Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
Стратегії сучасних підприємств
І. К. Савицька, канд. техн. наук
Донецький національний університет
Стратегічною метою розвитку України є її входження до складу технологічно розвитих держав світу в найближче десятиліття. Це може бути забезпечено за умови модернізації виробництва на новій технологічній основі. Інтеграція у світове співтовариство можлива тільки за умови якісної зміни базових технологій і переходу в постіндустріальне суспільство.
Підприємства Донецької області активно впроваджують інноваційні технології (табл. 1) [1]. Наприклад, Донецький металургійний завод, концерн "АВК", шахта " Краснолиманська " та інші. Нововведення потребують розробку нових стратегій.
Таблиця 1. Кількість промислових підприємств Донецької області,
що впроваджували інновації за напрямами
1995 |
2000 |
2003 |
2004 |
|
Проводили комплексну механізацію й автоматизацію виробництва |
32 |
39 |
22 |
26 |
Впроваджували нові технологічні процеси |
69 |
50 |
31 |
30 |
З них маловідходні , ресурсозберігаючі |
36 |
25 |
16 |
19 |
Освоювали виробництво нових видів продукції, найменувань |
160 |
141 |
56 |
44 |
З них нових видів техніки |
28 |
18 |
15 |
17 |
Під діловою стратегією або бізнес-стратегією розуміється стратегія розвитку бізнес-одиниці або стратегія діяльності підприємства на певному товарному ринку. Ця стратегія акцентує увагу на поліпшенні конкурентної позиції товарів чи послуг.
Сукупність бізнес-стратегій підприємства складає основу його портфельної або корпоративної стратегії. Конкурентні переваги (КП) дозволяє підприємству мати рентабельність вищу, ніж середня для фірм даної галузі і завойовувати міцні позиції на ринку. Виробляючи стратегію конкуренції, необхідно, з одного боку, мати чітке уявлення про сильні та слабкі сторони діяльності підприємства, його позиції на ринку, а з іншого боку, розуміти структуру економіки в цілому і структуру галузі, в якій працює підприємство.
Порівняльні переваги, що лежать в основі конкурентоспроможності країни чи фірми, визначаються наявністю і використанням таких факторів: трудові і сировинні ресурси, капітал, інфраструктура тощо. Мірою розвитку технологічних інновацій та глобалізації бізнесу змінюється структура конкуренції, а це означає наступне:
1. Переваги формуються під впливом інноваційних процесів: технологія виробництва, методи управління, способи доставки, збут продукції та ін. Тому для досягнення конкурентних переваг потрібно постійно впроваджувати нововведення.
2. Глобалізація бізнесу змушує компанії враховувати національні і міжнаціональні інтереси.
3. Держава, територія розглядаються як основа стратегії компанії, а не тільки як місце, де компанія здійснює свою діяльність. Засобами захисту КП можуть бути: патенти, ноу-хау, доступ до джерел сировини, комунікації. Стратегіями досягнення конкурентних переваг є:
1) лідерство у витратах;
2) диференціація продукції;
3) фокусування або концентрація;
4) ранній вихід на ринок (стратегії “першопрохідника”);
5) синергізм.
Перші три напрямки М. Портер назвав базовими стратегіями, маючи на увазі універсальну застосовність [2]. КП підприємства визначається також широтою цільового ринку. Тому перед вибором конкретної стратегії підприємства доцільно визначати деякі фактори обмеження:
1. Асортиментний набір продукції, який вироблятиметься підприємством, а також тип потенційних покупців.
2. Плановані канали розподілу продукції.
3. Регіон, де буде продаватися продукція, а також деякі суміжні галузі, в яких підприємство збирається конкурувати.
Галузь, як і товар, має свій життєвий цикл, в якому виділяють стадії зародження, зростання , зрілості, спаду. У перші роки зміни в галузі, її інновації здійснюються динамічно. З розвитком галузі швидкість інновацій з меншується , а зростання галузевого продажу підтримується збільшенням частки ринку. З досягненням зрілості темпи зростання ринків з меншуються , конкуренція зростає, а прибутковість падає.
Виходячи з моделі життєвого циклу, всі галузі можна поділити на три групи: інноваційні, або ті, що розвиваються; зрілі; ті, що переживають спад [3].
Підприємства в цих галузях мають схожі стратегії, незважаючи на те, що можуть виробляти абсолютно різні товари. При розробці стратегії перед підприємством будь-якої галузі порушуються наступні проблеми:
1. Визначити, на якій стадії життєвого циклу знаходиться галузь в даний момент.
2. Установити, чи можна щось зробити для сповільнення спаду або прискорення підйому.
У різних країнах одні і ті ж галузі можуть знаходитися на різних стадіях життєвого циклу. Ці відмінності визначаються станом і динамікою місцевого ринку. Так, наприклад, виробництво автомобілів у США та Японії можна віднести до зрілих галузей, разом з тим у східноєвропейських країнах автомобільна галузь переживає стадію зростання . Життєвий цикл галузі може змінюватися під впливом попиту, конкуренції, появи і поширення нових знань, інноваційних технологій, зміни галузевого оточення.
Зростаючими галузями в світі є : мікроелектроніка, комунікації і зв’язок, генна інженерія, біотехнологія, інформатика, сфера послуг тощо. Успіх у зростаючих галузях досягається завдяки інноваціям. Інновації в свою чергу виникають у результаті НТП , використання традиційних технологій в нових галузях, виникнення нових особистих потреб, розв’язання проблем навколишнього середовища і ін.
Інноваційні підприємства стикаються з двома головними проблемами.
1. Як зробити новизну рентабельною і швидко окупити витрати на неї.
2. Як запобігти послідовникам, які, не ви трачаючи великих коштів просто копіюють нові товари після їх появи на ринку.
Вважається, що у західних країнах, протягом року можна організувати виробництво будь-якого виробу, якщо воно не захищене патентами або не має ноу-хау.
Для забезпечення рентабельності новинки фірми жорстко контролюють ринок і прагнуть завойовувати значну його частку, що дозволяє швидко окупити витрати на нововведення.
Загалом для інноваційних підприємств ефективна стратегія наступу, хоч іноді вони використовують і оборону. Оскільки лідер звичайно вносить найбільший частку у розвиток базового ринку, то для нього перспективною є стратегія збільшення попиту, спрямована на пошук нових споживачів товару, розширення сфери застосування або частоти використання. Ці стратегії перспективні на початкових стадіях життєвого циклу товару і при наявності потенціалу великого зростання . Оборонні стратегії, спрямовані на захист свого ринку, часто застосовуються фірмою-новатором для захисту від конкурентів-імітаторів. При цьому використовуються різні засоби контролю і захисту ринку.
1. Патенти, ноу-хау, монопольне становище у виробництві окремих компонентів виробу.
2. Інновації і технологічний розвиток з метою послаблення позицій конкурентів на ринку.
3. Об’єднання ринку за допомогою застосування інтенсивної політики збуту разом з товарною політикою.
4. Конфронтація з конкурентами в неціновій і ціновій формах.
Частіше за все підприємство-лідер використовує цінову стратегію “зняття вершків”. Така стратегія дозволяє окупити витрати на НДДКР , охопити різні сегменти ринку, досягти високої якості товару, а відповідно - високого престижу фірми.
Література :
1. Статистичний щорічник Донецької області за 2004 рік. – Донецьк: Донецьке обласне управління статистики, 2005.
2. Портер М. Международная конкуренция: конкурентные преимущества стран. – М.: Международные отношения, 1993.
3. Ансофф И. Новая корпоративная стратегия. – СПб.: Питер, 1999.