважної більшості розвинених країн світу. Значна увага приділяється вказаній пробле матиці і в Україні . Така увага до зазначеного напрямку реформування вищої освіти передбачена тим, що всі спроби вчених знайти науково-педагогічну формулу, засновану на принципах класичної традиційної дидактики, яка здатна перебороти всі труднощі, з якими зустрічаються   викладачі ВНЗ, не увінчалися поки успіхом. У відповідності до сучасної мети і завдань підготовки фахівців дизайнерів в системі вищої мистецької освіти, необхідно узгодити існуючі теорії технологій навчання з вимогами сучасної педагогічної практики.

          Зазначимо, що ефективність використання різноманітних графічних редакторів значною мірою залежить від рівня апаратного компоненту, якому за звичай не приділяється належної   уваги. Ми вважаємо такий підхід невірним, адже ефективність роботи напряму залежить від візуально-графічної частини комп'ютерної системи. Особливо названа залежність є характерною для тривимірного моделювання та векторної графіки, трохи менше — у растровій. При цьому, якість створюваного продукту, для будь-якої комп'ютерної графічної системи знаходиться у прямій кореляції з можливостями графічної відео карти і монітора, які особливо суттєво впливають на правдивість відображення кольорів.

        Враховуючи, що на сьогодні не існує універсальної програми для обробки чи створення зображень, випливає висновок, що для якісного виконання професійних завдань необхідне володіння декількома напрямками використання графічних пакетів. Це зумовлено специфікою та обмеженими можливостями кожної окремої комп’ютерної програми для розв’язання професійних завдань майбутніх фахівців дизайну. Тому, що на різних етапах підготовки графічного зображення необхідно застосовувати   інформаційно-візуальні системи (ІВС) різного профілю.

Головні напрями використання ІВС із застосуванням графічних комп’ютерних програм у галузі образотворчого мистецтва та дизайну можна умовно підрозділити таким чином:

· поліграфічно-видавницька діяльність – обробка та підготовка до друку візуально-інформаційного матеріалу із застосуванням комп’ютерних графічних редакторів ( Adobe Photoshop , А dobe Acrobat , Adobe Illustrator , CorelDraw , Corel PHOTO - PAINT , QuarkXPress , PageMaker …) М.Бурлаков, А.Кетрін., С.Бєйн, А.Гаєвський, Ю.Гурський, С.Глушаков, С.Пономаренко, Д.Миронов, Р.Олтман, А.Тайц, С.Луцький, М.Петров, Г.Кнабе, А.Кириленко та інші.

· тривимірна графіка - створення комп’ютерного   3 D середовища у презентаційних віртуальних проектах та комп’ютерних іграх (3 D Studio Max , Corel Bryce 5, Met а creation Poser , Maya , Rhinoceros …) Ю.Артеменко, Д.Приписнов, Б.Кеплін, Л.Пекарєв, С.Цимер, М.Маров, Д.Маргуліс, В.Мураховський, Р.Мортієр, Т.Сєверова та інші.

· архітектурно-будівельне моделювання - виготовлення макетних груп інтер’єру та екстер’єру ( AutoCAD , ArchiCAD , ArCon , Home Plan Pro , Home Design …) О.Вишневська, А.Дехтяр, О.Демчук, Б.Левисей, Т.Ніколаєнко, Є.Романичева, А.Касьян, Д.Ксенакис, Ю.Ковальов, О.Яцюк та інші.

· Internet -середовище – створення мультимедійних проектів із застосуванням тексту, графіки, аудіо та відео кліпів ( Macromedia Flash MX , Macromedia Dreamweaver MX , Ulead GIF Animator , Macromedia Fireworks MX …) С.Грошев, C .Глушаков, А.Гультяєв, Ю.Олексієв, В.Оліфер, Н.Оліфер, Д.Козлов, А.Коцюбинський, А.Парандовський, В.Мачула, Л.Мелихова, В.Мураховський, Р.Лінч, Ф.Резніков, О.Романюк, Е.Шафран, С.Хачиров та інші.Підкреслимо, що перелічені автори здійснюють відображення лише названих алгоритмів роботи із названими програмними продуктами і недостатньо відображають професійні аспекти становлення майбутніх фахівців дизайнерів.

      Останні два-три десятиліття стали активними до розширення розвитку інформатизації освіти, а прискорення науково-технічного   процесу поставило   перед сучасною   психолого- педагогічною наукою важливе завдання щодо виховання та підготовки майбутніх фахівців дизайну, які здатні до активного включення в якісно новий етап розвинення сучасного інформаційного суспільства. Вирішення цього питання цілком залежить як від технічної забезпеченості навчальних закладів апаратно-програмними засобами з відповідним    периферійним    обладнанням,    навчальними,    демонстраційними приладами, які функціонують на базі інформаційно-графічних та мультимедійних технологій, так і від готовності студентів-дизайнерів до сприйняття потоку нової інформації.

 

Література

1. Айсманн Кэтрин. Ретуширование и обработка изображений в Photoshop. - М: "Вильямс" , 2003 г , 304 стр.

2. Беспалько В.П. Слагаем ые педагогической технологии. – М.: Педагогика, 1989. – 192 с.

3. Тайц,А.М., Тайц   А.А.“ CorelDRAW Graphics Suite 11. Все программы пакета” - СПб:"БХВ-СПб", 2003 г , 1200 стр.

4. Пономаренко С.И. Adobe Illustrator 10 в подлиннике- СПб: "БХВ-СПб" , 2002 г , 688 стр.

5. Летин А. С., Летина О. С.   Ландшафтный дизайн на компьютере издательство "ДМК Пресс" · 2003 г . · 216 стр.

6. Образцов П.И. Дидактические аспекты эффективного применения компьютерных средств обучения в вузе. Сб. научн. трудов ученых Орловской области. Выпуск № 2. - Орел: Орел ГТУ, 1996. - С.468-475.

7. Концепция системной интеграции информационных технологий в высшей школе. - М.: РосНИИСИ, 1993. -72 с.

8. Освітні технології: Навч.-метод. посіб / О.М.Пєхота, А.З.Кіктенко, О.М.Любарська та ін; За заг.ред. О.М.Пєхоти. – К.: А.С.К. 2001. – 256 с.