Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
Зміни вмісту тканинного кальцію в аорті щурів за умов стресу і блокування a1-адренорецепторів
Л. П. Окаєвич , В. П. Ляшенко
Стрес виступає фактором ризику виникнення патологій серцево - судинних захворювань . Одним з ланцюгів патогенного впливу стресу на організм є перевантаження клітин іонами кальцію .
Кальцій являється універсальним регулятором внутрішньоклітинних процесів . Він займає важливе місце у вторинному опосередкуванні захисно - адаптаційної відповіді на стрес , оскільки запускає необхідний ферментативний каскад реакцій і відіграє суттєву роль у процесах внутрішньоклітинного і позаклітинного метаболізму . Підвищення внутрішньоклітинної концентрації кальцію за умов стресу може відбуватись внаслідок активації a1- адренорецепторів стресорними гормонами і медіаторами . На перших етапах стресу підвищення внутрішньоклітинної концентрації кальцію має адаптивний аспект , який при тривалій та сильній дії патогенного чинника перетворюється в ушкоджуючий . Саме тому застосування блокаторів a - адренорецепторів може мати протекторну дію щодо патогенного ушкодження судин і запобігти розвитку серцево - судинних уражень .
Виходячи з цього , метою нашої роботи було вивчення змін вмісту тканинного кальцію в аорті щурів за умов стресу і блокування a 1 - адренорецепторів .
Методика дослідження
Всі експерименти були проведені відповідно з існуючими міжнародними вимогами і нормами гуманного відношення до тварин .
Досліди були проведені на безпородних щурах - самцях вагою 125-140 г . Вік тварин на початок експерименту становив 2 місяця .
Тварини , були поділені на групи наступним чином .
В першу ввійшли контрольні тварини ( n =58).
В другу групу ввійшло 76 тварин . Цим тваринам утворювали стресову ситуацію шляхом обмеження життєвого простору до 80- 100 см 2 на одну тварину . Це досягалося тим , що в стандартну клітину розміром 0,3x0,5 м , де повинно утримуватись 2-3 тварини , розміщували 15-18 щурів . Для тварин цього виду така ситуація служить сильним стресовим стимулом .
Тварини третьої групи ( n =35) на фоні стрес - реакції отримували блокатор a 1 - адренорецепторів - празозін в дозі 1 мк / кг / добу .
Експеримент тривав 21 тиждень , з реєстрацією результатів кожні три тижні . На цих часових інтервалах тварин декапітували і повністю забирали аорту , в якій методом атомно - абсорбційної спектрометрії визначали вміст тканинного кальцію . Всі проби з визначення вмісту кальцію досліджували три рази . Результати обробляли статистично методом парних порівнянь і оцінювали їх як вірогідні при Р <0,05.
Результати та їх обговорення
Результати експерименту представлені у табл .1 .
Таблиця 1 . Динаміка вмісту кальцію в аорті щурів протягом експерименту
Групи |
З тиж . |
6 тиж . |
9 тиж . |
12 тиж . |
15 тиж . |
18 тиж . |
21 тиж . |
I |
143,23 ± 9,75 |
244,07 ± 36,26 |
246,29 ± 27,13 |
598,96 ± 52,70 |
610,78 ± 38 , 36 |
513.88 ± 29,60 |
288 99 ± 46 , 53 |
II |
630,82 ± 24,96 |
646,91 ± 29,39 |
673,69 ± 46,80 |
1322,01 ± 42,60 |
4223,66 ± 312,73 |
1499.18 ± 140 , 93 |
Зб 2.02 ± 10,17 |
III |
797,1 ± 11,70 |
170,5 ± 7,30 |
49,8 ± 1,82 |
176,91 ± 11,20 |
36.88 ± 2 , 60 |
12,5 ± 2,30 |
13,4 ± 2 , 75 |
У тварин контрольної групи спостерігалось поступове , плавне накопичення кальцію в аорті з 3 по 15 тиждень дослідження , де цей показник зростав з 143,23 ± 9,75 ммоль / кг до 610,78 ± 38,36 ммоль / кг . На пізніх етапах експерименту (18-21 тиждень ) вміст кальцію в аорті знижувався майже до значень початкових етапів експе рименту , що може бути пов ' язано з функціональними характеристиками основних кальцій - транспортних систем гладко - м ' язових клітин , структурним станом їх мембран і механізмами трансмембранної передачі гормональних сигналів за фізіологічних умов .
У тварин другої групи ( з зооконфліктною ситуацією ) спостерігалась аналогічна динаміка вмісту кальцію в аорті , але кількісні показники цієї динаміки перевищували перевищували контрольні значення в 3-6 разів на 3-18- му тижнях і майже відповідали контролю на 21- му тижні . На наш погляд , така ситуація пов ' язана з адаптоційно - компенсаторною реакцією організму на стрес . Ця реакція проявляється виникненням стійкої гіперхолестеринемії . підвищенням жорсткості мембран , гальмуванням роботи Са 2+ - АТФаз . ендотеліальної дисфункції , збільшення кількості продуктів перекисного окислення , зменшення вмісту антиоксидантів , тощо . Всі ці процеси можуть призводити до збільшення внутрішньоклітинного кальцію . Оскільки вони залучаються до роботи безпосередньо під впливом стресових агентів , можна зробити припущення саме про внутрішньоклітинне накопичення кальцію на 3-18- ому тижнях дослідження . Таке надмірне перевантаження клітин кальцієм може викликати апоптичні та некротичні процеси і зміни чутливості спорідненості мембранних рецепторів до певних гормонів . Враховуючи ці реакції , а також зсуви гормонального фону за умов перебігання стадій стресу , можна прогнозувати наявність так званого " тканинного остеопорозу ", що проявлялося в поступовому зниженні вмісту кальцію на 21- му тижні майже до вихідних значень .
У тварин третьої групи , до яких на фоні моделювання стресової ситуації застосовували празозін , на 3 тижні дослідження вміст кальцію в аорті перевищував показники тварин обох груп . На наступних тижнях експерименту вміст кальцію в аорті тварин був нижчий за показники тварин як 2- ої , так і 1- ої , контрольної групи . Найнижчий показник вмісту кальцію в аорті спостерігався на 18 тижні дослідження і становив 12,50 ± 2,30 ммоль / кг , що в 40 разів нижче контролю і більш ніж в 100 разів нижче значень тварин з зооконфліктною ситуацією .
Отримані результати показали , що за умов застосування блокатору a 1 - адренорецепторів на фоні моделювання стресової ситуації , майже на всіх тижнях дослідження спостерігалось ефективне зниження рівня тканинного кальцію , який був підвищений за умов стресу . Динаміка цього явища в досліджуваному органі пов’язана , можливо , зі щільністю і сенситизацією a 1 - адренорецепторів . Адже відомо , що a 1 - адренорецептори найбільш чисельно представлені в судинах , і аорта за своїми функціональними особливостями , має досить помірну іннервацію , яка значно менша за іннервацію резистивних судин . Тому ефект празозіну на аорту має пряму , а не опосередковану дію .
Аорта за умов стресу зазнавала структурно - морфологічних змін : спостерігалась незначна модуляція цитоархітектоніки , що можна трактувати , як прояв неспецифічної адаптаційно - компенсаторної реакції на стресовий стан . Празозін в цьому плані дещо покращував морфологічну структуру аорти .
Список літератури:
1. Авдонин П.В., Ткачук В.А. Рецепторы и внутриклеточный кальций . - М .: Наука , 1998. - С .288.
2. Вихерт А.М., Седов К.Р ., Соколова Р . Н . Кальциноз артерий ( аорты и коронарных сосудов ). - М .: Медицина , 1980. - С .152.
3. Дьячук Г.И. Возможные пути регуляции кальциевого обмена // Физиол . журн . СССР им . Сеченова . - 1991.-77, № 11. - С . 117-125.
4. Курский М.Д. Транспорт кальция и функция гладких мышц. - К .: Наук . думка , 1990.
5. Левицкий Д.О. Кальций и биологические мембраны. - М .: В ыс шая школа , 1990. - С .7.
6. Панин Л.Е. Биохимические механизмы стресса. - Новосибирск . Наука , 1983. - С .234.
7. Фурдуй Ф.И. Современные представлення о физиологических механизмах развития стресса . - В кн .: Механизмы развития стресса . - Кишинев : Штиинца ,1987. - С .8-33.