Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
ПРОБЛЕМА ВИЗНАЧЕННЯ УЗАГАЛЬНЕНОГО ПОКАЗНИКА ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ СТРУКТУРИ
А. Ю. Ноздріна, О. М. Луппол
Донецький національний технічний університет
Функціонуючи в ринковій економіці як суб‘єкт підприємницької діяльності, кожне підприємство має забезпечувати такий стан своїх фінансових ресурсів, за якого воно стабільно зберігало б здатність безперебійно виконувати фінансові зобов‘язання перед діловими партнерами, державою, власниками, найманими працівниками. Набуваючи в ринкових умовах не уявної, а справжньої фінансової незалежності, несучи реальну економічну відповідальність за ефективність господарювання і за своєчасне виконання фінансових зобов‘язань, підприємства здатні досягти стабільності свого фінансового становища лише при суворому додержанні принципів комерційного розрахунку, головним серед яких є зіставлення витрат і результатів, одержання максимального прибутку за мінімальних витрат. Саме ця умова є визначальною для формування фінансового стану підприємства.
Фінансова стійкість являється показником, який відображає стан та результати діяльності підприємства. У широкому розумінні фінансова стійкість підприємства - це його здатність функціонувати на основі достатньої частки власного капіталу в складі джерел фінансування та своєчасного виконання зобов’язань по розрахункам. Фінансова стійкість визначається шляхом співвідношення різних видів джерел фінансування та його відповідності складу активів і залежить від структури активів підприємства [1].
Визначення меж фінансової стійкості належить до найбільш важливих економічних проблем, тому що недостатня фінансова стійкість може призвести до неплатоспроможності підприємства й відсутності засобів для розвитку виробництва, а надлишкова буде перешкоджати розвитку, формуючи на підприємстві запаси і резерви, тобто "мертвий" капітал, що збільшує витрати або недоотриманий прибуток і в кінцевому підсумку стримує темпи розвитку. Фінансова стійкість має характеризуватись таким станом фінансових ресурсів, який відповідає вимогам ринку, а їхній розподіл і використання мають забезпечувати розвиток підприємства на основі зростання прибутку й капіталу при збереженні платоспроможності в умовах допустимого рівня ризику.
Існує багато методів визначення фінансової стійкості підприємства. Деякі автори порівнюють фінансову стійкість із платоспроможністю, дехто ототожнюють її із здатністю власного капіталу покрити короткотермінові зобов‘язання. Так, М. Коробов пропонує визначати фінансову стійкість підприємницької структури сукупністю таких показників, як [2, с.276]:
· рентабельність діяльності підприємства;
· наявність і динаміка основних та оборотних коштів;
· раціональність розміщення власних і залучених фінансових ресурсів;
· ступінь фінансової незалежності підприємства;
· ліквідність і платоспроможність.
В роботах багатьох фахівців з питань фінансового аналізу узагальнюючим показником фінансової стійкості підприємства визнається надлишок або недолік джерел коштів для формування запасів. Підприємство визнається фінансово стійким, якщо сума запасів більше власних оборотних коштів, але менше ніж величина всіх джерел фінансування запасів. Ця ситуація свідчить, що підприємство для покриття запасів використовує залучені кошти. Величина власних оборотних коштів залежить як від структури активів, так і від структури джерел коштів.
Важливим показником є валюта балансу, що відповідає на запитання про розмір фінансових ресурсів, якими володіє підприємство на звітну дату, а динаміка цього показника характеризує процес нарощування (або навпаки, зменшення) фінансового потенціалу підприємства. Ознакою фінансової стійкості будь-якого суб‘єкта господарювання є постійне зростання валюти його балансу, тобто загальної суми його фінансових ресурсів.
Фінансова стійкість підприємства залежить і від якості управління оборотними активами. Раціональність розміщення оборотного капіталу та ефективність його використання визначають результат діяльності суб’єкту господарювання. Необхідно враховувати, що збільшення абсолютної і відносної величини оборотних активів не завжди свідчить про підвищення рівня фінансової стійкості підприємства.
Стійке фінансове становище формується у процесі виробничо-господарської діяльності. Діяльність будь-якої компанії багатогранна і характеризується великою кількістю різних показників. Вибір лише одного з них може, в деякій мірі, перекрутити інформацію про зміни, що відбулися. Для врахування комплексу ефектів від господарської діяльності доцільно використовувати не один критерій роботи підприємства, а якомога більше таких показників, що характеризують багатосторонність діяльності. Однак збільшення кількості показників значно збільшує трудомісткість розрахунків, а головне, утруднює формулювання висновків. Не виключено, що одні показники будуть свідчити про позитивні зрушення в роботі підприємства, а інші – про негативні.
У зв‘язку з цим набуває актуальності можливість узагальнення інформації про результати підприємницької діяльності. Це, по-перше, сприятиме зниженню трудомісткості розрахунків; а по-друге, дозволить побудувати агреговані моделі і на їх основі визначити узагальнену оцінку фінансового становища підприємства в цілому. Якщо в динаміці спостерігається погіршення такої оцінки, то це свідчить про погіршення фінансової стійкості підприємства. І навпаки, якщо динаміка позитивна, то фінансова стійкість досліджуваної підприємницької структури посилюється. За даними підприємства ЗАТ “ПК “ЮНКЕРС” була досліджена його фінансова стійкість у 2002–2004 рр. (табл.1).
Таблиця 1. Аналіз фінансової стійкості підприємства
Показники |
2002 р. |
2003 р. |
2004 р. |
Бажане значення |
1. Рентабельність активів, % |
0,079 |
0,053 |
0,042 |
- |
2. Наявність основних коштів, тис. грн. |
20370 |
27210,45 |
35022,65 |
- |
- динаміка основних коштів (поточний рік/попередній рік) |
- |
1,34 |
1,29 |
- |
2. Наявність оборотних коштів, тис. грн. |
19330,4 |
29845,8 |
38177,05 |
- |
- динаміка оборотних коштів (поточний рік/попередній рік) |
- |
1,54 |
1,28 |
- |
3. Наявність власного капіталу, тис. грн. |
18540,3 |
21771,5 |
24921,6 |
- |
- динаміка власного капіталу (поточний рік/попередній рік) |
- |
1,17 |
1,14 |
- |
4. Коефіцієнт оборотності активів |
3,8 |
3,25 |
9,46 |
- |
5. Ступінь фінансової незалежності підприємства |
0,49 |
0,39 |
0,35 |
>0,5 |
6. Ліквідність (поточна) |
1,06 |
1,001 |
1,006 |
>1; =2 |
7. Платоспроможність |
0,05 |
0,06 |
0,26 |
>0,5; =1 |
Як бачимо з табл. 1, ситуація на підприємстві негативна, хоча воно є прибутковим. Фінансова стійкість формується під впливом рентабельності діяльності, яка не тільки дуже низька, але й ще знижується. Щодо динаміки фінансових ресурсів, то при загальному збільшенні капіталу підприємства за 2003 р. на 17 %, фонд основних коштів зріс на 34 %, а фонд оборотних коштів збільшився на 54 %. А за 2004 р. збільшення капіталу становило 14 %, фонд основних коштів зріс на 29%, а фонд оборотних коштів збільшився на 28 %. Тобто спостерігається тенденція до погіршення показників рентабельності при зростанні вкладень капіталу в основні фонди, що не на користь зміцненню фінансової стійкості. Ступінь фінансової незалежності досліджуваного підприємства не відповідає мінімально можливому значенню і в динаміці погіршується. Стан ліквідності можна назвати задовільним, оскільки він відповідає необхідному значенню. Щодо платоспроможності, то вона дуже низька. Отже, враховуючи вищенаведені розрахунки, не можна дійти однозначного висновку щодо виявлення стійкої тенденції погіршення фінансової стійкості зазначеної підприємницької структури.
Для узагальнення вихідних даних був використаний підхід, у якому побудований узагальнюючий показник певним чином концентрує в собі усі розглядані показники. Для стиснення інформації у такий спосіб до матриці із 33 фінансових коефіцієнтів, що характеризують майновий стан, рентабельність та прибутковість, ліквідність і платоспроможність, фінансову стійкість та стабільність, ділову активність і рух грошових коштів підприємства, був застосований метод багатомірної статистики – метод головних компонент (рис.1). Перевагою такого підходу є можливість дослідження динаміки узагальненої характеристики фінансового стану підприємницької структури і однозначне визначення тенденції зміни фінансової стійкості підприємства в досліджуваному періоді.
Рис. 1. Алгоритм узагальнення показників методом головних компонент
Усі розрахунки проводилися за допомогою прикладної програми STATISTICA 6.0. В кожному році досліджуваного періоду був виділений один головний фактор, який є узагальненою характеристикою фінансового стану підприємства. В результаті розрахунків виявлено, що вагові коефіцієнти показників фінансового стану зазначеного підприємства у головному факторі мають від’ємні значення. Таким чином, сприятливою тенденцією зміни фінансового стану підприємства є негативна динаміка значень головного фактору. Але, як видно з табл.2, з кожним роком індивідуальні значення головного фактору зростають. Таким чином, фінансове становище ЗАТ “ПК “ЮНКЕРС” погіршується, а значить, зазначена підприємницька структура з роками втрачає фінансову стійкість.
Таблиця 2. Узагальнена характеристика фінансового стану
Роки |
2002 |
2003 |
2004 |
Індивідуальні значення головного фактору |
-2643,3 |
-1888,1 |
-1871,8 |
Таким чином, за допомогою методу багатомірної статистики вдалося узагальнити одним головним фактором фінансовий стан підприємницької структури, який характеризувався 33 показниками. На підставі проведених розрахунків, зробили однозначну оцінку фінансового стану підприємницької структури за три роки і виявили негативну тенденцію зміни її фінансової стійкості.
Література:
1. Євтушенко О.А. Вплив структури оборотних активів на фінансову стійкість підприємства // www.rusnauka.co m /Article/ Economics/3/15.html.
2. Коробов М.Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств: Навч . посібник. – К.: Знання, 2002.