Наши конференции
В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций
II МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
II МНПК"Альянск наук: ученый ученому"
I Всеукраинская НПК"Образовательный процесс: взгляд изнутри"
II НПК"Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины"
III МНПК "Наука в информационном пространстве"
III МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
I МНПК "Качество экономического развития"
III МНПК "Альянс наук: ученый- ученому"
IV МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
I МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
IV МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
I НПК "Язык и межкультурная коммуникация"
V МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНПК "Качество экономического развития"
IV МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
ІІІ НПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
VI МНПК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
МНПК «Проблемы формирования новой экономики ХХI века»
IV МНПК "Образовательный процесс: взгляд изнутри"
IV МНПК "Современные проблемы инновационного развития государства"
VI МНПК «Наука в информационном пространстве»
IV МНПК "Проблемы формирования новой экономики ХХI века"
II МНПК студентов, аспирантов и молодых ученых "ДЕНЬ НАУКИ"
VII МНРК "Социально-экономические реформы в контексте интеграционного выбора Украины"
VI МНПК "Спецпроект: анализ научных исследований"
VII МНПК "Наука в информационном пространстве"
II МНК "Теоретические и прикладные вопросы филологии"
VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"
IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"
I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»
I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)
I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)
Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)
IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)
Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)
V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)
VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)
VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)
Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)
V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)
IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)
ПРИВАТНО-ОРЕНДНІ ПІДПРИЄМСТВА:ОКРЕМІ ПИТАННЯ ЩОДО ЇХ ЛЕГІТИМНОСТІ
В. І.Горевий
Сумський національний аграрний університет
Питання, порушені у цій публікації, стосуються проблеми правового регулювання приватно-орендних підприємств, як однієї із організаційно-правових форм господарювання, що нині займають значне місце в аграрному секторі економіки.
Метою цієї публікації є дослідження створення, діяльності приватно-орендних підприємств в аграрному секторі економіки, відповідність цієї організаційно-правової форми чинному законодавству. Завданням дослідження є також визнання майнового стану приватно-орендних підприємств, здатності отримання ними кредитів та здатності нести ними відповідальність в виробничо-господарській діяльності.
В пункті 1 “а” Указу Президента України “Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування в аграрному секторі економіки від 3 грудня 1999 р. визначено “Кабінету Міністрів України, Раді Міністрів Автономної Республіки Крим, обласним та Севастопольській міській державним адміністраціям здійснити організаційні заходи щодо реформування протягом грудня 1999 р. – квітня 2000 р. колективних сільськогосподарських підприємств на засадах приватної власності на землю та майно шляхом забезпечення всім членам колективних сільськогосподарських підприємств права вільного виходу з цих підприємств із земельними частками (паями)і майновими паями та створення на їх основі приватних (приватно-орендних) підприємств, селянських (фермерських) господарств, господарських товариств, сільськогосподарських кооперативів, інших суб’єктів господарювання, заснованих на приватній власності” [7].
Названий Указ Президента України був прийнятий на різних рівнях державної влади і органів місцевого самоврядування до беззаперечного виконання.
Колективні сільськогосподарські підприємства стали реформуватись в визначені Указом Президента України агроформування .
Крім названого Указу президента для проведення реформування сільськогосподарських підприємств правовою базою стали Закон України ”Про підприємства в Україні”, який діяв в той час і ст. 2 якого передбачала таку організаційно-правову форму підприємств як приватні підприємства [4] та ст. 2 Закону України “Про власність”, яка передбачала можливість заснування приватного підприємства однією особою [5] .
Правові засади оренди землі регулювались Законом України “Про оренду землі”, ст. 3 якого об’єктами оренди визначала земельні ділянки, що перебувають у власності громадян. Орендарями земельних ділянок, відповідно до ст. 5 вказаного Закону є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування Земельною ділянкою [6] .
Як зазначає Малік М.Й., “приватно-орендні підприємства у більшості випадків організовуються керівниками або спеціалістами колективних сільськогосподарських підприємств після виходу їх з КСП із залученням в оренду землі і майна, що належала колективному сільськогосподарському підприємству усім чи більшості його членів”. [9]
На практиці так воно і сталося, що в основному приватно-орендні підприємства організували і очолили голови колишніх колективних сільськогосподарських підприємств чи їх головні спеціалісти. Саме вони сконцентрували в своїх руках всю повноту влади на селі, практично за безцінь, використовуючи майно і земельні ділянки, взяті в оренду у колишніх членів КСП. Багато з колишніх керівників КСП і головних спеціалістів, на жаль, як працювали, так і працюють застарілими методами. В багатьох населених пунктах великі земельні ділянки практично не обробляються. Все частіше керівники агроформувань , в тому числі і приватно-орендних підприємств, примушують орендодавців земельних ділянок розривати договори оренди землі у зв’язку з тим, що вони (орендарі) не в змозі обробляти цю землю.
Нині в Україні, внаслідок реформування недержавних сільськогосподарських підприємств створено 22099 нових агроформувань ринкового типу серед яких переважають товариства з обмеженою відповідальністю – 33,1 відсотка (7304), фермерські господарства – 21,3 відсотка (4714), приватно-орендні підприємства – 21,4 відсотка (4655). [10]
Проаналізувавши вищевикладене, ми прийшли до висновку, що положення Указу Президента України “Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектору економіки” від 3 грудня 1999 року вступають у протиріччя з п. 7 ст. 97 Конституції України, в якій зазначено: “Правовий режим власності визначається виключно Законами України”. [1] . В той же час, як бачимо, адміністративними методами колективна форма власності змінювалася на приватну.
Положення вказаного Указу Президента вступають також у протиріччя з ч. І ст.. 83 цивільного Кодексу України, яка визначає, що юридичні особи можуть створюватись у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом. [2]
Ч. І ст. 63 Господарського кодексу України визначає, що в залежності від форм власності, передбачених законом, в Україні можуть діяти підприємства таких видів:
- приватне підприємство, що діє на основі приватної власності громадян чи суб’єкта господарювання (юридичної особи);
- підприємства колективної власності;
- комунальне підприємство;
- державне підприємство;
- підприємство засноване на змішаній формі власності [3] .
Поняття орендного підприємства визначено в ч. І ст. 115 ГКУ України, де зазначено: “орендним підприємством визнається підприємство, створене орендарем на основі цілісного майнового комплексу існуючого державного або комунального підприємства чи майнового комплексу виробничого структурного підрозділу (структурної одиниці) цього підприємства з метою здійснення підприємницької діяльності”[3].
Як видно з вищевикладеного, сьогодні жоден Закон України не визначає приватно-орендне підприємство як організаційно-правову форму. Як відомо, для господарського, цивільного оборотів первісне значення має не форма власності господарюючого суб’єкта, підприємства, а організаційно-правова форма, яка характеризує вид підприємства, його організаційну структуру, яка закріплена нормативно-правовими актами.
До речі, створення агроформувань організаційно-правових форм, що не передбачені нормативно-правовими актами мало місце і раніше. Приміром, в Сумській області станом на 15 січня 1998 року нараховувалось 486 сільськогосподарських підприємств, із яких 371 реорганізовано. З 308 закритих акціонерних товариств 269 товариств в установчих документах вказали, що вони є акціонерно-пайовими товариствами закритого типу, в той час коли Закон України “Про господарські товариства “визначає два види акціонерних товариств – відкриті і закриті” [8] .
Довелось в той час вказані агроформування приводити у відповідність до чинного законодавства.
Відповідно до ч. 4 ст. 62 ГКУ підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банку, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.
Відповідно до ч. І ст. 66 ГКУ майно підприємства становлять виробничі і невиробничі фонди, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства. Ч. ІІ тієї ж статті визначає джерела формування майна підприємства – серед яких є грошові та матеріальні внески засновників. Засновниками приватно-орендних підприємств, як було зазначено вище, є голови КСП, головні спеціалісти, майновий внесок яких до статутного фонду підприємства, як правило – це майновий пай, не виділений з майна реформованого КСП, як і в інших колишніх членів КСП. Якщо ж в окремих випадках майновий пай виділений з майна реформованого КСП, то вартість його з різних причин є не значною. Приватно-орендні підприємства, після їх реєстрації, в процесі виробничо-господарської, фінансової діяльності придбають техніку, обладнання, засоби захисту рослин, мінеральні добрива, паливно-мастильні матеріали. В більшості випадків для цього отримують кредити в установах банку. Як відомо, ні один банку не видасть кредит без укладання договору застави. Відповідно до ст. 576 ГКУ предметом застави може бути будь-яке майно, що може бути відчужене заставодавцем і на яке може бути звернене стягнення.
Малік М.Й. з цього приводу зазначає: “При створенні на базі КСП приватно-орендного підприємства можливості одержання ними кредитів під заставу обмежуються вартістю його власного майна і земельної ділянки”[9].
З цим визначенням не можна не погодитись. Слід тільки доповнити, що майновий пай засновників приватно-орендних підприємств, про що уже було сказано вище, не виділений з майна реформованого КСП. А тому одержання кредитів в установах банків є проблемним. Правовий механізм застави орендованих майна і землі ще не відпрацьований.
Відповідно до ч. І ст. 219 ГКУ за невиконання або неналежне виконання господарських зобов’язань чи порушення правил здійснення господарської діяльності правопорушник відповідає належним майном. З зазначеного ми маємо також впевнитись в тому, що у більшості приватно-орендних підприємств достатнього розміру статутного фонду є проблемним для відповідальності за господарсько-договірними зобов’язаннями при укладенні договорів, особливо на значні суми.
Виникають проблеми у приватно-орендних підприємств і у підвищенні родючості земельних ділянок (паїв) взятих в оренду, з працевлаштуванням сільського населення, коли здавши в оренду майно, земельні ділянки в оренду, орендодавці, колишні члени КСП, не завжди мають можливість працювати в них, залишаючись поза межами трудового колективу підприємства, на відміну підприємств колективної форми власності, де усі його члени є членами колективу, що дуже важливо з міркувань психології і соціального захисту. Але це є темою для окремого дослідження.
Вищевикладене дозволяє зробити висновок, що діяльність приватно-орендних підприємств в аграрному секторі економіки, що виникли в період вакууму у формах господарювання після видання Указу Президента 3 грудня 1999 р., суперечать чинному законодавству, а тому виникає нагальна потреба реформування їх в організаційно-правові форми відповідно до чинного законодавства.
Література:
1. Конституція України // ВВР України. – 1996. - № 30. – Ст. 241
2. Цивільний кодекс України // Голос України. – 2003. – 12–13 березня.
3. Господарський кодекс України // Голос України. – 2003. – 14 березня.
4. Закон України “Про підприємства в Україні” // ВВР України. – 1991. - № 24. – Ст. 272.
5. Закон України “Про власність” // ВВР України. – 1991. - № 20. – Ст. 249.
6. Закон України “Про оренду землі” // ВВР України. – 1998. - № 46-47. – Ст. 280.
7. Указ Президента України “Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки від 3 грудня 1999 р. № 1529/99
8. Горевий В.І. Науково-практичні основи реформування економічних відносин в АПК. – Суми: Козацький вал, 1998. – С. 19.
9. Малік М.Й. Сільськогосподарська кооперація: суть та проблеми розвитку в Україні. – К.: Українська академія аграрних наук, 1999. – С. 39–40
10. Онищук М. Мораторій на відчуження земель // Голос України. – 2005. – 5 жовтня.
11. Ронко О.А. Удосконалення організаційно-правових форм господарювання на селі// Економіка АПК. – 2002. - № 7. – С. 48–52.